Intel Core i7-6800K: Nejlevnější Broadwell-E v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i7-6800K: Nejlevnější Broadwell-E v testu

Intel Core i7-6800K: Nejlevnější Broadwell-E v testu | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

11. 7. 2016 07:00 13

Seznam kapitol

1. Nejlevnější Broadwell-E 2. Intel Core i7-6800K 3. Testovací systém 4. Syntetické testy - Paměti 5. Syntetické testy - Výpočetní operace 6. Komprese, multimédia 7. Photoshop, Excel, šifrování disku, Javascript
8. 3D rendering + Multitask 9. AvP, Dos Box, PhysX 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Výkon Haswell-E vs Broadwell-E 13. Přetaktování 14. Zhodnocení a závěr...

Desetijádrový Core i7-6950X jsme otestovali nedávno, za čtyřicet pět tisíc jde ale o dost finančně náročný procesor, který navíc není určený hráčům – nic jim nepřinese. Dnes se podíváme naopak na ten nejlevnější Broadwell-E. Šest jader s taktem až 3,8 GHz za dvanáct tisíc. Půjde taktovat lépe než desetijádro?

Reklama

Komprese, multimédia

Intel Core i7-6800K: Nejlevnější Broadwell-E v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Intel Core i7-6800K: Nejlevnější Broadwell-E v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Praktické testy otevírá komprimovací program 7-zip ve své poslední verzi. K testování používám vestavěný benchmark, který ukazuje kompresi i dekompresi. Já do grafů dávám pouze průměrný výsledek z obou testů, ten je reprezentován jednotkami MIPS (operace za sekundu). Aplikace dokáže využít všechna dostupná procesorová jádra.

Intel Core i7-6800K: Nejlevnější Broadwell-E v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Dalším testem komprese je oblíbený WinRAR. Používám také poslední verzi a její vestavěný benchmark. Ten měří výkon v MB/s a neumí využít více než čtyři až šest procesorových jader. Zde nejvíce získáte vysokou propustností pamětí než procesorovým výkonem. I tak jde o zajímavý multi-thread test jež mnoho z nás denně používá.

Existuje pouze jediný běžný program pro převod do MP3 používající Lame knihovny jež není čistě single-thread. Je to právě aplikace dBPower Amp Converter. Tato aplikace umí zátěž při převodu jednoho souboru převést až na tři jádra CPU, pokud budete ale kopírovat celý adresář souborů, pojede každý soubor na jednom jádru CPU. Převod se opravdu brutálně urychlí.

K měření konverze videa do kodeku x264 používám známý Benchmark postavený na testovacím 720p videu a utilitě Avisynth. Převod je tvořen ve čtyřech testech po dvou průchodech a je měřen v fps. Já do grafů dávám poslední čtvrtý test a jeho druhý průchod. Program umí využít všechna dostupná jádra procesoru (maximem je ale asi 16) dvacet totiž už neškáluje.

Další test videa provádím v programu Mainconcept Encoder. Jde o plně profesionální nástroj v ceně cirka deset tisíc korun, nám licenci poskytl výrobce. Program umí využít více jader CPU, rozdíl mezi osmi a čtyřmi jádry ale není nijak výrazný, i když přeci jen měřitelný. Já převádím naše MPEG2 video do H264 ve vyšším rozlišení (1440x1080). Po skončení aplikace vypíše čas převodu.

Opustil jsem navždy testování DivX kodeku a budu testovat už a pouze Xvid kodek. Používám poslední verzi jež umí využít více jader CPU a také pokročilé instrukční sady procesorů. Převádím pomocí poslední verze VirtualDub (46-bit) MPEG video.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama