PCTuning Článek

Intel Core i7-6800K: Nejlevnější Broadwell-E v testu

z-obermaier
Z. Obermaier
11. 7. 2016 05:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nejlevnější Broadwell-E 2. Intel Core i7-6800K 3. Testovací systém 4. Syntetické testy - Paměti 5. Syntetické testy - Výpočetní operace 6. Komprese, multimédia 7. Photoshop, Excel, šifrování disku, Javascript
8. 3D rendering + Multitask 9. AvP, Dos Box, PhysX 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Výkon Haswell-E vs Broadwell-E 13. Přetaktování 14. Zhodnocení a závěr...

Desetijádrový Core i7-6950X jsme otestovali nedávno, za čtyřicet pět tisíc jde ale o dost finančně náročný procesor, který navíc není určený hráčům – nic jim nepřinese. Dnes se podíváme naopak na ten nejlevnější Broadwell-E. Šest jader s taktem až 3,8 GHz za dvanáct tisíc. Půjde taktovat lépe než desetijádro?

Reklama
Reklama

Přetaktování

 

Teorie taktování Broadwell-E je jednoduchá, stejná jako u všech ostatních čipů Intelu. V podstatě stačí zvyšovat napětí jádra, pamětí a cache a udržet čip při rozumné teplotě. TcaseMax je určitě někde kolem 80 °C, moc velkou rezervu, než se čip začne přehřívat a vkládat prázdné cykly, tedy nemáme. Výkon pak už dál nestoupá, naopak klesá. Nemá tedy cenu „prát“ do procesoru vysoké napětí ve snaze ho tlačit k vysokým frekvencím. Teplota je alfa i omega, čip musí zůstat v zátěži pod 90 °C. Jedině takové taktování má smysl a přidá výkon. To hovoří teorie, a nyní praxe:

K testu jsem použil žhavou novinku Asus Rampage V Edition 10. Jelikož jsou procesory odemčené, je základní taktování celkem snadné. Stačí navolit násobič procesoru a nastavit napětí. Pro test jsem použil BIOS 0601. Ještě připomenu, že 14nm Core i7-6950X (deset jader) se mi podařilo přetaktovat maximálně na 4,3 GHz při napětí 1,3 V. Jak se k tomuto výsledku postaví 14nm Core i7-6800K (šest jader) uvidíte právě nyní:

Maximální takt s 1,1 V

Jako základní napětí jsem zvolil 1,1 V. To je v podstatě základní napětí. Zcela bez problému jsem dosáhl stoprocentní stability na 3,8 GHz. To upřímně není žádná sláva, spíše naopak - velká bída. Stejné to bylo i u Core i7-6950X. Core i7-5820K jde se základním napětím na frekvenci 4,2-4,3 GHz.

Přetaktování s 1,20 V

Napětí 1,20V jsem zkusil jako druhé, toto malé navýšení proti základní hodnotě znamenalo posun ve frekvenci na 4,1 GHz. To už není špatné, jelikož výkon se posune o 8 procent. Na starší Haswell-E to ale zdaleka nestačí a o Skylake nebudu raději hovořit vůbec. Zdá se, že výsledky 14nm výroby jsou opravdu mizerné, stejně jako u Broadwellu-DT (Core i7-5775C).

Přetaktování s 1,25 V

Jelikož frekvence 4,1 je bídná, musel jsem se pokusit jít dále. Napětí jsem nastavil 1,25 V a s tímto se dostal na 4,2 GHz. Frekvence s napětím stoupá pomalu, už teď je jasné, že Broadwell-E je na tom s taktováním bídně jak s deseti jádry, tak i se šesti. Méně jader neznamená lepší taktování. Bohužel.

Přetaktování s 1,30 V

Napětí 1,30 V jsem stanovil jako absolutní maximum pro testy se vzduchovým chladičem. Jde o napětí, jež mohu pro dlouhodobé používání ještě doporučit. Nic víc už vzduchem nelze uchladit. Pokud nemáte extrémně výkonné vzduchové nebo vodní chlazení, výše se nedostanete. Teplota v zátěži stoupá až k 90 °C. A to není můj chladič žádné „ořezávátko“ ale dlouhou dobu jasný High-end. Frekvence procesoru byla stabilně na 4,3 GHz. Výkon stoupl o 13 procent.

Přetaktování s 1,5 V

Nedalo mi to, a prostě jsem musel zkusit jaké napětí je potřeba pro frekvenci 4,4 GHz. Nakonec bylo potřeba 1,5V což je opravdu hodně, můj chladič se ale nebojí ani podobného napětí. Podívejte se dole, jaké teploty jsem měl při zátěžovém testu stability, není to zase tak hrozné ...

Teplota jader byla maximálně 100 stupňů. Provozovat takhle čip dlouhodobě nelze,jelikož vám po čase začne omezovat výkon a snižovat automaticky napětí a frekvenci. S vodním okruhem by to ale šlo, je to ale zcela zbytečné. Pouštět do procesoru 1,5V kvůli 100 MHz není rozumné. Toto měření je zde jen pro zajímavost.

Paměti

Na obrázku vidíte náš maximální výsledek procesoru Core i7-6800K. Takt jader 4,4 GHz, frekvence cache a řadiče pamětí 3,4 GHz a paměti 3,2 GHz. Výše mne už paměti pustit nechtěly. Výkon paměťového systému v tomto případě ukazuje měření v aplikaci AIDA64. Tady chci upozornit na nějaký „bug“ desky. Jelikož na své Rampage V Extreme jsem s podobnou konfigurací dosáhl ve čtení hodně přes 65 GB/s, zde je výsledek slabý – pouze 55 GB/s. Přitom ostatní hodnoty sedí, nějaký parametr v BIOSu desky je nastaven špatně. Nová deska, nový BIOS chce asi ještě doladit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning