Intel Core i9-7900X: Desetijádrový Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i9-7900X: Desetijádrový Skylake-X v testu

Intel Core i9-7900X: Desetijádrový Skylake-X v testu | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 6. 2017 03:00 175

Seznam kapitol

1. Skylake-X, o dva měsíce dříve... kvůli AMD! 2. Prezentace vlastností Core X 3. Čipset X299, VROC a LGA 2066 (R4) 4. Intel Core i9-7900X 5. Testovací systém
6. Spotřeba a teploty 7. Shrnutí výkonu a ceny 8. Výkon Haswell-E, Broadwell-E, Skylake-X 9. Zhodnocení a závěr...

V dnešním testu vám ukážeme ten nejvýkonnější z první vlny nových čipů Intelu pro nově uvedenou platformu LGA 2066. Nabízí lepší cenu a vyšší výkon i přetaktování než předchůdce, což je bomba. V obchodech jej ale nehledejte, teprve se spouští předobjednávky. V prodejnách by měly být dostupné asi o týden později.

Reklama

Zhodnocení a závěr...

Intel Core i9-7900X: Desetijádrový Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

Začněme pozitivy, a poté se dopracujme k negativům této platformy. Core i9-7900X je jednoznačně nejvýkonnější desktop procesor na trhu, tady není co řešit a co namítat. Proti desetijádru Core i7-6950X nabízí v průměru o 13 procent vyšší výkon, v multi-vláknových úlohách až 17 procent navíc. V jedno-vláknových úlohách umí být až o 7 procent rychlejší. To všechno za cenu pod 30 000 Kč, když Core i7-6950X stále stojí 46 000 Kč s daní. V aplikacích je Skylake-X jasný drtič (zatím) bez konkurence. Jak si povede ve hrách, se podíváme v samostatném článku, zatím se proslýchá, že tam nefunguje, jak by se očekávalo. My vliv HT a různě rychlých pamětí na hry vyzkoušíme a uvidíme.

Přetaktování

Druhým pilířem úspěchu Skylake-X je slušné přetaktování. Broadwell-E neboli Core i7-6950X končil se všemi jádry většinou kolem frekvence 4,3 GHz. Ty nejlepší kousky se daly provozovat a uchladit na taktu 4,4 GHz. To je ale většinou „strop“ i pro ty nejlepší kusy. Skylake-X začíná tam, kde Broadwell-E skončil. Na základním napětí je přetaktování 4,4-4,5 GHz naprostou hračkou. Myslím si, že to bude standard všech čipů. S mírně navýšeným napětím 1,15-1,2 V se dá dostat až na frekvence 4,6 GHz u lepších procesorů, u těch nejlepších i výše. Problém jsou pak už teploty. Pokud byste se odvážili udělat delid a vyměnit pastu, zcela jistě se dostanete na 4,6-4,7 GHz a možná i dál. Také paměti jdou taktovat skvěle, na první pokus jsem se bez jakéhokoliv ladění dostal na frekvenci 3733 MHz se čtveřicí modulů. To je také proti typickým 3200 MHz u Broadwell-E značný posun vpřed.

Vlastnosti procesoru

Po pozitivních vlastnostech nás teď čeká spíše zklamání. První problém jsou teploty po přetaktování. Teploty na defaultu jsou skvělé, do 60 °C. To není špatné na 4,0–4,5GHz procesor s deseti jádry. I nepatrné navýšení napětí radikálně zvyšuje teplotu. Nad 1,2 V už neuchladíte dlouhodobě procesor téměř ničím. Pokud by byl rozvaděč pájený, mohli jsme tu možná mít „procesor snů“, který by dával bez potíží i takty 4,7-4,8 GHz a šel by uchladit. Takhle vše padá na teplotách kolem 100 °C a čip začíná omezovat výkon.

Intel vyhnal frekvence přesně na hranici, za níž už teploty strmě stoupají. Dal nám sice vysoký výkon na defaultu, ale znemožnil další rozumné navýšení výkonu. Zde pomůže jedině delid a výměna pasty, což je poprvé co to doporučuji. S tím jdou ruku v ruce i vysoká spotřeba. V základu si řekne Core i9-7900X o 51 W více než Core i7-6950X, přitom mají mít stejné TDP. U Skylake-X Intel o TDP očividně lže. Po navýšení napětí se spotřeba dostává do brutálních hodnot, 1,2 V znamená skok z 225 W na 370 W! Nárůst příkonu celé sestavy 145 W po OC je hodně.

X299

Platforma jako taková mne ale potěšila, přidání dalších PCIe linek do procesoru pro NVMe disky je dobrý krok. Stejně tak se konečně i PCH čip nemusí trápit s omezeným počtem PCIe linek, tentokrát jich je prostě dostatek pro všechno. Funkce VROC je bomba, škoda jen jejího omezení na SSD disky Intel a placené prémiové funkce. Třeba ale Intel z této politiky časem sleví a budeme mít větší volnost ve využití. Dobré také je, že stávající LGA 2011 chladiče jdou na nové desky použít. Také nabídka desek vypadá slušně, Rampage VI Extreme i Apex jsou super. V HEDT segmentu bude letos ke konci roku z čeho vybírat. Od X390/X399 čekám podobně bohatou výbavu.

Subjektivní názor

Téměř všechny indicie Core X byly odhaleny. Na jedné misce vah leží vysoký výkon, výrazně nižší cena než u deseti jader Broadwell-E, lepší přetaktování a solidně vybavená platforma X299. Na druhé pak pasta mezi čipem a rozvaděčem, vysoké teploty po přetaktování a vysoká spotřeba. Která miska vah bude mít větší váhu, už nechám na vás. Já to v tuto chvíli ještě nerozhodnu, počkám na měření herního výkonu a poté výsledek vložím na jednu nebo druhou stranu naší pomyslné váhy, až pak vynesu finální verdikt.

Intel Core i9-7900X: Desetijádrový Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Intel Core i9-7900X: Desetijádrový Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Testovací kit zapůjčil ASUS

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama