Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X
i Zdroj: Pctuning
Návody Článek Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X

Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X

Michal Šimonek

Michal Šimonek

19. 1. 2015 03:00 44

Seznam kapitol

1. Představení platformy Intel X99 2. Třikrát Core i7 a čipset X99 3. Teorie i BIOS k tomu 4. Co ovlivňuje základní takt 5. Taktování pro začátečníky přes asistenta v BIOSu 6. Když pomůže automatika ve Windows... 7. Více výkonu podle sebe
8. Na čem se taktovalo 9. Testovací sestava a benchmarky 10. Výsledky i po přetaktování – výpočty 11. Testy i po přetaktování – šifrování, video 12. Testy i po přetaktování – rendering a komprese 13. Testy i po přetaktování – 3D Marky a hry (CPU vliv) 14. A co spotřeba?

Na moderní platformu X99 a výkonnostní skok, který díky dvěma jádrům navíc nabízí samotný procesor Core i7-5960X, čekali příznivci špičkových řešení leckdy i několik let. Pro začátečníky jsme připravili úvod do do přetaktování na nové špičkové platformě Intelu. A podíváme se i na to, co udělají vyšší takty s výkonem.

Reklama
Reklama
Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X
i Zdroj: Pctuning

Po několika letech se celá komunita nadšenců dočkala extrémní platformy s dalším skokem výkonu v desktopu. K výkonnostnímu skoku došlo hlavně díky tomu, že jde o plné osmijádro s hyperthreadingem, oproti předchozí generaci tedy přibyla čtyři pracovní vlákna navíc. Samotný procesor není úplně ideální na hrátky s kapalným dusíkem, ale extrémním přetaktováním se budeme zabývat příště.

Recenzi monstrózního procesoru jsme vám už přinesli, připomeňte si ji: Osmijádrový drtič v desktopu. Celá platforma X99 není pochopitelně žádná láce, ale také není určená masám – je pro nadšence a ti prostě jsou ochotni vysoké sumy za desku, procesor a paměti uhradit.

Informace: Předprodukční vzorky v testech jsou znovu lepší než běžné prodejní kusy. Bavil jsem se s několika overclockery (Slams, Lam Chi Kui, Dancop a Leeghoofd) a všichni mi nezávisle potvrdili, že rozdíly jsou poznatelné v řádech několika stovek MHz. Tyto ES kousky jsou leckdy schopné dosáhnout taktu 5800 MHz i v náročných testech. Najít prodejní kus, co by zvládal nad 5600 MHz 3D Marky a nebo Cinebench, to není vůbec snadné. Většina procesorů z prodejní série je ráda za frekvence okolo 5–5,2 GHz pod dusíkem, a najdou se i mnohem horší. Například na nedávné AOOC 2014 si jeden tým vylosoval retail, který se dostával sotva nad 4700 MHz. A to je fakt mizérie.

Ve zkratce si připomeneme to hlavní. Pro LGA 2011-v3 byly představeny celkem tři procesory, z toho dva jsou šestijádrové s hyperthreadingem a nejvyšší model je osmijádro. Procesory se potom ještě od sebe liší v počtu aktivních linek PCIe a tím pádem možnostmi osazení grafických karet. Samotná platforma je jako vůbec první vybavená paměťovým řadičem DDR4.

Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X
i Zdroj: Pctuning

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning