Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X | Kapitola 2
Seznam kapitol
Na moderní platformu X99 a výkonnostní skok, který díky dvěma jádrům navíc nabízí samotný procesor Core i7-5960X, čekali příznivci špičkových řešení leckdy i několik let. Pro začátečníky jsme připravili úvod do do přetaktování na nové špičkové platformě Intelu. A podíváme se i na to, co udělají vyšší takty s výkonem.
Nejvýkonnější i7-5960X je skutečné monstrum. I přes konezrvativnější základní takt 3 GHz se s aktivním turbem vyšplhá k 3,5 GHz a to už je pěkné. K tomu si připočtěme obrovskou cache, hyperthreading, 40 linek PCIe a můžeme mít slušné výpočetní centrum i domácí videostřižnu. Samotné paměti DDR4 mají 288 pinů a nejsou kompatibilní s DDR3 paměťovými sloty. DDR4 se jeví i přes vyšší základní latence efektivnější, přenos dat do nich je také rychlejší i díky přenosu po krátkých drahách. Na stejných nebo vyšších frekvencích jsou stabilnější než DDR3 díky lepší integritě signálu.
Přínosem je možnost osadit moduly s více čipy a nízkou spotřebou, což nemá zase takový význam v desktopu (cca 2W na kanál), zato v serverovém segmentu ano.
Procesor je vyrobený 22nm procesem. Na rozdíl od „mainstreamových“ procesorů pro LGA1155/1150 je rozvaděč tepla k procesoru pájený a vysokému přehřívání nedochází v takové míře jako například u Core i7-4770K. Procesor tvoří 8 jader, které mezi sebou sdílí 20MB L3 cache. Celkem má procesor okolo 2.6 miliardy tranzistorů. Samotná velikost die je 355 mm². V procesoru je integrované uncore, I/O, paměťový řadič (nativní podpora 2133 MHz DDR4 na 1,2 V) a kruhová komunikační sběrnice.
Pro většinu uživatelů bude i díky vyššímu výkonu na takt výhodnější klasický LGA1150 Haswell, zvláště v případě i7-4790K, který je už ve svém základu velmi výkonný. Ale jiná situace může nastat při osazení dvou highendových karet a nemluvě potom o třech nebo čtyřech. A pochopitelně mutlivláknový čistě procesorový výkon je zde skutečně extrémní.
Zajímavou volbou se mi jeví i7-5820K, ten totiž seženem nyní za přijatelných 10 500,- Kč a mít dvanáct vláken za takové peníze je prostě skvělé, navíc tento procesor je za běžných podmínek i lépe taktovatelný než i7-5960X (při „pouhých“ šesti jádrech se musí vejít do stejné obálky spotřeby – TDP je rovněž 140 W).
Jeho nevýhodou může potom být „jen“ 28 aktivních linek PCIe 3.0, i tak je to ale stále mnohem více než poskytují procesory LGA1150. Ostatně, schéma je na obrázku pod ostavcem. S i7-5820K budete tedy moci zprovoznit maximálně tři grafické karty najednou v režimu 16× + 8× + 4×.
Čipset Intel X99
Samotný čipset X99 je moderní variací postaršího X79. Když si rozebereme čipset od vrchu, procesor dodává až 40 PCIe linek třetí generace. Připomínám, že tedy záleží na koupeném procesoru, kolik těch dostupnmých linek na PCIe nakonec bude. Paměťový řadič je čtyřkanálový a podporuje nové DDR4 paměti o nativní frekvenci 2133 MHz. To při napájecím standardu 1.2 V. Celkem může být obsazeno až 64 GB pamětí. Procesor dále pomocí DMI sběrnice 2.0 komunikuje skrze jižní můstek se zbytkem připojených zařízení. Ta však může být značně přetížená (20Gb/s), pokud zahrnete do praxe většinovou konektivitu a možnosti jižního můstku.Z jižního můstku je potom vyvedeno až 14 USB portů, z toho 6 tvoří modernější USB 3.0. Potěšující je také 10x Sata 6 Gb/s, možnosti SATA Express/M.2 připojení a Intel Rapid Storage 13.1 verze (RAID však nelze vytvořit na všech SATA, "pouze" na šesti z nich). Celkem je pro různé další řadiče vyčleněno 8x PCIe 2.0 linek. Pro IME 9.1 je potěšující možnost zase dostat na Windows XP pro některé benchmarky.
Úvodní popis procesoru a čipsetu máme za sebou a čeká nás kapitola k teorii samotného taktování.