Intel Haswell-E: jak na přetaktování monstra s i7-5960X | Kapitola 6
Seznam kapitol
Na moderní platformu X99 a výkonnostní skok, který díky dvěma jádrům navíc nabízí samotný procesor Core i7-5960X, čekali příznivci špičkových řešení leckdy i několik let. Pro začátečníky jsme připravili úvod do do přetaktování na nové špičkové platformě Intelu. A podíváme se i na to, co udělají vyšší takty s výkonem.
Asus podle mého soudu dělá nejlepší softwarový balíček.. Konkurence se zpožděním nabídne obdobné řešení, stačí si třeba vzpomenout na Easy Tune, které bylo zastaralé už před několika lety. Tehdy Asus používal už komplexní balíček taktování i řízení ventilátorů a všeho možného v jednom, a zároveň v uživatelsky moderním prostředí. A také MSI již mělo v té době nějaké pohlednější utility k dispozici.
Aktuálně nabízí balíček zvaný AI Suite III s autotaktovací funkcí Dual Intelligent Processors 5. Paradoxně je lépe vyřešený na základních deskách Z97/FM2+, kde nejsou volitelné přímé frekvence (jako zde na obrázku), ale na výběr máme detailnější nastavení přetaktování. Zde si volíme přímo cílovou frekvenci, které chceme dosáhnout, zároveň i zda má být aktivováno EPU a optimalizaci řízení ventilátorů, priority napájení desky. Délku zátežového testu po každém kroku lze nastavit od několika sekund až po jednu hodinu.
Už jsme si nastavili jednotlivé kroky jako vyžadovanou frekvenci, optimalizaci řízení ventilátorů, optimální napájení fázi a délku samotného testování. Jakmile dosáhne automatický režim finálního taktu, pokračuje druhý krok v nastavování všech ventilátorů pro dosažení optimálního chlazení při co nejnižší hlučnosti.
To je založené na jednoduchém profilování čtyř naprogramovaných stavů otáček ventilátorů.
Úsporné režimy se nastaví v předposledním kroku, může to být například spínání a vypínání fází na desce dle potřeby, snížení elektromagentického vyzařování, vypínání disků, USB, režimy spánku atd. Pár wattů to ve výsledku ušetřit může.
Posledním krokem je nastavení napájeích částí pro procesor a paměti.
A tady je již výsledek, 4400 MHz na všech osmi jádrech. Pro úsporu času jsem zvolil pouze několikasekundové zátěžové testy. Pokud ale zvolíte možnost automatického ladění přes software, nastavte si alespoň 10–15 minut pro mezitest stability. Trochu na škodu ale je, že takový detail jako aktivaci profilu XMP u pamětí automatika ignorovala.
Výkon v Cinebench R11.5 povyskočil na 18,78 bodu. To už je pro každodenní činnost vskutku velmi pěkný výsledek. Napětí je ještě celkem rozumné, 1,311 V pro procesor a takt je zhruba na hraniční frekvenci většiny kusů i7-5960x.
Automatické taktování, ať už z prostředí BIOSu anebo pomocí softwaru, ve Windows funguje spolehlivě. Pro naprostého novice, kterému overclocking moc neříká, je to nejlepší cesta jak dosáhnout vyššího výkonu svého počítače.
Mnoho náruživých hráčů sice pojem přetaktování zná, ale neví jak na to. Tuší, že jim to přidá na celkovém výkonu a pro ně jsou právě tyto možnosti autotaktování určené. Najde se ale mnoho z vás, včetně začátečníků, kteří prostě nebudou mít v software důvěru a na co si nenastaví v BIOSu ručně, jako by pro ně nemělo valného smyslu. Jak si tedy nastavit základní BIOS hodnoty pro přetaktování?