Jak otestovat PC zdroj aneb úvodem trocha teorie
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Jak otestovat PC zdroj aneb úvodem trocha teorie

Jak otestovat PC zdroj aneb úvodem trocha teorie

Michal Částka

Michal Částka

10. 8. 2009 02:00 50

Seznam kapitol

1. Trocha teorie neuškodí 2. Výkon střídavého proudu 3. Účiník - co je to vlastně 4. Tolerance výstupních veličin

Počítače jsou stále výkonnější a výkonnější, ovšem vedle rychlosti procesoru a vyššího FPS grafické karty také rostou nároky na energii. Proto je kvalitní zdroj nedílnou součástí každé pořádné sestavy. Na trhu je dneska pořádný výběr nejrůznějších modelů a tak jsme se rozhodli, že je začneme testovat. Ale nejdříve trocha teorie.

Reklama

Ano přátelé, sen se stal skutečností a i my na PCTuning.cz jsme se rozhodli, že začneme testovat počítačové zdroje na opravdové profesionální úrovni. Dnešní úvodní článek bude sloužit, jako malý průvodce tím, co v příštích týdnech a měsících na našem serveru uvidíte. Popíšeme Vám testovací metodu, přístroje, různá testovací zařízení, ale především Vám lidským způsobem vysvětlíme veškerou problematiku v téhle oblasti.

Jak otestovat PC zdroj aneb úvodem trocha teorie
i Zdroj: PCTuning.cz

Počítačové zdroje jsou srdcem i duší všech počítačových komponentů a bez nich bychom počítač vůbec nemohli spustit. Určitě každý z Vás mnohokrát řešil problémy typu: Jak moc výkonný zdroj do své sestavy potřebuji? Má smysl platit mnoho peněz za drahé značkové zdroje? Co se stane, když si koupím nekvalitní zdroj? Jaká je běžná životnost takového el. zařízení? Chtěl bych ten nejtišší zdroj na trhu, tak který?... Na tyhle otázky, ale spoustu dalších se Vám budeme snažit odpovědět v podobě různých recenzí.

Jak otestovat PC zdroj aneb úvodem trocha teorie
i Zdroj: PCTuning.cz

Účinnost zdroje

V celém světe vládne reklama a marketing. Není divu, že se výrobci předhánějí různými certifikacemi, které mají být zárukou "kvality". Jedna z těch nejrozšířenějších je certifikace 80Plus, která má zajišťovat účinnost zdroje nad 80%, při typickém zatížení 20%, 50% a 100%. Zároveň by hodnota účiníku (power factor) měla být vyšší, než 0,9. S prvním takovým řešením přišel Seasonic v roce 2006 a po něm mnoho dalších výrobců. V roce 2008 byla tahle specifikace rozšířena na další stupně - Bronze, Silver, Gold. Na jednotlivé hodnoty účinností se podívejte do následující tabulky.

Jak otestovat PC zdroj aneb úvodem trocha teorie
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak otestovat PC zdroj aneb úvodem trocha teorie
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotná specifikace 80Plus má poněkud hlubší historii, ale to pro nás není důležité. Jak si můžete všimnout, tak specifikace 80 Plus Gold by měla dosahovat až 90% účinnosti (respektive minimálně 90%) při 50% zatížení zdroje. To je vskutku vysoká účinnost. Aby této účinnosti bylo dosaženo je zapotřebí použití těch nejkvalitnější a nejefektivnější součástek.

Jak otestovat PC zdroj aneb úvodem trocha teorie
i Zdroj: PCTuning.cz


Příkladem je firma OCZ, která se specifikací 80Plus Gold může pochlubit.

Účinnost, nebo-li poměr mezi výstupním výkonem a příkonem zdroje, je velice důležitá hodnota, která nám udává množství spotřebované energie (vyzářené - v našem případě v podobě tepla) a využitelné (ta co se přenese na výstupní svorky zdroje). Účinnost je vždy menší než 100%, jinak by se mohlo jednat o Perpetuum mobile - stroj, který vyprodukuje více energie, než sám spotřebuje. To z fyzikálního hlediska není nikdy možné.

K čemu je dobrá vysoká hodnota účinnosti? Čím vyšší je hodnota celkové účinnosti zdroje, tím menší množství "tepla" se v samotném zdroji vyprodukuje (vyzáří) do okolí. Pro nás to má výhodu tu, že nemusíme zdroj natolik chladit = nižší otáčky ventilátoru, menší produkovaný hluk. Zároveň neplatíme tolik peněz za elektrickou energii, která se naprosto zbytečně proměňuje v nežádoucí teplo, které my odvádíme pomocí ventilátoru pryč z počítače a zdroje. V kancelářích a velkých podnicích se tohle teplo musí kompenzovat klimatizací, např. v místnostech, kde je 100 počítačů apod.

My tuhle účinnost budeme pochopitelně měřit a na závěr ji porovnáme s tím, co udává sám výrobce. Hned bude mít každý představu, jestli kupujete to, co je na obalu opravdu napsáno a jestli jsou udávané certifikace skutečně platné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama