PCTuning Článek

Konec roku 2019 je tady: Co se povedlo, co se nepovedlo?

Michal Rybka
Michal Rybka
28. 12. 2019 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Co se v roce 2019 povedlo 2. Pokrok u telefonů 3. Co se v roce 2019 nepovedlo 4. Služby 5. Budoucnost a minulost

Je tu konec roku a přichází čas bilancovat. Spousta věcí se povedla – například se nám opět konečně pohnul souboja mezi AMD a Intelem směrem k výkonnějším mašinám, u SSD už jsou běžné terabajtové kapacity a telefony jsou zase vyspělejší. Z jiných trendů ale nemáme tak úplně radost.

Reklama
Reklama

Co se v roce 2019 povedlo

Souboj AMD a Intel

Základním pozitivem tohoto roku je obnovení reálné soutěže mezi AMD a Intelem. Ať patříte k libovolné straně fanoušků sporu, je pro všechny dobré, když soutěž opravdu je a firmy se navzájem nutí k vydávání lepších procesorů a ke snižování cen. Z podobné soutěže vždy profitoval zákazník – ať už ten, který chtěl co největší výkony, tak i ten, který toužil po budgetovém procesoru.

V okamžiku, kdy se soutěž zastaví, totiž výkony stagnují a s tím i vývoj aplikací, které by mohly vysoký výkon využívat. S tím, jak stále více lidí pracuje s videem, je docela príma mít opravdu výkonné procesory – plus výrobci her se mohou přestat zaměřovat na quadcory a zaměřit se na zvýšení paralelizace. Buď jak buď – 64jádrový AMD EPYC je prostě a jednoduše pecka, jako jo!

SSD disky se blíží maistreamu

Nejsem fanouškem QLC technologií kvůli jejich nižší výdrži při zápisu, ale pravda je jasná: Díky QLC technologiím se začíná snižovat cena SSD disků s vysokou kapacitou. Dnes na tom nejsme s hrami nejlépe, jsou opravdu veliké. Běžný systémový disk stačí jenom na pár titulů – a pak si můžete instalovat na točivý disk.

Vysokokapacitní SSD QLC podle mě nejsou ideální volbou jako systémový disk, ale jsou ideální právě pro hry: Nabízí obří kapacitu, všechny výhody při čtení – a zas až tak často hry nevyměňujeme, takže nižší výdrž při zápisu není tak velkou nevýhodou. Buď jak buď, 4TB SSD za dvanáct tisíc je celkem terno!

Mimochodem – dělají mi radost i klasické disky. 14TB exterák za 11 tisíc korun nabízí spoustu místa pro zálohování!

True Wireless špunty za rozumné peníze

Tento rok se objevila celá řada True Wireless sluchátek – a to i od firem, které s nimi začaly jen před pár lety. Nutno podotknout, že se již podařilo u většiny nových modelů vyřešit jejich problémy s vypadáváním (to bývalo dost hrozné), zní dobře, dobře izolují anebo mají dokonce i noise cancelling. Ten se zvláště povedl u modelů Sony WF-1000XM3 a Apple Airpods Pro, oba modely umí překvapivě kvalitně potlačit okolní šum.

Fantasticky ale rostou hlavně levné modely. Sluchátka jako Niceboy Hive Podsie se vejdou do tisícovky a přitom hrají velmi, velmi dobře. Svého druhu je nárůst kvality bezdrátových sluchátek nutnost – když nemáte jack, nějak to připojit musíte. Ale funguje to, zlepšuje se to funkčně i akusticky!

ANC (Noise Cancelling) u sluchátek funguje čím dál tím líp

To, že se se povedlo zavést ANC u True Wireless špuntů, je technologicky fantastické. Ale i tradiční sluchátka s mostem se neustále zlepšují: Loni jsme měli za naprostou špičku Sony WH-1000XM3, teď se k nim přidává Sennheiser Momentum Wireless 3 anebo Bose NC700, které se radikálně zlepšily. Špičková ANC sluchátka umí odfiltrovat okolí tak efektivně, že se opravdu musíte naučit chodit s rozhlížením, jinak vás někdo zabije.

Překvapivě se přidávají i nové firmy, které nabízí svoje vlastní ANC modely – a ty často nejsou špatné. Samozřejmě, mají problémy s první generací technologie jako ostatní, ale to, že se k této elitní technologii přidávají další výrobci, je příslibem do budoucna.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning