Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky

Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 8. 2015 03:00 84

Seznam kapitol

1. Co je zdarma, vždycky „smrdí“ 2. Šmírování: realita, nebo paranoia? 3. Nastavení soukromí 4. Nastavení služeb
5. Nastavení uživatelského rozhraní 6. Nastavení aplikací a komponent 7. Závěr

„Šmírují“ nás Windows 10 více než předchozí verze nebo jiné systémy? Máte strach o své soukromí, a chcete si systém nastavit podle sebe a nikoliv jak chtějí v Redmondu? Jaké možnosti kontroly máte? Nabízíme vám přehled funkcí a služeb komunikujících z vašich Windows po internetu i návod na to, jak převzít vládu nad Windows 10.

Reklama

Co je zdarma, vždycky „smrdí“

O Windows 10 se hodně mluví. Na jedné straně přinášejí mnoho nového (DX12, společnou platformu pro mnoho zařízení), na druhé pak s nimi přichází zcela „nový druh“ operačního systému. Microsoft totiž udělal z poslední verze systém, do kterého je plně začleněn Cloud, webové služby a telemetrie. Vypadá to, že Windows 10 potřebují ke všem svým funkcím, i k těm základním, internet a přenosy dat na a ze serverů Microsoftu (a dalších společností).

To je pro mnohé uživatele novinka a problém. Přitom to samé zažíváme na telefonech už řadu let. Apple ví všechno o tom, kde se pohybujete, co hledáte na webu, s kým komunikujete a nikomu to zvlášť nevadí, alespoň soudě dle prodejů telefonů a tabletů Apple. Mnoho vašich citlivých dat shromažďuje každý den i Google, však si to zkuste – zmiňte v čistě soukromém mailu služby Gmail nějaký produkt a za pár chvil vás bude reklama na podobné produkty všude pronásledovat.

Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky
i Zdroj: PCTuning.cz

Minimálně třetinu „sledovacích“ funkcí Windows 10 měly už Windows 8.1, jenže se o nich tak mnoho nemluvilo a nevědělo – a co oko nevidí, srdce nebolí. Kromě toho se dost z „nových funkcí“ Windows 10 objevuje zpětně i do starších systémů formou bezpečnostních aktualizací.

Za zdůraznění také stojí, že stáhnutím Windows 10 a odsouhlasením EULA s tím vším souhlasíte, a tak se nemůžete později divit. On je v tom drobný psychologický trik, za který by Microsoft měl dostat „za uši“. Nabídl update zdarma, a pokud někdo něco dostane zdarma, většinou ani nečte právě onen malý text někde na konci smlouvy, nebo v případě Windows tu hodně dlouhou EULA. Spousta lidí tedy po Windows 10 zdarma okamžitě sáhla (v tuto chvíli 15 milionů stažení), a EULA vůbec nečetla v domnění, že v ní nic zásadního není. Ale ouha, právě že je, byť se v zásadě od té z Windows 8/8.1 mnoho neliší. Následuje několik citací:

Společnost Microsoft shromažďuje údaje efektivním způsobem a nabízí vám nejlepší možnosti našich služeb. Některé tyto údaje nám poskytujete přímo, například při vytváření účtu Microsoft, zadávání vyhledávacího dotazu službě Bing, používání hlasového příkazu služby Cortana a odesílání dokumentu do úložiště OneDrive, nebo pokud kontaktujete naši podporu. Některé údaje získáváme, když používáte naše služby, například pomocí technologií, jako jsou soubory cookie a sestavy chyb nebo data o používání ze softwaru na vašem zařízení. Údaje získáváme také od třetích stran (včetně jiných společností).

Vaše osobní údaje sdílíme s vaším souhlasem nebo v případě nutnosti za účelem dokončení jakýchkoli transakcí nebo poskytování jakékoli služby, o kterou jste požádali nebo ji schválili. Údaje sdílíme také s pobočkami a dceřinými společnostmi Microsoft; dodavateli, kteří jednají jménem naší společnosti; pokud tak vyžaduje zákon nebo v případě soudního řízení; za účelem ochrany našich zákazníků; ochrany života; zachování zabezpečení našich služeb a ochrany práv nebo majetku společnosti Microsoft.

U Windows 10 je to jiné než dříve, nový systém je vždy podroben detailnímu zkoumání, a tentokrát byla řada z uživatelů překvapená, co vše o nich Microsoft chce vědět a dožaduje se doslání těchto dat k sobě. Je to dané tím, že Windows 10 jsou také systémem pro mobily a mobilní zařízení, tedy o nás chtějí sbírat data, stejně jako Android a iOS. K cílení reklamy, službám napojeným na GPS, ke zdokonalování virtuálních asistentek a podobně.

Zde je nutné říci, že se na webu objevilo několik článků, které jsou až moc paranoidní, mají vyvolat senzaci a samozřejmě kritizovat vše od Microsoftu už z principu. V nich se dočteme, že Windows 10 jsou už spíše terminálem, protože část funkcí jádra běží kdesi v „Cloudu“. Tento pohled je naprosto hloupý, Windows 10 jsou stále jen větším Service Packem k Windows 8.1 a fungují zcela korektně i bez stálého připojení k internetu. Sám takový systém používám k testům hardware, a vše jede zatím OK. Nic Microsoftu neposílám, ani on ke mně – na tomto stroji prostě není připojení k webu.

Na druhou stranu je nepopiratelné, že už počítač posílá opravdu „moře“ informací o vás a vašem chování na počítači. My se v našem článku podíváme, co by která funkce měla dělat, k čemu by měla sloužit a proč by měla posílat ona data na server MS. Většinou jde o funkce, které mají sloužit k vašemu „dobru“, posloužit pro zlepšení funkcí systému. Asi jen málokdo ale touží dělit se o to, co dělá, s Microsftem, a sledování odmítá.

My se vám dnes pokusíme dát návod, jak největší „šmíráky“ Windows 10 vypnout. Nepůjde to stoprocentně, Microsoft je mazaný a některé funkce nelze vypnout nikdy. Spousta ale vypnout jde.

Za vytvoření seznamu všech úprav a skriptů děkujeme autorovi, který si říká Disassembler a jeho webu dasm.cz. Všechny zde uvedené postupy zveřejňujeme s jeho písemným souhlasem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama