Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky
Článek Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky

Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 8. 2015 03:00 84

Seznam kapitol

1. Co je zdarma, vždycky „smrdí“ 2. Šmírování: realita, nebo paranoia? 3. Nastavení soukromí 4. Nastavení služeb
5. Nastavení uživatelského rozhraní 6. Nastavení aplikací a komponent 7. Závěr

„Šmírují“ nás Windows 10 více než předchozí verze nebo jiné systémy? Máte strach o své soukromí, a chcete si systém nastavit podle sebe a nikoliv jak chtějí v Redmondu? Jaké možnosti kontroly máte? Nabízíme vám přehled funkcí a služeb komunikujících z vašich Windows po internetu i návod na to, jak převzít vládu nad Windows 10.

Reklama
Reklama

Co je zdarma, vždycky „smrdí“

O Windows 10 se hodně mluví. Na jedné straně přinášejí mnoho nového (DX12, společnou platformu pro mnoho zařízení), na druhé pak s nimi přichází zcela „nový druh“ operačního systému. Microsoft totiž udělal z poslední verze systém, do kterého je plně začleněn Cloud, webové služby a telemetrie. Vypadá to, že Windows 10 potřebují ke všem svým funkcím, i k těm základním, internet a přenosy dat na a ze serverů Microsoftu (a dalších společností).

To je pro mnohé uživatele novinka a problém. Přitom to samé zažíváme na telefonech už řadu let. Apple ví všechno o tom, kde se pohybujete, co hledáte na webu, s kým komunikujete a nikomu to zvlášť nevadí, alespoň soudě dle prodejů telefonů a tabletů Apple. Mnoho vašich citlivých dat shromažďuje každý den i Google, však si to zkuste – zmiňte v čistě soukromém mailu služby Gmail nějaký produkt a za pár chvil vás bude reklama na podobné produkty všude pronásledovat.

Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky

Minimálně třetinu „sledovacích“ funkcí Windows 10 měly už Windows 8.1, jenže se o nich tak mnoho nemluvilo a nevědělo – a co oko nevidí, srdce nebolí. Kromě toho se dost z „nových funkcí“ Windows 10 objevuje zpětně i do starších systémů formou bezpečnostních aktualizací.

Za zdůraznění také stojí, že stáhnutím Windows 10 a odsouhlasením EULA s tím vším souhlasíte, a tak se nemůžete později divit. On je v tom drobný psychologický trik, za který by Microsoft měl dostat „za uši“. Nabídl update zdarma, a pokud někdo něco dostane zdarma, většinou ani nečte právě onen malý text někde na konci smlouvy, nebo v případě Windows tu hodně dlouhou EULA. Spousta lidí tedy po Windows 10 zdarma okamžitě sáhla (v tuto chvíli 15 milionů stažení), a EULA vůbec nečetla v domnění, že v ní nic zásadního není. Ale ouha, právě že je, byť se v zásadě od té z Windows 8/8.1 mnoho neliší. Následuje několik citací:

Společnost Microsoft shromažďuje údaje efektivním způsobem a nabízí vám nejlepší možnosti našich služeb. Některé tyto údaje nám poskytujete přímo, například při vytváření účtu Microsoft, zadávání vyhledávacího dotazu službě Bing, používání hlasového příkazu služby Cortana a odesílání dokumentu do úložiště OneDrive, nebo pokud kontaktujete naši podporu. Některé údaje získáváme, když používáte naše služby, například pomocí technologií, jako jsou soubory cookie a sestavy chyb nebo data o používání ze softwaru na vašem zařízení. Údaje získáváme také od třetích stran (včetně jiných společností).

Vaše osobní údaje sdílíme s vaším souhlasem nebo v případě nutnosti za účelem dokončení jakýchkoli transakcí nebo poskytování jakékoli služby, o kterou jste požádali nebo ji schválili. Údaje sdílíme také s pobočkami a dceřinými společnostmi Microsoft; dodavateli, kteří jednají jménem naší společnosti; pokud tak vyžaduje zákon nebo v případě soudního řízení; za účelem ochrany našich zákazníků; ochrany života; zachování zabezpečení našich služeb a ochrany práv nebo majetku společnosti Microsoft.

U Windows 10 je to jiné než dříve, nový systém je vždy podroben detailnímu zkoumání, a tentokrát byla řada z uživatelů překvapená, co vše o nich Microsoft chce vědět a dožaduje se doslání těchto dat k sobě. Je to dané tím, že Windows 10 jsou také systémem pro mobily a mobilní zařízení, tedy o nás chtějí sbírat data, stejně jako Android a iOS. K cílení reklamy, službám napojeným na GPS, ke zdokonalování virtuálních asistentek a podobně.

Zde je nutné říci, že se na webu objevilo několik článků, které jsou až moc paranoidní, mají vyvolat senzaci a samozřejmě kritizovat vše od Microsoftu už z principu. V nich se dočteme, že Windows 10 jsou už spíše terminálem, protože část funkcí jádra běží kdesi v „Cloudu“. Tento pohled je naprosto hloupý, Windows 10 jsou stále jen větším Service Packem k Windows 8.1 a fungují zcela korektně i bez stálého připojení k internetu. Sám takový systém používám k testům hardware, a vše jede zatím OK. Nic Microsoftu neposílám, ani on ke mně – na tomto stroji prostě není připojení k webu.

Na druhou stranu je nepopiratelné, že už počítač posílá opravdu „moře“ informací o vás a vašem chování na počítači. My se v našem článku podíváme, co by která funkce měla dělat, k čemu by měla sloužit a proč by měla posílat ona data na server MS. Většinou jde o funkce, které mají sloužit k vašemu „dobru“, posloužit pro zlepšení funkcí systému. Asi jen málokdo ale touží dělit se o to, co dělá, s Microsftem, a sledování odmítá.

My se vám dnes pokusíme dát návod, jak největší „šmíráky“ Windows 10 vypnout. Nepůjde to stoprocentně, Microsoft je mazaný a některé funkce nelze vypnout nikdy. Spousta ale vypnout jde.

Za vytvoření seznamu všech úprav a skriptů děkujeme autorovi, který si říká Disassembler a jeho webu dasm.cz. Všechny zde uvedené postupy zveřejňujeme s jeho písemným souhlasem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning