Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky
Článek Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky

Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 8. 2015 03:00 84

Seznam kapitol

1. Co je zdarma, vždycky „smrdí“ 2. Šmírování: realita, nebo paranoia? 3. Nastavení soukromí 4. Nastavení služeb
5. Nastavení uživatelského rozhraní 6. Nastavení aplikací a komponent 7. Závěr

„Šmírují“ nás Windows 10 více než předchozí verze nebo jiné systémy? Máte strach o své soukromí, a chcete si systém nastavit podle sebe a nikoliv jak chtějí v Redmondu? Jaké možnosti kontroly máte? Nabízíme vám přehled funkcí a služeb komunikujících z vašich Windows po internetu i návod na to, jak převzít vládu nad Windows 10.

Reklama
Reklama

Šmírování: realita, nebo paranoia

Doslova šílenství vyvolal český článek na serveru, o kterém v souvislosti s IT do té doby nikdo neslyšel (link dávat nebudu). Ten byl v minulých dnech citován na desítkách zahraničních serverů, i většinou dost známých a renomovaných. Tento text pojednává o tom, že Windows 10 posílají megabajty dat někam na servery Microsoftu a dalších firem, včetně adres oněch serverů.

Upřímně sám článku nevěřím, není v něm jediný důkaz, screenshot z Wiresharku, žádný log, žádné konkrétní údaje, které systém nashromáždil, zkrátka vůbec nic, co by ilustrovalo a dokládalo uvedená tvrzení. Jen nějaké adresy severů a spousta „důvodných podezření“ a spekulací o tom, jaká data by se mohla posílat a proč, a z toho vyvozených zveličených závěrů. Samotná komunikace je šifrovaná, takže nikdo neví, co se opravdu posílá, ale proč autor nedal k dispozici logy, snímky, čítače přenosů a podobné věci, o kterých tvrdí, že je objevil, aby svá tvrzení dokázal? Pak by měl text jinou váhu.

Ladíme Windows 10: Nastavení soukromí, služeb, tipy a triky

Jako odpověď na tento článek, pak server arstechnica.co.uk provedl vlastní zkoumání, kde zjistil, že sice jsou odesílána data (a to i v případě, že by se tak dít nemělo), ovšem ne v takovém množství a takové povahy, jak zveličuje onen český článek. Také ale třeba objevil, že Windows 10 umí zcela obejít uživatelem nastavené proxy, a dostat se i skrze něj přímou komunikací. To je alarmující zjištění.

Osobně se vůbec nedivím, že Windows 10 posílají neustále „něco ven“. Je třeba uvědomit si, že jsou součástí systému i cloudové funkce. Systém komunikuje s online úložištěm, v základu je v systému nainstalovaná „hromada“ Metro aplikací, většinou zcela zbytečných. Každá z nich je napojená na web, na nějakou službu a „tahá“ z ní data stále – počasí, akcie, zprávy atd.

Cortana má přímo v popisu práce shromažďovat vaše dotazy, psané i mluvené a posílat je k analýze, to už je její základní vlastnost, stejně jako Siri na Apple. Všude je také přítomná reklama, včetně slavné reklamy v Solitéru. I ten musí nějak tu reklamu stáhnout z webu, stejně tak internetový prohlížeč. Jelikož jsou také automatické aktualizace nastavené jako povinné, systém se ptá serveru, zdali není nějaká nová. Takový Defender má každý den aktualizaci, tedy také stále komunikuje s webem. Také váš účet u Microsoftu stále ukládá vaše preference a údaje. Je toho spousta, a pokud jste jednou připojeni k internetu, obzvlášť v roce 2015, musíte se sběrem dat počítat. Vaše data jsou totiž pro všechny nejcennější komoditou.

Dva různé styly Ovládacích panelů ve Windows 10
Dva různé styly Ovládacích panelů ve Windows 10

Pokud si chcete osobní data chránit, musíte kromě vlastní kázně na webu také zvládnout nastavit systém. A jelikož nám Windows 10 nastavení znepříjemnili dvěma různými systémy pro nastavování, je nutné vše projít ručně. Jde to i automatizovat, ovšem každý nechce vypnout vše, tedy je lepší vypínat věci postupně a ručně.

Jak na to:

V našem článku vám ukážeme několik způsobů, jak danou funkci vypnout nebo odstranit. Nejprve screenshotem z Nastavení ovládacích panelů (kde to lze), poté pak scriptem pro PowerShell, a stejně můžete jít také dle klíče v registru.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning