lightscribe-popisujeme-cd-a-dvd-pouze-s-pomoci-vypalovacky
Článek LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

Dedek Jan

Dedek Jan

8. 6. 2005 00:00 40

Seznam kapitol

1. Něco málo o LightScribe 2. Co budeme potřebovat 3. Vypalování v programu SureThing CD/DVD Labeler 4. Kvalita vypálených disků a závěr

Technologie popisu médií CD a DVD v samotné vypalovačce už je nějaký ten pátek na světě. Dnes se si tuto technologii trochu přiblížíme a ukážeme si jak správně používat vypalovačku, která tuto technologii podporuje, co nám LightScribe přináší a jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Samozřejmě nebudou chybět i nějaké praktické ukázky, ale to už je předmětem článku, tak se na to vrhněme.

Reklama
Reklama
Počátkem roku 2004 byla poprvé představena technologie LightScribe. Ochrannou ruku nad touto technologií drží HP(Hewlett-Packard). Od HP si mohou ostatní firmy pořídit licenci, například Benq to vyřešil velmi lišácky, neplatí licenční poplatky, ale dodává pro HP přímo mechaniky.

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

Na našem trhu se setkáte zatím jen s modely již zmiňovaného HP a Benq, jinde ve světě můžete narazit na vypalovačky LaCie a Philips. Rušno bylo také kolem LITE-ONu, ale zatím na trhu žádný model není.

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky
LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky
                 

O licencování najdete vše na stránkách LightScribe.

LICENSEE FACT SHEETS

Optical Drives

Media
Hitachi-LG Data Storage Inc.CMC Magnetics Corporation
Lite-On IT Corp. (Fact sheet coming soon)Imation
Philips Optical StorageMemorex
Toshiba Data StorageMoser Baer India Limited
 TDK (Fact sheet coming soon)
 Verbatim
Host Brands

Software
BenQCyberlink
Hewlett-Packard (Fact sheet coming soon)InterVideo
I/O Magic Corporation (Fact sheet coming soon)MicroVision Development
LaCieNero Inc.
PhilipsRoxio
ProStar Computer, Inc. (Fact sheet coming soon)Sonic Solutions
Sager Midern Computer, Inc. (Fact sheet coming soon)SureThing
Další problém, který bránil rozšíření byl nedostatek médií CD a DVD. CD už běžně seženete, vyrábí je několik firem, ale u nás nejspíše narazíte zatím jen na CD Verbatim (CMC Magnetics Corporation).

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

Jedno balení seženete asi za 300 Kč, tzn. jedno CD vás vyjde na 30 Kč. Cena je sice mírně vyšší, ale časem určitě klesne k deseti korunám, protože výroba se neliší od CD s vrstvou určenou k potisku v tiskárnách. Dražší by mohly být jen suroviny určené pro výrobu vrstvy LightScribe.

DVD jsou s dostupností ještě na štíru, ale například Verbatim opět boduje a nebude to dlouho trvat a DVD-čka také běžně seženete.

Jak to funguje

Princip je vcelku jednoduchý, vypálíte data na disk, vypálený disk vyjmete a otočíte stranou určenou pro zápis LightScribe dolů a zasunete do vypalovačky. Potom už zbývá použít program, který umí s LightScribe zacházet a vypálit váš popisek.

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

Vrstva LightScribe je vyrobena ze světlocitné chemikálie, tzn. chemikálie která reaguje na světelnou intenzitu laserového paprsku. Pro vypálení grafiky a textu se používá ta samá optická hlava, jediné čím se liší vypalování dat na spodní stranu a vypalování LightScribe na horní stranu je energie laseru.

Je nad slunce jasnější, že velikost energie laseru pro vypalování LightScribe musí být tak malá, aby nedošlo k poškození dat vypálených na spodní straně disku a na druhou stranu tak velká, aby došlo k chemickým změnám ve světlocitné vrstvě.

Lze upgradovat starší vypalovačku a přidat jí podporu LS?

Bohužel upgradem firmware starší vypalovačky nelze povýšit a přidat jim podporu pro Lightscribe. Proč vlastně ?

Vypalovačka s podporou LightScribe se totiž hardwarově liší, oproti ostatním vypalovačkám má u motorku, který roztáčí disk umístěno optické čidlo. Toto čidlo snímá polohu disku vůči optické hlavě s vypalovacím laserem. Díky tomu vypalovačka ví kam má vůbec zapisovat.

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

- optické čidlo vpravo dole -

Vnitřní kotouček disku má na sobě vylisováno mezikruží, které je tvořeno přímkami po obvodě, díky tomu je snímána rychlost otáčení disku. Vnější hranice tohoto mezikruží je uzavřena tvary (trojúhelníky, čtverce, obdélníky), tento potisk je určen ke snímání polohy.

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

Díky těmto dvěma popiskům a vzdálenosti optické hlavy od středu disku, ví vypalovačka, kde se přesně nachází laser, který se stará o vypálení popisku a popisek pak vypadá tak jak ho vidíte v editoru obalů.

Zajímavý postřeh

Tohoto principu by se dalo také využít u chráněných disků, tato ochrana by šla jen velmi těžko prolomit. Zvlášť pokud by byl "pruh s tvary" různý pro lisovaná média a pro média běžně prodávaná a určená pro vypalování.

Možná bych si měl tuto myšlenku nechat patentovat, né že mě někdo předběhnete!

Zápis LightScribe z pohledu konstrukce disků

Už z principu jsou disky CD náchylnější k zásahům z popisové strany, protože horní vrstva je tvořena vrstvou, do které se zapisuje, ochrannou vrstvou, odrazovou vrstvou, lakem a vrstvou pro potisk jak ukazuje následující obrázek. A celý tento blok na "plastovém" kotoučku je náchylný k poškození.

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

Konstrukce CD v řezu

A právě ona "vrstva pro potisk" je použita pro zápis LightScribe. Z konstrukce disků Verbatim můžeme usoudit, že CD pro LightScibe vycházejí z CD s vrstvou "Fast Dry Printable Surface", které jsou velmi kvalitní a nemusíte se obávat poškození dat při vypalování popisu na CD. Jak se projeví zápis popisku si ukážeme v následujících kapitolách.

Jinak je tomu u DVD, kde se případného poškození dat nemusíte obávat. Vylučuje to sama konstrukce DVD, kde je vrstva zápisu chráněna ještě jedním plastovým kotoučkem se shora, jak ukazuje následující obrázek.

LightScribe - popisujeme CD a DVD pouze s pomocí vypalovačky

Konstrukce jednovrstvého DVD v řezu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning