logitech-illuminated-keyboard-styl-s-velkym-s
Článek Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S

Filip Eckstein

Filip Eckstein

30. 10. 2008 01:00 41

Seznam kapitol

1. Balení a specifikace 2. První dojem, design a rozměry 3. Ergonomie, multimedia a podsvícení 4. Software 5. V praxi, hodnocení a závěr

Dnes se podíváme na zoubek nové Logitech Iluminated Keyboard. Jak už jistě mnozí z vás cítíte z z názvu, jednat se bude o klávesnici s podsvícenými tlačítky. Není to však zdaleka všechno, co může tento "drobeček" nabídnout. Logitech se totiž mimo jiné také chlubí tím, že nová Illuminated představuje vůbec nejtenčí klávesnici na trhu.

Reklama
Reklama

Ergonomie a zpracování

Klávesnice je z hlediska ergonomie řešena poměrně slušně. Výhodou je vestavěná podpěrka pod dlaně, která už dnes naštěstí patří k naprosto standardní výbavě většiny klávesnic. Vždyť jde přece hlavně o naše zdraví a pohodlí.

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Placatá klávesnice na scéně...

Stejně jako klávesnice samotná jsou i tlačítka na ní umístěné nízkoprofilové. Nepíše se na nich však o mnoho hůř, jak u běžných a herních klávesnic. Na klávesy je třeba vyvíjet středně silný tlak. Jejich zdvih je na klávesnici o takových proporcích až neobvykle vysoký, což by mohla objasnit právě technologie PerfectStroke, o níž Logitech básní na zadní straně balení.

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Rozložení klávesnice se drží, až na zvláštně umístěný Delete a Insert, standardu.

Zapomenout bych neměl zmínit ani lehce vyzdviženou první řadu kláves (CTRL, ALT, Mezerník,...), která je oproti zbytku klávesnice mírně "vypoulenější". Na tuto skutečnost jsem si nijak dlouhou dobu zvykat nemusel, ba jsem si ji i ke konci poměrně významně chválí. Jedná se prostě jen o další, byť jen velmi drobný, ergonomický prvek.

Velmi zvláštní je také umístění "Delete" a "Insert". To by snad ale nějak velkou škodu páchat nemělo. Klávesnici bych spíše vytýkal skutečně dost malý "Enter" a krátký "Backspace", který je ještě navíc poměrně dost široký.

Podíváme-li se na zadní stranu, očima běžného zákazníka zcela jistě nic neobvyklého nezaregistrujeme. Je tu však jedna velmi podstatná vada, která se v jejím celkovém hodnocení určitě velmi výrazně odrazí. Na zadní straně totiž chybí bezpečnostní otvory sloužící urychlenému úniku kapalin, jimiž bychom mohli klávesnici nechtěně polít. Touto bezpečnostní pojistkou disponují dokonce i klávesnice z nižších cenových relací. Ačkoliv se může zdát, že jde pouze o maličkost, takových pár prostupných děr a falešné dno vám může při "zachraňování" klávesnice velmi výrazně pomoci. Samotnému se mi podařilo na moji Logitech MX3200 několikrát vylít všemožné druhy kapalin, a to vodou počínaje a mlékem konče. Pokaždé se mi okamžitě z nakloněného falešného dna většina vylitého obsahu octla ve velkém množství hned pod klávesnicí na podložce. O účelnosti děrového systému bych tedy raději ani nepochyboval. Právě z tohoto důvodu mě velmi mrzí, že drahá klávesnice, což Illuminated Keyboard rozhodně je, takovou banalitou nedisponuje.

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Zadní strana klávesnice bohužel nedisponuje žádnými ochrannými otvory proti vniknutí kapalin

Co však na zadní straně zcela určitě nalezneme, bude pár výklopných nožiček, s jejichž pomocí si budeme moci celkový výškový profil klávesnice přizpůsobit. Věřte, že klávesnice je natolik úzká a nízká, že služeb těchto dvou plastových výběžků využije snad každý.

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Klávesnice naštěstí disponuje alespoň párem výklopných nožiček

Multimediální tlačítka

Po stránce multimediální nová Illuminated Keyboard disponuje jen tou opravdu "nejnutnější výbavou". V první řadě bych měl zmínit, dnes už pomalu standardizované, ovládání zvuku. To se nachází přímo nad numerickou klávesnicí, kde mimo jiné nalezneme také ovládání podsvětlení. Pokud tlačítko s piktogramem žárovky stiskneme jednou, stupeň svítivosti nám klesne o jednu úroveň. Celkem zde můžeme nastavit až čtyři úrovně, z nichž ta úplně poslední celé podsvícení kompletně deaktivuje.

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Bez kontroly podsvětlení by to nebylo ono

Mimo výše zmiňovaných čtyř tlačidel zde samozřejmě nalezneme také 14 dalších multimediálních tlačítek, z čehož 12 jich je umístěno na F-klávesách. Další dvě zaujímají pozici na dvojici spouštěčů "PrintScreen" a "Pause/Breake". Víceméně se však jedná o funkce ovládající audio, video a internet.

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Většina multimediálních tlačítek spočívá na F-klávesách

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Fn - magické aktivační tlačítko multimediálních kláves

Podsvícení

O podsvětlení tu již trocha řeči padla. Zmínil jsem, že je možné nastavit ho až na čtyři různé úrovně, a to "vypnuto", "slabé svícení", "střední svícení" a nakonec také "silné svícení". Musím však podotknout, že ani to nejsilnější svícení není nijak oslnivé nebo snad dokonce rušivé - jedná se víceméně spíše o decentní podsvětlení samotných písmenek, což jednak svůj účel splňuje a jednak nám nijak nedráždí naše oči.

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Podsvícení v noci plní svůj účel dostatečně

Logitech Illuminated Keyboard - styl s velkým S


Indikátory jsou skryty v útrobách nenápadného černého pásu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning