MSI GeForce GTX 580 Lightning – legenda se vrací
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GeForce GTX 580 Lightning – legenda se vrací

MSI GeForce GTX 580 Lightning – legenda se vrací

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 3. 2011 02:00 17

Seznam kapitol

1. Absolutní eso 2. Představení karty 3. Detaily 4. Pohled do nitra 5. Porovnání karet a specifikace 6. Testovací sestava 7. Testovací hry a metodika 1/2 8. Testovací metodika 2/2
9. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge 10. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 11. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 12. Stalker CoP, WiC, Unigine, Vantage 13. Shrnutí výkonu 14. Spotřeba a teploty 15. Přetaktování 16. Závěr

Když se dnes řekne „vymazlená grafika,“ většině se vybaví MSI se sérií Lightning. Po prvních nejistých krůčcích se tyto karty dostaly na absolutní vrchol výkonu i chlazení. Nyní jim sice na paty šlape Asus s DirectCu II, i tak ale na řešení MSI zdaleka nedosahuje. Představíme si nejnovější „majstrštyk“ z této řady. Je libo téměř 1 GHz na jádře?

Reklama
MSI GeForce GTX 580 Lightning – legenda se vrací
i Zdroj: PCTuning.cz

Je tomu už několik měsíců, co jsme testovali GeForce GTX 480 z řady Lightning. Šlo o vskutku brutálně vybavenou kartu, zejména co se výbavy pro extrémní taktování týče. Na výbornou jsme také ohodnotili chladič TwinFrozr III (tehdy žhavou novinku) a celkově jsme kartě udělili zlatou hvězdu za „nejvymazlenější“ GeForce GTX 480 na trhu. Bohužel už v čas recenze byly dny této karty sečtené, jelikož za pár dní po recenzi Nvidia uvedla v tichosti jejího nástupce GeForce GTX 580. Karta se pomalu ani nedostala na trh a už se stala pomalou a zastaralou. Škoda hlavně pro výrobce, který do ní vložil spoustu práce a nadšení. Nakonec ale stejné PCB našlo uplatnění u dnes testované novinky, takže zase tolik práce vniveč nepřišlo.

Tentokrát už ale v MSI neponechali nic náhodě, chtěli na trh přinést krále grafik s jedním GPU, a to se jim jistě podaří. Hlavním konkurentem jsou v podstatě dva produkty, nereferenční Asus DirectCu II a Gigabyte SOC GeForce GTX 580. Obě karty mají ale nižší frekvence než karta od MSI a výbavou se jí může postavit jedině karta Gigabyte, Asus totiž nepřináší z nadstandardních featur nic. Abychom byli konkrétní, MSI uvádí karty rovnou dvě. Stejně vybavenou GeForce GTX 580 a Radeon HD 6970. Obě jsou exklusivně vybavené a provedené, takže si zájemci o grafiku z obou táborů najdou tu svou. My se dnes budeme věnovat pouze GeForce GTX 580, jelikož tu nám MSI poslalo přímo z Tchajwanu, na druhou kartu si budete muset počkat, až ji dodá k testu místní zastoupení výrobce.

MSI GeForce GTX 580 Lightning – legenda se vrací
i Zdroj: PCTuning.cz

Než si kartu představíme na slajdech a také pod drobnohledem, pozastavme se ještě u jednoho zajímavého slajdu z prezentace. Vidíme na něm „jak šel čas“ s grafickými kartami řady Lightning od MSI. Ještě dnes si živě vzpomínám na první z nich, když dorazila v létě roku 2009. Oním prvním pokusem o ovládnutí trhu s grafikami s vyšší přidanou hodnotou byla GeForce GTX 260 Lightning. Dodnes si pamatuji ten odporný zvuk chladiče, který se roztáčel do ukrutných otáček proto, že byl z výroby špatně nasazen na GPU. Po domácí korekci se už karta dala považovat za tichou. Připomínám, že měla na tu dobu nadstandardní 2 GB paměti. V minulosti zapátrejte zde. Šlo o první kartu vyrobenou hlavně pro extrémní taktovače a nadšence.

Další z karet této řady, GeForce GTX 275, testoval kolega Mirek a také se mu moc zamlouvala, přesvědčte se zde. Třetí kartou, která se mi dostala do ruky, byl legendární Radeon HD 5870 Lightning. Legendární neříkám nadarmo, tato karta doslova rozmetala tehdejší rekordy snad ve všech testech a benchmarcích. Kartě jsme sice nevěnovali celou recenzi (což je škoda), ale i tak jsem jí pod dusíkem otestoval u recenze základní desky. Tady se podívejte na pátý nejlepší výsledek na světě tehdejší doby. Posledním zástupce těchto skvostů pak byla již zmíněná GeForce GTX 480 Lightning, kterou jsem měl pod dusík přislíbenou, nakonec k testu ale nedošlo.

Jak už jsem zmínil také před chvilkou, MSI uvádí v tyto dny dvojici dalších karet této řady. Jde o nejvýkonnější řešení obou výrobců GPU čipů s jedním grafickým jádrem. Stejně jako minulé generace, i tato dvojice přináší do tohoto segmentu featury a výbavu, kterou u jiných výrobců nenajdete. Tohle je absolutní špička co bude hledat konkurenci jen hodně těžko. To ostatně uvidíte sami v testu první z této dvojice grafik pro nadšence...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama