MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC: levná, ale dobrá
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC: levná, ale dobrá

MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC: levná, ale dobrá | Kapitola 24

Adam Vágner

Adam Vágner

20. 2. 2019 03:00 58

Seznam kapitol

1. MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC: parametry 2. Konstrukce karty, konektory, výbava 3. Testovací sestava 4. 3D Mark 5. Aliens vs. Predator 6. Battlefield 1 7. F1 2018 8. Fallout 4 (Win 10) 9. Far Cry 5 10. GTA V (Win 10) 11. Metro Last Light Redux 12. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12)
13. The Witcher 3: Wild Hunt 14. Chování boost v benchmarku AvP 15. Chování boost v F1 2018 16. Chování boost v Metro Last Light 17. Teploty 18. Chování ventilátorů 19. Hlučnost 20. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 21. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Přetaktování 24. Závěrečné shrnutí

Podíváme se na jednu z nejatraktivnějších karet na pomezí střední a vyšší třídy, která zaujme většinu zájemců o RTX 2060 – správně tušíte – především cenou. Řadí se k nejlevnějším modelům a přímým konkurentům pro levnou RTX 2060 Founders Edition. Nabídne dobré provozní vlastnosti a výbornou cenu, ale na nějaká omezení také narazíte.

Reklama

Doporučená cena GeForce RTX 2060 je 9500 korun. U Nvidie momentálně Founders Edition za tuto částku v e-shopu „není na skladě.“ MSI RTX 2060 Ventus 6G OC aktuálně seženete za cenu Founders Edition.

Ale její cena je trochu jak na houpačce a pohybuje se jinak obchod od obchodu. Třeba minulý týden byla k mání nejlevněji za 10 200 korun a za devět a půl byla jen zkrácená verze Ventus XS. A týden předtím zase Ventus XS ještě nebyla a za devět a půl byla dlouhá Ventus.

Pokud ji za podobné peníze pořídíte, dostanete vynikající poměr cena/výkon někde na úrovni karet o jednu až dvě třídy levnějších.

Ve většině ohledů je srovnatelná s výbornou Founders Edition, snad jen její vzhled působí laciněji, ale pořídíte ji i v českých e-shopech a momentálně je bez potíží dostupná, na rozdíl od karty přímo od Nvidie.

Karta se pyšní dovětkem OC, který mi na ni ale zrovna dvakrát nepasuje. Rozdíl v udávaných taktech oproti RTX 2060 FE je zanedbatelný (1680 vs 1710 MHz), a ano, rozdíl v reálných taktech je o něco vyšší (viz kapitola chování boost v AvP).

Ale pak je tu ještě přetaktování, a v této disciplíně je na tom zase „OC model“ paradoxně hůř než Founders Edition, protože základní limit spotřeby mají obě karty stejný (160 W), ale u Founders Edition jej můžete navýšit až o 19 % na 190 W, zatímco u Ventus OC jenom o 6 % na 170 W. Taktování kvůli tomu bude komplikovanější, protože vás bude brzdit limit spotřeby, na vyšší přetaktování už budete muset ladit i křivky a ani tak se nedostanete na hodnoty, které zvládnou dražší modely s vyšším limitem. Fakt je, že nakonec bude zaostávat spíše v řádech desítek než stovek megahertz, takže žádné drama.

MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC: levná, ale dobrá
i Zdroj: PCTuning.cz

Chlazení má při dané spotřebě slušný výkon, a s ohledem na to, že vás limit nepustí za 170 W, i solidní rezervu, ale je to za cenu lehce vyšších otáček větráku v zátěži. Ve hrách bude tedy kartu v tišších sestavách celkem dobře slyšet. Ale opět platí, že se řadí někam do lepší poloviny, takže obzvláště s ohledem na cenu rozhodně není důvod ji za to kritizovat, spíše naopak. Jsou sice tišší (a mnohem výkonnější) grafiky, ale také je spousta i mnohem slabších grafik, které jsou na tom s hlučností podstatně hůře. A karta je taky paradoxně i tišší než špičkový model MSI RTX 2060 Gaming Z, u kterého byla, aspoň u BIOSu, na kterém jsem testoval, asi trochu nedoladěná regulace. Je to spíš upozornění pro ty, pro něž je tiché chlazení prioritou.

Pokud patříte k těm, pro které je poměr cena/výkon nejdůležitější a rozhlížejí se po grafice na hraní ve full HD nebo 1440p, ale ani ostatní vlastnosti jim nejsou ukradené, určitě ji zařaďte do užšího výběru. Není sice dokonalá, ale za tu cenu...

MSI RTX 2060 Ventus 6G OC, 6 GB
KLADY
MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC: levná, ale dobrá
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC: levná, ale dobrá
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
vysoký výkon pro rozlišení nižší než 4K  V zátěži bzučí cívky
cena Žádná rezerva u power limitu
poměr cena/výkon 6 GB paměti
předimenzované chlazení V zátěži ji uslyšíte (ale hlučností neobtěžuje).
prostor pro mírné navýšení výkonu taktováním kvůli power limitu nejde taktovat na hranice možností GPU
  plastový! backplate
Orientační cena s DPH: 9 500 Kč

Za výborný poměr cena/výkon při solidních provozních vlastnostech udělujeme kartě MSI RTX 2060 Ventus 6G OC stříbrné ocenění.

MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC: levná, ale dobrá
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení karty do testu děkujeme společnosti CZC.CZ

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama