MSI Vortex G65: unikátní mini-PC s i7-6700K a 2× GTX 980
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek MSI Vortex G65: unikátní mini-PC s i7-6700K a 2× GTX 980

MSI Vortex G65: unikátní mini-PC s i7-6700K a 2× GTX 980

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 5. 2016 06:00 24

Seznam kapitol

1. Extrémní herní (mini)počítač 2. Představení, balení a specifikace 3. Slajdy MSI Vortex 4. MSI Vortex – hardware I. (CPU, GPU) 5. MSI Vortex – hardware II. (disky, paměť) 6. Vnitřní konstrukce Vortexu
7. BIOS a software 8. Zpracování a konektory 9. Teploty a spotřeba 10. Výkon procesoru (Core i7-6700K) 11. Testy herního výkonu (2x GTX 980 SLI) 12. Závěr

Tentokrát vám neukážeme jen počítač, ale skutečně mistrovské dílo. Každý detail konstrukce je geniálně propracovaný, a unikátně řešený. Core i7-6700K se dá taktovat, stejně tak dvě grafiky GTX 980 ve SLI. Má 64 GB paměti a RAID ze dvou brutálních SSD pro M.2 SSD. MSI si ale za exkluzivní řešení nechá dobře zaplatit...

Reklama

Extrémní herní (mini)počítač

 Porovnání velikosti MSI Vortex s malými počítači a monitorem
i Zdroj: PCTuning.cz
Porovnání velikosti MSI Vortex s malými počítači a monitorem

Počítačový svět už máloco překvapí. Na trhu je milion různých skříní a hotových PC v klasickém designu krabice. Ony ty krabice mohou být průhledné, zaoblené, pěkné dělané moddery zcela na zakázku i zcela obyčejné, pořád jde ale o krabice. Proto svět tak vzrušil první „popelnicový'“ počítač od Apple v roce 2013 (Mac Pro). Nejde o nic objevného, v minulosti už pár podobných pokusů bylo, ale Apple koncept dotáhl k dokonalosti. Spojil totiž malé rozměry s unikátním designem a vysokým výkonem.

Problém podobných počítačů je jejich cena, každá komponenta musí být udělaná na míru, aby se tam vše vešlo. A to dnes udělá málokdo, jelikož malá série stojí výrobce ohromné peníze, a prodeje budou vzhledem k ceně nízké.

Podobný stroj tedy není nic jiného než demonstrace možností a síly dané značky. Známe to už z minulosti, kdy výrobci vydávali různé limitované edice grafických karet s dvěma čipy nebo zcela nesmyslnou konstrukcí. Stejně tak podivné notebooky, herní sestavy roztodivných tvarů a podobně.

MSI a jejich Vortex je ale opravdu skvost, žádná variace na notebookové komponenty osazené v atypické skříni, ale jde o jedinečnou záležitost. Každý komponent je vyroben speciálně pro tento počítač. Kovové šasí je skvěle zpracované, unikátní je zdroj, ventilátor, základní deska, MXM moduly, speciální pomocná PCB i druhá základní deska na dně. Zkrátka vše je jedinečné, nic není z nějakého jiného, sériově vyráběného, produktu.

Na úvodní fotografii jste viděli srovnání s obecně malými „barbone“ skříněmi, abychom měli před čtením recenze představu o velikosti celého stroje. Ten je o pár centimetrů větší než pětilitrový soudek piva, který je vidět v každém supermarketu.

Notebook nebo Desktop?

MSI Vortex G65: unikátní mini-PC s i7-6700K a 2× GTX 980
i Zdroj: PCTuning.cz

MSI má počítač Vortex umístěn v kategorii „Notebook“. Asi proto, že grafické karty jsou moduly MXM podobné těm z notebooků a jádra jsou také „mobilní“, byť s desktopovou konfigurací. Vše ostatní ale odpovídá spíše desktopu.

Přestože se nekoná žádný mobilní procesor, osazený Skylake je rozhodně zajímavý. Výrobce osadil počítač běžným desktopovým procesorem. Jenže ne ledajakým, nýbrž tím nejvýkonnějším modelem z rodiny Skylake. Core i7-6700K nabízí v základu frekvenci 4 GHz a Turbo 4,2 GHz. Není zde žádné omezení ve výkonu. Výhodou je, že s další generací procesorů můžete upgradovat na výkonnější model a prodloužit tím stroji životnost.

Počítač má totiž standardní patici LGA1151. Základní deska už je ale hybrid vytvořený speciálně pro účely Vortexu. Pro paměti totiž využívá sloty SO-DIMM pro notebooky, které zaberou přeci jen méně místa. Osazeny jsou všechny čtyři moduly. Pevný disk nemůže být nic jiné než NVme SSD disk od Samsung (model SM951). To je jistě dobrá volba. Tím ale MSI neskončili, disky použili rovnou dva v poli RAID. Propustnost ve čtení je neskutečných 3 GB/s! O tom si i Intel SSD 750 může nechat zdát.

Nejdůležitějším prvkem určujícím (herní) výkon jsou ale grafické karty. Osazené jsou dvě mobilní GTX 980 se specifikací odpovídající desktopovým. Na grafiku GeForce GTX 980 se podívejme blíže a připomeňme si jí:

MSI Vortex G65: unikátní mini-PC s i7-6700K a 2× GTX 980
i Zdroj: PCTuning.cz

GeForce GTX 980M je na trhu celkem dlouho. Aby Nvidia trh trochu oživila, odemkla konečně čip celý. Původní čip N16E-GX-A1 měl plnou konfiguraci, jen byla část deaktivovaná. Je to jasné, protože vychází z desktopové GM204. Na srovnání čipů se podívejme do tabulky. Plná verze mobilní GeForce GTX 980 nese 2048 CUDA jader, 64 ROPs a 128 jednotek TMU.

Specifikace shodná s desktopovým GPU. Mobilní čip má ale dvojnásobek paměti. Základní frekvence je kousek nižší, ovšem nikterak nízká. Náš čip běží na 1220 MHz stále místo avizovaných 1064 MHz. A taktování je možné. Nvidia tedy nelhala, GeForce GTX 980 v mobilní sféře je skutečně plnohodnotný ekvivalent desktopového čipu. A tomu odpovídá i výkon, který velmi poskočil kupředu. My už výkon ze dvou recenzí známe, proti GeForce GTX 980M jde o nárůst až 40 %. V počítači Vortex tedy tepou dvě plnohodnotné GTX 980 ve SLI s odpovídajícím výkonem (stejný jako v desktopu).

MSI Vortex G65: unikátní mini-PC s i7-6700K a 2× GTX 980
i Zdroj: PCTuning.cz

Na první pohled není dojem z počítače takový, zcela mne ale dostala až rozborka, která ukazuje skutečné mistrovství MSI. Vše přesně sedí, a je dokonale promyšlené do nejmenšího detailu a konektoru uvnitř. Hmotnost je nízká a manipulace s počítačem pohodlná. Potěší i promyšlené umístění všech důležitých vstupů a hlavně napájecího kabelu. Vše, si detailně ukážeme v dalších kapitolách. Včetně odkazu na video, kde Linus počítač hodinu rozebírá a ukazuje co se v něm skrývá. Já ho nerozebíral nijak zásadně, chtěl jsem jej uchovat v původním stavu i pro další recenzenty.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama