MSI Z97 MPOWER MAX AC: s Intel Z97 pro Haswell Refresh
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI Z97 MPOWER MAX AC: s Intel Z97 pro Haswell Refresh

MSI Z97 MPOWER MAX AC: s Intel Z97 pro Haswell Refresh | Kapitola 18

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

11. 5. 2014 06:00 13

Seznam kapitol

1. Úvod, představení čipsetu Intel Z97 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. MSI Z97 MPOWER MAX AC – BIOS 8. Další screenshoty 9. MSI Z97 MPOWER MAX AC – software
10. MSI Z97 MPOWER MAX AC – software pokračování 11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Závěrečné hodnocení

Intel dnes uvádí nové čipové sady Z97 a H97 určené pro nové procesory s kódovým označením Haswell Refresh. Můžeme se tedy podívat na první desku s novým čipsetem – Z97 MPOWER MAX AC. Je prošpikovaná OC funkcemi, osazená kvalitními komponentami. Navíc nabízí solidní konektivitu a bohatou výbavu.

Reklama

Komplexní hodnocení berte prosím s jistou rezervou. Je totiž jasné, že ne každý využije množství USB 3.0 portů, lepší zvukový / síťový kodek nebo například port mSATA. Stejně tak ne každý vyžaduje zapojení CrossFireX / SLI nebo dodatečné navýšení výkonu sestavy přetaktováním. Pro někoho může být také důležité bohaté příslušenství, ale to hodně souvisí s cenovou kategorií desky. Někdo zase může ocenit propracovanost a grafické zpracování BIOSu nebo přiloženého softwaru. Pro někoho nemusí být zase důležitá cena, ale raději si připlatí za kvalitu nebo preferuje určitou značku, design apod. Požadavky se zkrátka mohou hodně různit.

V řadě testů jste se mohli přesvědčit, že z hlediska výkonu při implicitním nastavení jsou na tom všechny desky téměř shodně. Stejně tak by se daly shrnout možnosti navýšení výkonu přetaktováním a celková spotřeba sestavy – rozdíly jsou zde opravdu minimální, ale stále měřitelné. V dalších ohledech jsme již narazili na rozdíly, které byly nejčastěji ovlivněny osazenými komponentami a jejich kvalitou případně provedením. V následujícím odstavci se tak pokusíme ve stručnosti charakterizovat testovanou základní desku a vypíchnout její klady, zápory nebo odlišnosti oproti konkurenci.

MSI Z97 MPOWER MAX AC

MSI Z97 MPOWER MAX AC: s Intel Z97 pro Haswell Refresh
i Zdroj: PCTuning.cz

MSI Z97 MPOWER MAX AC zaujme hned na několika ohledech. Na první pohled vás může oslovit agresivní žlutočerné barevné schéma, které doplňuje celkově kvalitní zpracování. Deska obsahuje nepřeberné množství různých tlačítek a přepínačů, které mohou pomoci při přetaktování. Samozřejmě nechybí ani měřicí body napětí a stavový POST displej. Napájecí kaskáda by se nám sice více zamlouvala plně digitální, nicméně ani dvanáctifázové hybridní řešení se nechovalo vůbec špatně. Možnosti přetaktování jsou nadprůměrné. Chlazení funguje na jedničku a navíc počítá s případným zapojením do vodního okruhu. Spotřeba je sice průměrná, ale pokud si desku vyladíte v ECO Centru, tak se dostanete naopak na excelentní hodnoty v idle. Z97 MPOWER MAX AC dále nabízí opravdu bohatou konektivitu skoro ve všech ohledech – ať už jde o sloty PCI-E 3.0, SATA 6 Gb/s a USB 3.0 porty, kvalitní zvukový kodek nebo Wi-Fi / Bluetooth. K naprosté dokonalosti chybí snad jen PLX čip pro zapojení více GPU nebo druhý síťový čip. Ztvárnění softwaru není co vytknout. BIOS byl oproti Z87 deskám rozšířen o OC profily pro nejznámější paměťové čipy. Pokud vám tedy nevadí za desku obětovat o něco vyšší sumu, tak získáte všestrannou základní desku, která se hodí pro přetaktování, hraní her nebo i sestavy nadšenců vyžadujících bohatou konektivitu.

MSI Z97 MPOWER MAX AC: s Intel Z97 pro Haswell Refresh
i Zdroj: PCTuning.cz

Aktuální cena MSI Z97 MPOWER MAX AC v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

MSI Z97 MPOWER MAX AC: s Intel Z97 pro Haswell Refresh
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce PCTuning uděluje základní desce MSI Z97 MPOWER MAX AC ocenění Golden Award (doporučeno nadšencům), za kvalitní zpracování, povedené chlazení, solidní konektivitu a podpůrné funkce a možnosti pro přetaktování.

Za zapůjčení základní desky Z97 MPOWER MAX AC děkujeme společnosti MSI.

Také děkujeme společnosti Kingston Technology za zapůjčení pamětí DDR3 Kingston HyperX Predator 2400 MHz, SSD disků HyperX 120 GB, HyperX 3K 480 GB a USB 3.0 Flash disku DataTraveler HyperX 64 GB do testovací sestavy. Za poskytnutí grafické karty AMD Radeon R9 290X musíme rovněž poděkovat firmě Gigabyte. Stejně tak poděkování patří i firmě Futuremark, která dodala bezplatné licence ke grafickým testům 3DMark11 a 3DMark.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama