Nárůst výkonu CPU za posledních 11 let – AMD vs. Intel
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Nárůst výkonu CPU za posledních 11 let – AMD vs. Intel

Nárůst výkonu CPU za posledních 11 let – AMD vs. Intel | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 11. 2019 10:00 42

Seznam kapitol

1. Končí éra Intelu jako lídra CPU trhu? 2. Architektury Intelu 3. Architektury AMD 4. Procesory Intel v testu 5. Procesory AMD v testu 6. Testovací sestavy a nastavení
7. Výkon v základním nastavení – Intel 8. Výkon v základním nastavení - AMD 9. Výkon na taktu 4,2 GHz – Intel 10. Výkon na taktu 4,2 GHz – AMD 11. Závěr

První CPU Core, Nehalem byl uveden před jedenácti lety, Phenom II X6 od AMD před devíti. Jak se zvýšil výkon architektur u obou výrobců od roku 2008 do roku 2019, a jak by na tom jednotlivé procesory byly při stejných taktech či počtech jader, se podíváme v aktualizovaném srovnání architektur. Letos jsem přidal Zen 2 a Coffee Lake.

Reklama

Závěr

Nárůst výkonu CPU za posledních 11 let – AMD vs. Intel
i Zdroj: Pctuning

Intel

Intel za posledních jedenáct let uvedl osm architektur procesorů a na devátou se chystá příští rok. Pokud půjde o Rocket Lake, opět se nikam neposuneme. Multivláknový výkon naroste díky dalším jádrům, ale to je vše. Intel by měl už nechat Skylake a všechny jeho následovníky spát a vypustit něco, co více reflektuje dnešní moderní procesory a požadavky. Sunny Cove vypadá dobře a Intel jej potřebuje na trhu „jako sůl“.

Pokud nevyřeší problémy s post 14nm výrobou a neuvede včas novou architekturu a novou výrobu, bude AMD těžko dohánět. Ti totiž díky 7nm procesu dodali 16 jader na mainstreamovou platformu a navíc díky vylepšením, i s vyšším IPC. Jediné co Intelu stále vychází, je frekvence. Na 5 GHz asi AMD a TSMC nedosáhne nikdy. Osobně čekám spíše posun dolů, než další navyšování taktů.

Co tedy Intel přinesl za jedenáct posledních let? Zvýšil pracovní frekvence o 78 procent, a navýšil počet jader v mainstreamu o 100 procent. Výkon samotné architektury narostl o 14 procent. Není to špatné, ale konkurence byla progresivnější a v roce 2019 dohnala to, co zameškala za osm let předtím.

AMD

AMD za devět let od Phenomů uvedlo jen dvě architektury s vylepšeným pokračovatelem. První byl Bulldozer, který se dočkal oprav a vylepšení jako Piledriver a poté Zen, který dospěl letos do fáze Zen 2. Zcela jiný koncept se AMD vyplatil, přechod na čiplety byl zajímavý nápad, který ušetří spoustu peněz a problémů s výrobou velkých čipů. Navíc to umožňuje dodat na trh velkou škálu různě výkonných čipů za jedny náklady. Upřímně ale doufám, že „Core War“ skončila a AMD bude u Zen 3 ladit spíše architekturu a frekvence než navyšovat počet jader. Jader máme dost, v mainstreamu si můžete koupit 16 jader a to je víc než dost.

Shrnutí posledních devíti let u AMD je následující: Pracovní frekvence se zvýšily jen málo, proti Phenomu II o 34 procent. Proti FX dokonce došlo k regresi. Počet jader v mainstreamu narostl o 166 procent. Výkon samotné architektury se navýšil o 46 procent. AMD tedy předhonilo Intel v pokroku, ve všech aspektech kromě frekvence jsou dál.

Nárůst výkonu CPU za posledních 11 let – AMD vs. Intel
i Zdroj: Pctuning

Základní desky a procesory zapůjčil Asus

Nárůst výkonu CPU za posledních 11 let – AMD vs. Intel
i Zdroj: Pctuning

Procesory AMD Ryzen 7 poskytl Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning