NES, jeho jméno je Lego NES!
i Zdroj: Pctuning
Historie Článek NES, jeho jméno je Lego NES!

NES, jeho jméno je Lego NES!

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 3. 2021 03:00 10

Seznam kapitol

1. Vznik legendy 2. Televize 3. 8 bitů z kostek LEGO 4. Uvnitř bedny
5. A jdeme na konzoli 6. Mario i pod kapotou 7. Cartridge 8. Hotovo!

Obvykle se nezabývám Legem – v poslední době mě zaujalo hlavně robotické Lego Mindstorms a potom některé modely ze série Technic – jako je Saturn V a také LEM, který vydali u příležitosti padesáti let mise Apollo. Ale tohle je stavebnice LEGO Super Mario Nintendo Entertainment System – tohle je NES!

Reklama
Reklama

Celým jménem se ta stavebnice jmenuje LEGO Super Mario 71374 Nintendo Entertainment System – a je to stavebnice konzole Nintendo Entertainment System a televize s animovaným levelem Super Maria. Můžete ho volitelně doplnit postavičkou Mária, která se prodává samostatně a oživit set navíc zvukem – ale i tak je báječný.

NES patří mezi legendární konzole. Původně vznikl pod jménem Famicom (Family Computer) v roce 1983. Šlo o osmibitovoiu architekturu s procesorem Ricoh 2A03 na 1,66 MHz (PAL) anebo 1,79 MHz (NTSC), který vycházel z architektiry MOS Technology 6502. Systém měl 2 KB RAM doplněné o 2 KB video RAM v grafickém čipu PPU (Picture Processing Unit). Paměť mohla být navýšena skrz cartridge, které nabízely velkou variaci v kapacitě – od 8 KB ROM pro Galaxian po 1 MB (Metal Slader Glory).

V roce 1985 vznikla verze Famicomu určená pro Ameriku. Světe zboř se – nechybělo mnoho a vypadalo to jako počítač s klávesnicí, marketing ale prosadil podobu, která připomínala klasické video. Otevřeli jste dvířka, vložili cartridge – a hráli. Když hra nejela, tak jste foukli na konektor, čímž jste věcem nepomohli, protože jste jen akcelerovali oxidaci konektoru.

V roce 1985 také přišla hra Super Mario Bros, která se stala jednoduše legendou. Je to hra, kterou hraje Sheldon v Big Bang Theory – a nejen to, on si ji tam taky zpívá. Dnes je to dost možná nejvíc nerdy hra pro milovníky konzolí.

Takže se není čemu divit, že právě NES a Super Mario Bros se dočkali reimaginace v podobě limitované stavebnice Lego. A tu jsme dostali do rukou – a mohli si ji sestavit! Jde o stavebnici určenou pro dospělé – je od osmnácti výše, obsahuje velké množství dílků (2646 kostek) a celkově jde spíš o stylovou stavebnici než o hračku určenou pro děti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning