Nový Goldmax Racer – nejvýkonnější herní notebook v Česku
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Nový Goldmax Racer – nejvýkonnější herní notebook v Česku

Nový Goldmax Racer – nejvýkonnější herní notebook v Česku | Kapitola 3

Jiří Zahrádka

Jiří Zahrádka

15. 11. 2011 13:00 10

Seznam kapitol

1. Goldmax alias Eurocom 2. Šasi a výbava 3. Výkon notebooku 4. Zhodnocení

Goldmax připravil pro český trh novou konfiguraci notebooku se současnou královnou mobilního výkonu – grafickou kartou AMD HD 6990M. Výkonnější jsou už jen CrossFire nebo SLI řešení. Vyzkoušeli jsme nejenom novou kartu, ale především displej, který nyní nabízí wide gamut a silné LED podsvícení.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Zde už nenastal žádný zádrhel a výkon byl na notebook bezesporu špičkový. Většině běžných desktopů se vyrovná bez problémů, novějším nadupaným sestavám ale nebude stačit především v grafickém výkonu. Výpočetní výkon je jinak nižší jen o pár desítek procent.

Je úžasné, kam se až notebooky za roky vývoje dostaly, když při celkové spotřebě do 80 W dokáží konkurovat „velkým“ počítačům. Vekou nevýhodou oproti desktopům je, že nemáte příliš velký prostor pro taktování.

Procesor

Procesorem je samozřejmě Intel Sandy Bridge druhé generace. Model 2760QM byl uveden teprve před pár měsíci a velmi pěkné je porovnání výkonu s mobilním čtyřjádrem Core i7-720QM, které se dostalo do notebooků teprve na začátku minulého roku a nabízelo se v top modelech orientovaných na hry a výkon. 2760QM má 6 MB Smart Cache, TDP jen 45 W a je vyráběn (jak jinak) 32nm technologií.

Na následujícím grafu lze porovnat 720QM, testovaného 2760QM a desktopového 2600K pomocí výsledků Whetstone FPU (GFLOPS) a Dhrystone ALU (GIPS) z programu Sandra. Schválně, kde budeme s výkonem u notebooků za půl roku, až světlo spatří Ivy Bridge.

Nový Goldmax Racer – nejvýkonnější herní notebook v Česku
i Zdroj: PCTuning.cz

Oproti 720QM byl procesor rychlejší i v balení archivu (1 minuta 33 sekund místo 3 minut a 47 sekund), konvertování videa AVI do MPEG4 pro iPod (48 min a 16 sek místo 88 min a 19 sek). V benchmarku Cinebench R10 získal procesor skóre 5523 pro jeden procesor a 19 433 pro všechna čtyři jádra, což nám dává solidní poměr 3,52× v Multiprocessor Speedup. Pro notebook lze v současnosti volit jen málo výkonnějších procesorů, v poměru cena / výkon patří 2760QM k nejlákavějším.

Grafiká karta

Grafika AMD Mobility Radeon HD 6990M je v současnosti tou nejvýkonnější single kartou v nabídce AMD, lépe už jsou na tom jen CrossFire řešení 6990M a 6970M. Zajímavostí je, že se zpravidla neosazuje do 15,6" notebooků, v této třídě je tedy testovaný Goldmax bezkonkurenčním králem výkonu. Karta má 1120 Stream procesorů, umí DirextX 11, OpenGL 4.1 a teoreticky podporuje zobrazení až na šesti monitorech pomocí funkce Eyefinity. Notebook bohužel nemá DisplayPort, takže funguje jen připojení dvou externích monitorů + zobrazení na displeji.

Grafický výkon je velmi podobný konkurenční nVidii GeForce GTX 580M, kterou ale v nabídce Goldmaxu najdeme o 6000 Kč dražší. nVidii jsme neměli možnost naměřit, podle serveru noteboocheck.net jsou si ale výkonem velmi podobné, nVidia dokonce v mnoha titulech ztrácí – v Mafii 2 má AMD 67 fps (nVidia 62), v Metru 2033 20 fps (nVidia 17), v Crysis 2 je to pak 34 fps (nVidia 35).

Battlefield 3 na plné detaily a full HD rozlišení zvládala karta dobře až do složitých scén, kdy spadl frame rate pod 25 fps (nejméně 21, v průměru okolo 23) a hra přestávala být plynulá. Po snížení detailů z Ultra na High poskočila rychlost snímkování nad 40 fps (v průměru 45), což pro hraní této arkády stačí. Kvalita zobrazení subjektivně nijak neutrpěla, hw nároky a vliv nastavení na hru jsme jinak rozebírali zde.

Oproti minule testované 6970M jsme zaznamenali zvýšení výkonu mezi 10 až 15 % – například v Mafii 2 jsme zaznamenali zvýšení o 12 % a v prvním díle Crysisu jen necelých 10 %. Další testy ze syntetických benchmarků:

Nový Goldmax Racer – nejvýkonnější herní notebook v Česku
i Zdroj: PCTuning.cz

Disk a paměti

V programu HDTune měl testovaný Seagate při čtení průměrnou rychlost 82 MB/s a průměrnou přístupovou dobu 17,1 ms. Pro porovnání rychlostí disků čtěte Velké srovnání disků do notebooků. Je to velmi dobrá hodnota, výrazně lepší získáte pouze osazením SSD uložiště. Za pozornost stojí rozumné ceny Goldmaxu, které zůstávají na původních hodnotách i po drastickém zdražení kvůli nedávným povodním.

Velmi rychlé paměťové moduly Kingston HyperX 1866 MHz se standardně do sestavy vůbec nedodávají. Benchmark Sandra u nich naměřil propustnost 25 GB/s, HWiNFO okolo 12 300 MB/s. Vliv taktu na výkon pamětí jsme měřili zde, ovlivněn je jen minimálně.

Celkově získal notebook v programu Cinebench R11.5 skóre 5,47 bodů, což je na notebook velmi slušné. Desktopům notebook nestíhá u operací se soubory, rychlost disku není největší. Na odladěné mašiny s kvalitním chlazením a taktovanými komponenty nemá ani ze třetiny.

Teploty a hlučnost

Notebook se nepřehřívá ani v zátěži, teploty procesoru i grafiky se pohybovaly do 65 °C, disk nepřesahoval 40 °C.  Větráčky měly práci především s grafikou, procesor se jinak chová velmi kultivovaně. Povrch počítače je v zátěži jen trochu více teplý v oblasti pro opření zápěstí pod klávesnicí, určitě nepálí.

Mimo zátěž je notebook naprosto tichý, je slyšet pouze šumění větráčků při pozorném poslechu. Horší je to už se zvyšující se zátěží, v porovnání s notebooky starými teprve rok je ale znát znatelný posun kupředu. O počítači tak budete vědět jen při hraní náročnějších her, kdy větráčky slyšitelně hučí. Při běžné práci nebudou rušit.

Výdrž

79Wh baterie nevydrží příliš dlouho – při vysoké zátěži jsme naměřili výdrž 1 hodina a 40 minut, maximální výdrž při nečinnosti pak byla 3 hodiny a 20 minut. Průměrně lze na notebooku s maximálním jasem displeje pracovat (psaní, surfování), okolo dvou a půl hodiny.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama