nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

23. 5. 2013 13:00 31

Seznam kapitol

1. Jde nebo nejde o novou generaci? 2. nVidia GeForce GTX 780 v prezentaci 3. nVidia GeForce GTX 780 (referenční) 4. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 5. 3DMark 11, Alan Wake 6. Anno 2070, Battlefield 3 7. Crysis 2, F1 2012 8. Far Cry 3, Hitman: Absolution
9. Max Payne 3, Metro 2033 10. Přetaktování 11. Hlučnost, teploty, spotřeba 12. Spotřeba 13. Celkový výkon 14. Poměr cena/výkon 15. Závěr

Dnes začíná nVidia uvádět na trh (staro)novou generaci grafických karet. První je na řadě nejvýkonnější jednočipový model — GeForce GTX 780. Revoluce se však tentokrát nekoná. GeForce 700 jsou spíše refreshem, než novou generací. GTX 780 je odvozena z Titanu, čemuž odpovídá obrovský výkon i velmi vysoká cena.

Reklama
nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: PCTuning.cz

Situace na trhu s grafickými kartami je letos opět zajímavá. Ne snad proto, že by byl trh zavalen novými modely, nýbrž z přesně opačného důvodu. Oba hlavní výrobci se snaží nové generace svých modelových řad uvádět po roce, nejpozději po roce a půl. Co ale dělat, když vývoj nové generace karet ještě není dokončen a čeká se také na novější výrobní proces? Pak se začnou dít divy. Jako první vody rozčeřila společnost AMD, která ke konci minulého roku začala lákat zákazníky na své karty v posledních letech nevídanou nabídkou plných verzí tří AAA her u nejvýkonnějších modelů. Po velkém úspěchu firma tuto nabídku inovovala. Od února tak ke svému Radeonu dostanete dle verze her Bioshock: Infinite a dle verze grafické karty ještě Crysis 3 nebo Tomb Raider.

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: PCTuning.cz

Je zřejmé, že takto velkou akci nemohla konkurenční nVidia nechat bez odezvy a ačkoliv to firma nerada přiznává, doslova pár dní po oznámení druhého bundlu AMD spustila vlastní program. V něm ke svým grafickým kartám nepřibaluje plné verze počítačových her, nýbrž herní kredit do tří freemium her v celkové hodnotě podobné třem AAA titulům. Aby toho navíc nebylo úplně málo, přidává společnost v posledních týdnech ke svým kartám ještě plnou verzi aktuálního AAA hitu Metro: Last Light.

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: PCTuning.cz

Jsou to ale především nové grafické karty, co táhne zákazníka k nákupu. AMD už počátkem roku avizovalo, že plnohodnotné nové generace grafických karet se dočkáme teprve až koncem letošního roku. Přesto ale společnost alespoň dva nové modely uvedla — AMD Radeon HD 7790 vyplnil mezeru mezi HD 7770 a HD 7850, Radeon HD 7990 je pro změnu dlouho očekávanou dvoučipovou vlajkovou lodí a konkurencí pro GeForce GTX 690.

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: PCTuning.cz

Nezahálela ani konkurenční nVidia. Proti Radeonu HD 7790 postavila GeForce GTX 650 Ti Boost (název je šílený a ukazuje, že s podobným modelem společnost původně vůbec nepočítala), hlavním hitem počátku roku však byla extrémní grafická karta GeForce GTX Titan. S výkonem jen lehce pod úrovní duálních GeForce GTX 690 a Radeonu HD 7990 nemá karta ve své kategorii konkurenci, čehož nVidia i řádně využívá. S komentářem, že jde o výjimečný produkt ji prodává za skutečně výjimečnou cenu tisíce dolarů, v Česku téměř dvacet tři tisíc korun včetně daně.

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: PCTuning.cz


nVidia GeForce GTX 580

Na rozdíl od AMD však nVidia neavizovala zpožděný příchod nové generace svých karet. Samozřejmě ani tato firma není s vývojem nové architektury Maxwell ani zdaleka u konce a i nVidia pro svoji novou architekturu nutně potřebuje 20nm výrobní proces. Je tu však ještě jedna možnost, jak (s minimálním úsilím) uvést novou generaci grafických karet — facelift stávající generace. V minulosti už nVidia tento model použila několikrát. Vzpomeňme například na minulou generaci GeForce 500. GeForce GTX 580 byla GTX 480 s větší částí aktivního jádra, vyššími frekvencemi a lepším chladičem, GTX 570 vycházela z GTX 470 atd.

Nové GeForce řady 700 jsou přesně tímto příkladem. Pokud máte stávající model generace 600, bude případný upgrade dávat smysl pravděpodobně jen výjimečně. I přesto si ale myslím, že si GeForce 700 nezaslouží odsoudit ještě před jejich vydáním. Ze všeho nejvíc totiž bude záležet na tom, jak nVidia stávající generaci upravila, o kolik budou karty výkonnější a především jakou jim výrobce nastaví cenu. A právě to se ode dneška začíná pomalu odhalovat. První na trh vstupuje nejvýkonnější čipový model nové generace — GeForce GTX 780.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama