nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

23. 5. 2013 13:00 31

Seznam kapitol

1. Jde nebo nejde o novou generaci? 2. nVidia GeForce GTX 780 v prezentaci 3. nVidia GeForce GTX 780 (referenční) 4. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 5. 3DMark 11, Alan Wake 6. Anno 2070, Battlefield 3 7. Crysis 2, F1 2012 8. Far Cry 3, Hitman: Absolution
9. Max Payne 3, Metro 2033 10. Přetaktování 11. Hlučnost, teploty, spotřeba 12. Spotřeba 13. Celkový výkon 14. Poměr cena/výkon 15. Závěr

Dnes začíná nVidia uvádět na trh (staro)novou generaci grafických karet. První je na řadě nejvýkonnější jednočipový model — GeForce GTX 780. Revoluce se však tentokrát nekoná. GeForce 700 jsou spíše refreshem, než novou generací. GTX 780 je odvozena z Titanu, čemuž odpovídá obrovský výkon i velmi vysoká cena.

Reklama
Reklama
nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: Pctuning

Situace na trhu s grafickými kartami je letos opět zajímavá. Ne snad proto, že by byl trh zavalen novými modely, nýbrž z přesně opačného důvodu. Oba hlavní výrobci se snaží nové generace svých modelových řad uvádět po roce, nejpozději po roce a půl. Co ale dělat, když vývoj nové generace karet ještě není dokončen a čeká se také na novější výrobní proces? Pak se začnou dít divy. Jako první vody rozčeřila společnost AMD, která ke konci minulého roku začala lákat zákazníky na své karty v posledních letech nevídanou nabídkou plných verzí tří AAA her u nejvýkonnějších modelů. Po velkém úspěchu firma tuto nabídku inovovala. Od února tak ke svému Radeonu dostanete dle verze her Bioshock: Infinite a dle verze grafické karty ještě Crysis 3 nebo Tomb Raider.

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: Pctuning

Je zřejmé, že takto velkou akci nemohla konkurenční nVidia nechat bez odezvy a ačkoliv to firma nerada přiznává, doslova pár dní po oznámení druhého bundlu AMD spustila vlastní program. V něm ke svým grafickým kartám nepřibaluje plné verze počítačových her, nýbrž herní kredit do tří freemium her v celkové hodnotě podobné třem AAA titulům. Aby toho navíc nebylo úplně málo, přidává společnost v posledních týdnech ke svým kartám ještě plnou verzi aktuálního AAA hitu Metro: Last Light.

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: Pctuning

Jsou to ale především nové grafické karty, co táhne zákazníka k nákupu. AMD už počátkem roku avizovalo, že plnohodnotné nové generace grafických karet se dočkáme teprve až koncem letošního roku. Přesto ale společnost alespoň dva nové modely uvedla — AMD Radeon HD 7790 vyplnil mezeru mezi HD 7770 a HD 7850, Radeon HD 7990 je pro změnu dlouho očekávanou dvoučipovou vlajkovou lodí a konkurencí pro GeForce GTX 690.

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: Pctuning

Nezahálela ani konkurenční nVidia. Proti Radeonu HD 7790 postavila GeForce GTX 650 Ti Boost (název je šílený a ukazuje, že s podobným modelem společnost původně vůbec nepočítala), hlavním hitem počátku roku však byla extrémní grafická karta GeForce GTX Titan. S výkonem jen lehce pod úrovní duálních GeForce GTX 690 a Radeonu HD 7990 nemá karta ve své kategorii konkurenci, čehož nVidia i řádně využívá. S komentářem, že jde o výjimečný produkt ji prodává za skutečně výjimečnou cenu tisíce dolarů, v Česku téměř dvacet tři tisíc korun včetně daně.

nVidia GeForce GTX 780 — Titan s běžným jménem
i Zdroj: Pctuning


nVidia GeForce GTX 580

Na rozdíl od AMD však nVidia neavizovala zpožděný příchod nové generace svých karet. Samozřejmě ani tato firma není s vývojem nové architektury Maxwell ani zdaleka u konce a i nVidia pro svoji novou architekturu nutně potřebuje 20nm výrobní proces. Je tu však ještě jedna možnost, jak (s minimálním úsilím) uvést novou generaci grafických karet — facelift stávající generace. V minulosti už nVidia tento model použila několikrát. Vzpomeňme například na minulou generaci GeForce 500. GeForce GTX 580 byla GTX 480 s větší částí aktivního jádra, vyššími frekvencemi a lepším chladičem, GTX 570 vycházela z GTX 470 atd.

Nové GeForce řady 700 jsou přesně tímto příkladem. Pokud máte stávající model generace 600, bude případný upgrade dávat smysl pravděpodobně jen výjimečně. I přesto si ale myslím, že si GeForce 700 nezaslouží odsoudit ještě před jejich vydáním. Ze všeho nejvíc totiž bude záležet na tom, jak nVidia stávající generaci upravila, o kolik budou karty výkonnější a především jakou jim výrobce nastaví cenu. A právě to se ode dneška začíná pomalu odhalovat. První na trh vstupuje nejvýkonnější čipový model nové generace — GeForce GTX 780.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning