Nvidia Titan X ve 40 hrách a testech: konečně 4K grafika?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Nvidia Titan X ve 40 hrách a testech: konečně 4K grafika?

Nvidia Titan X ve 40 hrách a testech: konečně 4K grafika? | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

20. 2. 2017 06:00 73

Seznam kapitol

1. Ideální čas na test TITAN X 2. Testovací sestava 3. Rychlé představení karty 4. Syntetické testy 5. BF 1, Call Of Duty, Crysis 3, Deus Ex, Doom 6. Fallout 4, Far Cry Primal, For Honor, Gears 4, GTA V
7. Hitman, Mafia 3, Mirrors Edge, Resident 7, Witcher 8. Division, Titanfall 2, Tomb Raider, Warhammer, WD 2 9. Starší hry ve 4K 10. Shrnutí výkonu 11. Závěr

Bude to přesně půl roku od vydání Titan X na bázi Pascalu, i když máme s testem zpoždění, bylo to pro dobro věci. Nabídneme vám dvacet nejnovějších her a dvacet starších. To vše jako ochutnávku výkonu, který v mírně obměněné podobě brzy na trh přijít s o něco levnější kartou určenou pro náročné hráče.

Reklama

Závěr

Nvidia Titan X ve 40 hrách a testech: konečně 4K grafika?
i Zdroj: PCTuning.cz

Než zhodnotím 4K hraní na Titanu X komplexně a subjektivně, shrňme si ještě jednou výkon této karty. Za 37 500 Kč s daní dostanete o 25–30 procent vyšší výkon než nabízí přetaktovaná GTX 1080 Strix od Asus. Tento model stojí v ČR mezi 20–23 000 Kč, záleží jak moc přetaktovaný model si vyberete. Pokud bychom k základní ceně připočetli cenu navíc dle výkonu navíc, měla by Titan X stát 26–28 000 Kč, což nestojí. V této cenové hladině očekávám jeho, dosud neuvedeného, levnějšího souputníka – nástupce GTX 1080. Pokud GTX 1080 Ti nebo GTX 2080 bude stát tuto částku, bude to celkem očekávané, i když nikoliv levné. Výkonné grafiky ale už levné nejsou, stejně jako výkonné SSD nebo CPU.

Počítače v high-endu se po letech stávají opravdu drahým koníčkem. Zpět ale k Titanu X. Ten nabízí solidní rezervu pro taktování a tím možnost razantního navýšení výkonu. Vodou chlazený Titan X, přetaktovaný o 200–250 MHz na jádru, nabízí výkon 50–60 procent nad GTX 1080 (ve 4K). To už je rozdíl výkonu rovný obměně generace grafik, jelikož GTX 1080 má téměř nulovou rezervu pro zvyšování výkonu taktováním. Zdali ale tato možnost obhájí přemrštěnou cenu karty je sporné, někdo za to připlatí a nikdo ani za nic. Pokud ale potřebujete výkon pro 4K monitor nebo VR set, nezbývá než sáhnout hlouběji do kapsy a Titan X pořídit. Zatím jiná, levnější možnost na trhu není. Zdali tímto stavem zahýbe Vega od AMD zatím nevíme, ale moc bych na to nespoléhal.

Nvidia Titan X ve 40 hrách a testech: konečně 4K grafika?
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se týká plynulého hraní ve 4K, byl jsem dlouhá léta skeptik. Výrobci se už několikrát snažili prodávat své vlajkové lodě jako ideální grafické karty pro 4K. Dosud to nikdy nedopadlo, jelikož například GeForce GTX 680 nebo Radeon R9 380X skutečně nebyly 4K grafiky, i když je tak AMD i Nvidia prezentovaly. Nezměnily to ani duálky Titan Z nebo Radeon Duo Pro. Stuttering je ve 4K ještě nepříjemnější než v nižším rozlišení a SLI nebo CrossFire výkonu ve 4K nepomáhá. První nadějí byly GeForce Titan, Titan Black a Titan X (Maxwell). Ani tam to ale nebylo bez kompromisů, zkrátka to stále nebylo ono.

Přichází konečně změna v roce 2017? Ne, hraní stále není zcela plynulé, bohužel.

Osobně považuji plynulé hraní ve 4K jedině s průměrnou snímkovou frekvencí nad hodnotou 60. Také vyžaduji maximální detaily, jedině s nepatrným snížením detailů nebo lehčí technikou vyhlazování, ale jinak nejsem přístupný žádným kompromisům. Těmto kritériím ale stále spousta her nevyhovuje. Z 20 nových her je deset z nich pod hodnotou fps 60. Tedy neprošly. Přetaktováním Titanu X navýšíme fps u pěti z nich, stále ale pět her bojuje s fps pod 60. Ze starších her jsou to tři tituly. Možná si řeknete, že pět her z dvaceti není zase tak špatné, což máte pravdu – je to výrazně méně než v minulých letech.

Považovat ale 4K hraní na Titanu X za stoprocentní nelze. Hraní ve 4K je na dobré cestě, ale konec této cesty je zatím v nedohlednu. Možná za dvě generace grafik si plynule zahrajeme všechny hry z roku 2016 (možná i Crysis 3), v té době ale budou opět náročnější tituly a výkon bude opět chybět. Je to nekonečný příběh. Závěr jednou větou tedy zní: Na přetaktovaném Titanu X si zahrajeme s maximálními detaily velkou většinu dnešních her ve 4K plynule, ovšem nikoliv všechny.

Nvidia Titan X ve 40 hrách a testech: konečně 4K grafika?
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení vybavení na test děkujeme Asus Czech republic

Titan X nabízí bezkonkurenčně nejvýkonnější grafický čip, který v současnosti na grafických kartách najdete, a tak mu i přes extrémní cenu a další nedostatky udělujeme zlaté ocenění.

Nvidia Titan X ve 40 hrách a testech: konečně 4K grafika?
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama