OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby

OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby | Kapitola 11

Tomáš Hort

Tomáš Hort

26. 2. 2013 03:00 36

Seznam kapitol

1. OCZ Vector – první vlaštovka změn v OCZ 2. Představení OCZ Vector 3. Update firmware, specifikace, záruka 4. Testovací metodika a sestava 5. Výsledky testů 6. Testy malých souborů I. (nejdůležitější)
7. Testy malých souborů II. (důležité) 8. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 9. Bodové hodnocení a syntetické testy 10. Praktické testy 11. Spotřeba, cena, hodnocení, klady a zápory

Společnost OCZ představila nový SSD Vector, ve kterém tepe první řadič z vlastní výroby a nástupce legendy – Indilinx Barefoot 3. Výrobce také poprvé vsadil na delší testování před vydáním a i to mělo zajistit bezproblémový chod a zároveň vysoký výkon bez nutnosti vydávat po měsíci opravný firmware. Povedlo se to?

Reklama

Dnešní SSD disky jsou tak úsporné, že rozdíly mezi modely se stejným typem NAND flash pamětí bývají zřídkakdy větší než jeden watt. Záleží totiž hlavně na zvoleném řadiči a jeho spotřebě než na samotných paměťových čipech a jejich velikosti. Jsou však SSD, které jsou prostě vhodnější do zařízení typu přenosných počítačů, protože například jejich spotřeba v klidovém stavu (tedy nejčastějším stavu) je nízká.

Se zmenšujícím se výrobním procesem NAND flash čipů by se měla snižovat spotřeba. K tomu je však potřeba dodat, že SSD má dvě hlavní části, které si energii berou - řadič a paměťové čipy. Je proto potřeba počítat s tím, že je mezi nimi nějaký poměr spotřeby a nové paměti nepomůžou spotřebě tolik, pokud jí bude 80% brát stále stejný řadič. Na měření spotřeby SSD nemám možnosti, a proto vezmu opět výsledku ze serveru Anadtech.

Výsledky se dají u Vectoru shrnout velmi jednoduše. Výrobce ve svých specifikacích uvádí hodnoty, které odpovídají realitě. V klidu si má SSD vzít 0,9 W a změřená hodnota je 0,89 W. Bohužel to stále není úplně nejlepší, ač oproti Vertexu 4 je u Vectoru posun směrem dolů. konkurenční Intel 335 nebo Crucial M4 jsou ještě o tři až čtyři desetiny níže a nejnovější Samsung 840 si v klidu bere dokonce jen 0,3 W, což ho řadí na pozici aktuálně ideálního SSD do přenosných počítačů. Spotřeba v zátěži se pak okolo tří wattů, což je velmi dobrá hodnota, kterou pokoří o pár desetin pouze aktuání SSD od Intelu.

Po vydání nových SSD si OCZ drží vždy vyšší cenu na trhu než je aktuální plně konkurenceschopná. Podle vyjádření OCZ je to prostě strategie. Po čase pak cena klesne na úroveň konkurence. U Vectoru však uvidíme, jak se situace vyvine, protože ke zlevnění není příhodná doba. NAND flash čipů je pro výrobu málo, záruka je nastavena na pět let a SSD je v tomto porovnání stále levnější než Intel 520. Posledním důvodem, proč cena nemusí klesnout delší dobu je fakt, že v recenzích v zahraničí vychází na rozdíl od mého testování Vector celkem jako trhač asfaltu a rovnocenný konkurent aktuálně asi nejvýkonnějšího SSD Samsung 840 Pro, který se pohybuje aktuálně na stejné cenové hladině. V době tvorby recenze jsou ceny testovaných modelů takovéto:

OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
i Zdroj: PCTuning.cz

V grafu uvádím ceny, za které již testované SSD pořídíte levně v dobrých a prověřených e-shopech k datu 22. 2. 2013. Jediným cenově konkurenčním SSD v grafu je aktuálně Intel 520 240 GB, který stojí o přibližně tři sta korun více. Cenově stejně je aktuálně na trhu nastaven i Samsung 840 Pro, podle kterého se také OCZ v cenotvorbě viditelně inspirovalo. Jen 512 GB má cenu o 40 dolarů nižší než stejně velký Samsung.

OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
i Zdroj: PCTuning.cz

Poměr celkové kapacity vůči ceně je u SSD disků stále lepší. Intel 335 se už nyní pohybuje pod 20 korunami za gigabajt a ostatní se této hranici blíží. Vector v tomto porovnání i přes svou vyšší cenu nedopadá špatně. Je totiž reálně o 14 GB větší než ostatní.

Hodnocení OCZ Vector 256 GB

OCZ přichází s Vectorem s novou strategií vydávání SSD. Delší testování před vydáním a delší validace opravných firmware má přispět ke zlepšení dojmu ze značky, která je sice v podílu na trhu velmi silná, ale její pověst u znalejších uživatelů není v mnoha případech valná. Podle prvních zjištění to vůbec není špatná změna a ač jsem nikdy i přes skoro deset otestovaných a i dlouhodobě používaných SSD OCZ neměl problém, vítám to také.

Výrobce spolu s Vectorem představuje i nový řadič Indilinx Barefoot 3, což je vůbec první řadič přímo z vlastní výroby. To OCZ o něco sníží náklady na výrobu a možná i zajistí větší ziskovost, která v minulosti nebyla valná. Vectoru se však aktuálně dotkne fakt, že OCZ nemá také vlastní výrobu NAND flash čipů, které jsou na trhu nedostatkové. Může tak přijít chvíle, kdy SSD nejen od OCZ budou hůře dostupné či zcela nedostupné.

OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
i Zdroj: PCTuning.cz

Po stránce výkonu mě Vector nijak neuhranul, což je však v kontrastu se zahraničními recenzemi, kde (například na Anandtechu) SSD podává na sestavách Intel s RST ovladačem výrazně lepší výsledky a recenzenti ho považují za jeden z nejvýkonnějších SSD na trhu spolu se Samsungem 840 Pro. Podle mého je to tím, že se OCZ logicky zaměřilo hlavně na optimalizaci výkonu na majoritní platformě Intel a jejích ovladačích. Po mnoha konzultacích i testech na prázdném SSD s AMD ovladači jsem se totiž k o mnoho lepším výsledkům na své sestavě nedopracoval.

Spotřeba je oproti předchozím modelům od OCZ nižší, stále by však v klidu mohla být lepší. Záruku dává výrobce 5 let nebo přibližně 36 TB zapsaných dat, což je na trhu nadstandardní. Pět let má aktuálně jen Intel 520, Vertex 4 a Agility 4 a právě Samsung 840 Pro. Balení je standardní zahrnující redukci na 3,5" velikost. Softwarové příslušenství je však výborné. Nechybí licenční kód na klonovací software Acronis True Image a v promu si po zakoupení verzí 256 a 512 GB můžeme do 14. července stáhnout novou herní pecku Far Cry 3!

Horší je to s hmotností, kdy výrobce oproti předchozím modelům použil celokovový (slitinový) box, který však váží přes 100 gramů, a to je hodně. Cena je nastavena od vydání výše, než je většina trhu (tedy nad 5 tisíc korun), což ale zase odpovídá konkurenci se stejnou zárukou a podobným výkonem (Intel 520 a Samsung 840 Pro).

OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
i Zdroj: PCTuning.cz

Na OCZ Vector je celkově potřeba vzít dvojí metr. Na platformě AMD je výkon průměrný (až na vynikající přístupovou dobu), na Intelu v mnoha ostatních recenzích je naopak výkon výborný. Dojem kazí jen možná odpovídající, ale stejně vysoká cena a hmotnost SSD, která není vzhledem k 7mm provedení neopodstatněná. Jinak se mi ale OCZ Vector líbí hlavně v tom, že má být vlaštovkou ve změně přístupu OCZ k SSD a po shlédnutí ostatních výsledků na platformě Intel musím říci, že je to opravdu hodně výkonný SSD. Jen škoda, že to nedokázal i mně...

Graf ceny produktu OCZ Vector 256GB, 2,5", SSD, SATAIII, VTR1-25SAT3-256G poskytuje server Heureka.cz

Za zapůjčení SSD disku Vector 256 GB děkuji společnosti OCZ.

    

Za zapůjčení komponent do testovací sestavy děkuji společnostem AMD, OCZ a Gigabyte.

            

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama