Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop | Kapitola 3

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

17. 7. 2012 01:00 19

Seznam kapitol

1. Základní informace o pořádané akci 2. Příprava zázemí pro lámání rekordů 3. Představení hardwaru 4. Úvod workshopu
5. Odpolední přetaktování 6. Sumarizace dosažených výsledků 7. Závěrem

Obliba extrémního přetaktování v České republice roste, byť se této speciální zábavě aktivně věnuje pouze hrstka nadšenců. Dnešní report z akce vám ukáže, jak taková párty vypadá, co si mohli všichni příchozí vyzkoušet a přihodíme i několik postřehů z praxe. Jaké je to taktovat pod dusíkem na vlastní kůži?

Reklama

Pro první workshop jsme se rozhodli použít platformu AMD, u které netrpí procesory coldbugy (procesor po velkém zchlazení odmíta najíždět), a je tak co se týče taktování oproti Intelu jednodušší. U desky nebylo co vymýšlet a vybrali jsme to nejlepší, co Gigabyte pro platformu AM3+ nabízí. Základní deska 990FXA-UD7 v revizi 1.1 již obsahuje loadLine kalibraci, a dokáže tak poskytnout stabilní napájení i v extrémních podmínkách. BIOS jsme použili volně dostupný ze stránek výrobce – verze F9.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní deska Gigabyte 990FXA-UD7

Grafická karta byla rovněž od Gigabytu. Opět se jednalo o TOP modely od AMD – dvojici karet Radeon HD 7970OC a jednu HD 7950. Protože jsme měli v záměru zkoušet pouze "2D" testy, tak sestava s 7950kou nebyla v nevýhodě. Jako zobrazovací zařízení by stejně dobře postačila i o několik řádů slabší grafická karta.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafická karta Gigabyte Radeon HD 7970OC

Kingston dodal rychlé DDR3 paměti s frekvencí 2400 MHz při časování CL11-13-13. 8GB kit s označením KHX24C11T1K2/8X (datasheet) potřeboval ke svému běhu napětí 1,65 V. I přes to, že je primárně certifikovaný pro platformu Z77 od Intelu, na platformě AMD 990FX předváděl pěkné výsledky. Operační systém a programy byly uloženy na pevném disku také od Kingstonu. Při taktování často restartujete počítač (i nechtěně) a rychlý náběh systému, díky SSD disku, přijde vhod. Cenný čas se dá ušetřit i v testech jako SuperPi, kde záleží na každé desetině sekundy výpočtu.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

DDR3 paměti Kingston HyperX T1 8GB

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

SSD disk Kingston HyperX 120GB

Chvíli jsme zvažovali, zda použijeme starší Phenom II X4 980BE nebo procesor FX-8150. Nakonec jsme dali šanci o poznání novějšímu procesoru FX-8150, u kterého se dá jednodušeji dosáhnout frekvencí nad 7 GHz. V porovnání s Phenomem II má sice horší IPC a výkon na jádro, ale pro naše účely demonstrace přetaktování to bylo irelevantní. Každý tým měl stejné podmínky.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesor AMD FX-8150

Zbytek sestav se lišil v použitých zdrojích a také komínech, které chladily procesory. Můj tým byl v mírné (papírové) nevýhodě s 850W zdrojem (TX850M) od Corsairu. Michalův 1200W Corsair AX nebo Adamův 1350W Enermax MaxRevo jsou jistě daleko lepší a silnější zdroje. V praxi se ale tato drobná nevýhoda neprojevila. Nebudu již nadále chodit kolem horké kaše a v další kapitole se již dočtete o dni D.
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama