Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop | Kapitola 4

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

17. 7. 2012 01:00 19

Seznam kapitol

1. Základní informace o pořádané akci 2. Příprava zázemí pro lámání rekordů 3. Představení hardwaru 4. Úvod workshopu
5. Odpolední přetaktování 6. Sumarizace dosažených výsledků 7. Závěrem

Obliba extrémního přetaktování v České republice roste, byť se této speciální zábavě aktivně věnuje pouze hrstka nadšenců. Dnešní report z akce vám ukáže, jak taková párty vypadá, co si mohli všichni příchozí vyzkoušet a přihodíme i několik postřehů z praxe. Jaké je to taktovat pod dusíkem na vlastní kůži?

Reklama

Jak jsem již nakousl v úvodu, zájem o akci byl veliký. Bylo ovšem předem jasné, že ne všichni přihlášení dorazí, a výsledný počet zúčastněných tak o něco klesl. Sešlo se nás tak nakonec okolo čtyřiceti. Celý workshop začal v 10:00 a předcházela mu válečná porada. Po ní už následovalo úvodní slovo ze strany Gigabytu. Michal pověděl něco málo o taktování obecně a Adam k tomu přidal školení o bezpečnosti práce, které pojednávalo o manipulaci s kapalným dusíkem.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Původně jsme očekávali, že se lidí ukáže více a týmy budeme losovat. Ne každý by se tak dostal k taktování osobně. Vzhledem k tomu, že zúčastněných nakonec bylo tak akorát jsme se rozhodli, že taktovat umožníme každému z nich (manipulace s LN2 od 18+). Každý z nás overclcokerů jsme tak zaujali své stanoviště a každý si mohl zvolit, do jakého týmu se přidá.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Rozdělení do týmů bylo jenom na vás

Nic jsme zbytečně nenatahovali a šli jsme rovnou k věci. Snažili jsme členům týmů představit hardware a seznámit je se základy taktování za pomoci kapalného dusíku. Michalovo družstvo bylo krásným příkladem toho, že taktování nemusí zajímat pouze mužské pohlaví.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Kolující komín na procesor od Poláka Ryby

Po vysvětlení základů přišel i prostor na dotazy. Na ty jsme se snažili (i po dobu celého workshopu) odpovídat a budu jenom doufat, že jste s našimi odpověďmi byli spokojeni. Blížila se jedenáctá hodina a byl čas začít izolovat základní desky. Dělá se to proto, že při chlazení dusíkem je velký rozdíl teplot mezi chladičem procesoru (komín může mít teplotu až -196°C, anglicky "pot") a okolím. To má za následek vznik nadměrné kondenzace a jistě mi dáte za pravdu, že voda na základní desce je věc nežádoucí.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Každý si mohl zaizolovat kousek základní desky v týmu. Komu to nestačilo, tak si mohl vzít maketu desky, která byla po celou dobu workshopu k dispozici, a udělat si kompletní zaizolování okolí procesoru. Pro tyto účely se používá plastická guma běžně dostupná v každém papírnictví.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Izolace okolí socketu základní desky včetně monžáže závitových tyčí

Můj tým měl navíc možnost vidět zaizolování neaktivních slotů pro paměti lepicí páskou a jejich mezery vyplnil ubrousek upěchovaný kreditní kartou. Jinak se postup u ostatních týmů dále nelišil. Nanesli jsme teplovodivou pastu na procesory, umístili na ně komíny, které jsme důkladně dotáhli pomocí šroubků a závitových tyčí k backplate. Komíny jsme poté ještě zabalili do další vrstvy útěrek případně ručníku, abychom co nejvíce eliminovali prostupující chlad a vznikající kondenzaci.

Ohlédnutí za akcí – Gigabyte OC Workshop
i Zdroj: PCTuning.cz

Zbytek montáže se již nelišil od běžného složení sestav. Zapojili jsme zdroje, grafické karty, paměti a SSD disky. Stejně tak i další periferie jako LCD monitory, klávesnice nebo myši. Měli jsme vše připraveno a byl ideální čas vyzkoušet, zda jsou sestavy i po zaizolování a nasazení komínů ještě funkční. Michal měl izolaci hotovou nejdříve a jako první se dostal do prostředí Windows. Následoval ho Adam a můj tým byl poslední. Nicméně u extrémního taktování není kam spěchat. Vše šlo dle našeho plánu, a tak jsme si mohli okolo poledne dát chvíli volna na oběd, občerstvení apod.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama