Optimalizace Windows 7 pro SSD - co funguje a co ne
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Optimalizace Windows 7 pro SSD - co funguje a co ne

Optimalizace Windows 7 pro SSD - co funguje a co ne | Kapitola 2

Jiří Vašek

Jiří Vašek

30. 3. 2010 03:00 56

Seznam kapitol

1. SSD ve zkratce 2. Zarovnání oddílu na SSD 3. Optimalizace systému - část první 4. Optimalizace systému - část druhá
5. Optimalizace systému - část třetí 6. Optimalizace systému - pokročilé tweaky 7. SSD Tweaker - rychlé nastavení

Disky SSD, to je zaklínadlo dneška a zcela jistě i blízké budoucnosti. Kdo jednou vyzkoušel, už nechce jinak. V dnešním článku se proto podíváme na některá specifická nastavení Windows 7 s ohledem právě na Solid State Disky. Poradíme co nastavit a naopak co můžete v klidu ignorovat, aby byl výkon disku optimální.

Reklama

Zásadní vliv na rychlost systému (nejen) na SSD má zarovnání logické struktury dat na fyzické alokační jednotky na disku. Pokusím se to říct trochu jinak, snad srozumitelněji - základní organizační jednotka datového úložiště je cluster (sektor, v případě SSD jsou to spíše bloky a stránky, typicky o velikosti 4kB). Operační systém také zapisuje data po úsecích (opět to souvisí se stránkami). Vzhledem k tomu, že logická a fyzická struktura na sebe může, ale nemusí přesně sedět, je vhodné zkontrolovat správné zarovnání oddílu. V případě špatného zarovnání totiž nastává jednoduchá situace - pokud systém zapisuje jednu 4kB stránku nešikovně rozdělenou do dvou stránek na SSD, dochází místo k jedné operaci zápisu fakticky ke dvěma - což je samozřejmě nežádoucí - rozdíl ve výkonu je teoreticky klidně dvojnásobný, v praxi pořád v desítkách procent.

Starší systémy (typicky Windows XP) si se zarovnáním oddílu hlavu nelámou a standardně vytvářejí oddíly na 126. sektoru harddisku, což je shodou okolností právě střed stránky na SSD. Toto špatné zarovnání nastává jak při vytvoření nového oddílu na SSD pomocí Windows XP, tak při klonování hotového obrazu systému na SSD. Celý oddíl je v takovémto případě fakticky posunut o půl stránky, což znamená několikrát pomalejší práci zejména při zápisu (následující diagram převzat odsud).

Optimalizace Windows 7 pro SSD - co funguje a co ne
i Zdroj: PCTuning.cz

Optimalizace Windows 7 pro SSD - co funguje a co ne
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak tedy zjistit, zda je oddíl správně zarovnán? Prozradí vám to například AS SSD Benchmark. Pokud jste vytvořili oddíl ve Windows 7/Vista (což ostatně doporučuji, vytvářejte oddíl na SSD při instalaci Windows 7), problémům se zarovnáním se s pravděpodobností blížící se jistotě vyhnete. Zajímavé je, že instalátor pravděpodobně zarovná oddíl správně, ale pokud vytvoříte oddíl později, v již běžícím systému, ani ve Windows 7/Vista to nemusí dopadnout správně.

Pokud není oddíl správně zarovnán, jak to napravit? Pokud vládnete Shakespearovým jazykem, velmi výživný zdroj informací včetně numerických tabulek a odkazů najdete zde (informace samozřejmě neplatí jen pro SSD od OCZ, ale pro všechny SSD). Teoreticky existuje (poměrně krkolomná) cesta k zarovnání již existujícího oddílu - v případě systémového oddílu bych ale radši volil cestu nejmenšího odporu, udělal čistou instalaci Windows 7, a vytvořil oddíl v instalátoru.

Optimalizace Windows 7 pro SSD - co funguje a co ne
i Zdroj: PCTuning.cz


Povšimněte si zeleného údaje o začátku oddílu (oddíl vytvořen automaticky v instalátoru Windows 7), a za ním zelené OK - což znamená zarovnáno.

V souvislosti s wear levelingem, tedy rovnoměrným rozkládáním operace se soubory na celé SSD, a tím snižování jeho opotřebení, je více než vhodné, na SSD mít neustále nějaké místo volné - doporučuje se kolem 10-15%. Svéráznou metodou je pak vytvoření oddílu menšího než je kapacita SSD.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama