Návod: jak vyždímat maximum z AMD Trinity na desce Asus
Hardware Článek Návod: jak vyždímat maximum z AMD Trinity na desce Asus

Návod: jak vyždímat maximum z AMD Trinity na desce Asus

Michal Šimonek

Michal Šimonek

8. 1. 2013 03:00 21

Seznam kapitol

1. Trinity především 2. Důležité pojmy a fakta pro ladění Trinity 3. Další pohled do útrob, aneb nastavení BIOSu I. 4. Nastavení BIOSu pro OC 5. FM2 highend v podání Asusu 6. Představení základní desky 7. Detaily základní desky 8. Popis napájení a jednotlivých čipů desky 9. Softwarová výbava
10. Testovací sestavy a výběr testů 11. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 12. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 13. 3DMarky 14. Herní benchmarky a hry 15. Provozní vlastnosti a přetaktování Trinity 16. Zajímavosti ze světa přetaktování 17. Závěrečné zhodnocení desky

AMD Trinity vyšlo teprve před nedávnem a už nyní víme, že bude stěžejní platformou i po celý příští rok. Půjčili jsme si proto desku Asus F2A85-V Pro, osadili ji procesorem A10-5800K a zkusili, co dokáže. V dnešním článku tak najdete nejen návod pro odladění Trinity na maximální výkon, ale i kratší recenzi velmi povedené desky.

Reklama
Reklama

O procesorech Trinity bylo napsáno vše podstatné napříč internetem a také pochopitelně nechyběla naše vlastní recenze od Aleše. Ten v ní zmínil, že chystáme článek o taktování a vylaďování AMD Trinity, ke kterému se dnes dostáváme. V rychlosti si nejprve připomeneme samotné procesory a čipsety pro socket FM2.

Procesory „Trinity“

Ačkoli procesory AMD Trinity byly vydány teprve v říjnu letošního roku (2012), finální kusy opouštěly linky už během lednových týdnů stejného roku! AMD tedy nebylo nyní nijak opožděno s vývojem procesorů, ale čekalo se na vyprodání objednávek s předchozími APU Llano. Nyní máme k dispozici šestici APU Trinity. Dva nejnižší modely jsou dvoujádra, zbylé jsou čtyřjádra. K tomu poté figurují i dva procesory s uzamčenou grafickou částí, které spadají pod Athlony. Ačkoli na obrázku uvedeno není, existuje i Sempron pro patici FM2.

Návod: jak vyždímat maximum z AMD Trinity na desce Asus

Samotný procesor Trinity disponuje více než 1,3 miliardami tranzistorů, a včetně jeho grafického jádra je velikost die kolem 246 mm². Protože Trinity vychází z architektury Bulldozer, má základní stavební jednotku jeden modul. Ten obsahuje dvě jádra, společně sdílenou L2 cache a pochopitelně i zde je stejně jako u Bulldozeru sdílená FP jednotka. V samotných jádrech došlo k nějakým změnám a mají přiřazené kódové značení "Piledriver", jímž přísluší 32nm technologie výroby.

Návod: jak vyždímat maximum z AMD Trinity na desce Asus

Pokud se podíváme na samotné rozložení die, všimneme si, že téměř polovinu zabírá část pro integrované grafické jádro. Jeho součástí je také HD Media akcelerátor pro přehrávání videí a jejich konverzi. Dále je tu komunikační grafický paměťový řadič. Grafické jádro spadá pod VLIW4 architekturu, kterou můžeme vidět u moderních AMD karet současné a nedávné doby. Podpora DX11 je samozřejmostí, podpora tří zobrazovacích zařízení v režimu Eyfinity také. Grafický čip u nejvýkonnějšího modelu HD 7660D má kmitočet jádra na 800 MHz.

Samotná procesorová část obsahuje paměťový řadič (respektivě na procesor je navázán tento řadič), který nativně umí 1866 MHz paměti, taktéž i paměti s velmi nízkými hodnotami napětí - 1,25 V. Každý modul procesoru disponuje svou vlastní L2 cache o velikosti 2 MB. V die u procesorové části nalezneme také PCIe linky, zobrazovací digitální rozhraní a hlavně inovovaný unclock. Ten je nazvaný jako integrovaný jednotný northbridge (UNB), komunikuje nejen s procesorem, ale pomocí GMC i s grafickým jádrem. I tak jej lze tweakovat stejně jako například u Phenomů. Má tedy svou GPU (GNB) část a procesorovou část (CNB).

Návod: jak vyždímat maximum z AMD Trinity na desce Asus

Nejvýkonnější model procesoru je A10-5800K, který v dnešním článku použiji pro ukázku taktování. Základní takt činí 3800 MHz, v případě maximálního turba vyskočí až na 4200 MHz. V praxi se frekvence v defaultu pohybuje neustále mezi 3800-4200 MHz. To vše závisí na náročnosti aplikace a celkového vytížení čipu jak po procesorové, tak i grafické stránce.

Čipset

Pro patici FM2 existují celkem tři čipsety. Dva známe z loňského roku pro APU Llano a socket FM1. Těmi jsou A55 a A75. Tyto čipsety se tak dočkaly svého využití také na nové platformě Virgo FM2. Nově jsme se dočkali vyššího A85X. Procesor s jižním můstkem komunikuje skrze sběrnici UMI. Většina PCIe linek je součástí procesoru, FCH má další 4 linky PCIe x1 a dokáže obsloužit například až 8 SATA/eSATA 6G portů, 4× USB 3.0 a 10 USB 2.0 atd. FCH zprostředkovává skrze převodník i analogový signál. V čipsetu je také integrován generátor taktu, to může být limitujícím faktorem při taktování sběrnice, jelikož ovlivní veškeré ostatní výstupní zařízení a jejich možnou nefunkčnost. Nechybí ani komunikace s IO. Poslední podstatnou věcí čipsetu A85X, kterou nesmíme opomenout, je podpora AMD CorssfireX (2x 8 PCIe 2.0) a rozšířený RAID standart.

Návod: jak vyždímat maximum z AMD Trinity na desce Asus

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning