pctuning-na-invexu-2008-foto-reportaz
PCTuning Článek

PCTuning na Invexu 2008 - foto reportáž

redakce-pct
Redakce PCT
10. 10. 2008 23:00 30 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Kapalný dusík vládne všem 2. Soutěž CZ vs. SK začíná

Úspěšně jsme přežili dva opravdu hektické dny na Brněnském výstavišti. Pokud jste se na nás nepřišli podívat, nemusíte toho litovat. Pokusíme se akci zprostředkovat alespoň pomocí řady fotografií a videa.

Reklama
Reklama

Soutěžíme v dosažené frekvenci a SuperPi, následně skóre 3DMarku 06.

V tuto chvíli již nebylo u stánku doslova k hnutí. Diváci se dostali téměř až za náš pult. Museli jsme tedy učinit razantní opatření a dát před pult zábrany. Hlavní důvod byl bezpečnost přihlížejících, nemůžeme riskovat kontakt návštěvníka s kapalným dusíkem.

Tomáš nalévá první dávku dusíku do válce. Potřebujeme razantně snížit teplotu na -80 stupňů. To bude náš výchozí bod.

Teplota rychle klesá, a z našeho počítače se příjemně "kouří". Procesor si ihned po startu nechává říct na 4,8GHz a projíždíme benchmark na tomto taktu úspěšně.

Teplota -130 stupňů je náš strop. V tuto chvíli již procesor přestává pracovat a je nutné válec trochu zahřát. K tomu použijeme fén.

Fénování diváky neskutečně bavilo, a dokonce se tu chvíli u našeho stánku zastavovaly i dívky. Během pár minut se teplota zvýšila na -120 stupňů a my mohli opět pokračovat.

Oba naši zástupci pečlivě kontrolují teplotu a dolívají dusík. Dosažená frekvence 5,44GHz stále umožňuje běh benchmarku 3DMark06 bez pádu. My bychom ale chtěli více, takže pokračujeme dále.

Původně jsme se obávali, že 25l nádoba nebude na naše hrátky stačit. Nakonec jsme ale zjistili, že nejsme schopní tolik dusíku na dvou sestavách za den spotřebovat.

Při manipulaci s kapalným dusíkem se musí dbát hlavně na bezpečnost. Malé kapky a plyn na kůži nenechá stopy, větší množství ale může způsobit vážná zranění. Je nutné používat rukavice a ochranné brýle.

Slovenský tým si chtěl dopomoci k lepšímu skóre v 3Dmarku volt-modem grafické karty. Lubomír tedy zasedl k páječce a letoval trimry na grafiku. V tu chvíli se jeden divák zeptal, co že s tou grafikou děláme. Odpověď, že ji předěláváme na GeForce ho ale vyvedla z míry a nevěděl jestli tomu má věřit. Nakonec byl právě volt-mod pro tým SK problémem. Karta s ním nechtěla jet, a oni již náš tým nedohnali. V 3DMarku06 jsme tedy zvítězili my - procesor pracoval na frekvenci 5,51GHz s dosaženým skóre přes 26 000 bodů.

V druhé disciplíně ale zvítězili naši soupeři. Dokázali SuperPi projít na frekvenci 6,05GHz za 07,937 vteřiny. Nejvyšší frekvence, která u našeho stánku padla na procesoru Core 2 E8500 byla 6,24GHz. Protože vítěz nešel jednoznačně určit, dostali stejné ceny oba týmy. Každý si odnesl desku Asus Rampage Extreme a procesor Core 2 Duo E8500.

Druhý den přišly na řadu i další komponenty. Dvoujádra jsme vyměnili za čtyřjádra, a obě grafické karty zapojili do Quad CrossFire. Zbytek sestavy byl stejný. Slovenský tým také chvilku vyzkoušel grafickou kartu GeForce GTX 280. Pozitivní byl fakt, že návštěvníků viditelně ubylo a bylo více prostoru pro práci.

Chlazení kapalným dusíkem jsme doplnili kompletním vodním okruhem. Na grafické karty jsme nasadili fullcover bloky od EK, chlazení čipsetu měl obstarat přímo vodní blok vestavěný na desce. To se ale ukázalo, jako špatná volba.

Už chvilku po zapnutí se totiž začala po desce rozlévat voda ze špatně těsnícího bloku na severním můstku. I když jsme systém vypnuli, tak byla deska již velmi mokrá. Pokus o vysušení fénem selhal a deska odmítla pracovat. Mysleli jsme, že je zničená a systém celý rozebrali a nasadili druhou desku. Večer ale deska Rampage Extreme již vyschla a opět fungovala bez problémů.

Druhá deska Maximus Extreme, ale nebyla schopná nijak excelentních výsledků. Spoustu času jsme ztratili ohříváním válce abychom ho mohli demontovat, a následnou montáží další desky. I když systém najel s procesorem QX9650 do Windows i na frekvenci 5,52GHz, benchmarky nešly spustit ani na základním taktu. Častými restarty, a nestabilními nastavením se zřejmě poškodily registry Windows a 3DMark06 nešel spustit vůbec (hlásil, že Radeon HD4870 X2 není Shader Model 2.0 karta). Druhý test 3DMark Vantage spustit sice šel, ale artefakty byly příšerné i na základních frekvencích. Bohužel jsme již neměli čas na reinstall systému, takže jsem žádné skóre v herních benchmacích s Quad CrossFire neudělali.

Se dvěma Radeony HD4870 X2 jsme tedy úspěšní nebyli, pokusíme se ale tento nedostatek napravit. V nejbližší době uspořádáme malou soukromou akci s dusíkem, kde se pokusíme znovu. V soukromí, s dobrým zázemím se bude pracovat určitě mnohem lépe a výsledky se dostaví.

Redakce PCTuning byla s průběhem akce velmi spokojená, nedošlo k žádné újmě na zdraví (ani újmě hardware) a vše proběhlo perfektně. Velmi děkujeme všem, kteří se přišli na výstaviště podívat. Váš zájem mnohokráte předčil naše očekávání, návštěva byla velmi vysoká. Na závěr se ještě podívejte na krátké video - co se stane s lahví s vodou, do které nalijete kapalný dusík.

Zde je další video se sestřihem nejrůznějších zajímavostí, co se s dusíkem dají dělat...

Bez následujících sponzorů, by se tato akce nemohla uskutečnit:

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning