Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480

Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480 | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 7. 2016 03:00 109

Seznam kapitol

1. Referenční Radeon RX 480 2. Stabilita taktů karty 3. Stabilita taktů – 12 her 4. Teorie taktování – WattMan
5. Taktování v praxi 6. Odemčený BIOS a VRM Tool 7. Spotřeba a Undervolt 8. Závěr a doporučení

V dnešním článku vám představíme taktování čipu Polaris 10 na kartě Sapphire Radeon RX 480. Prozkoumáme chování karty v reálných hrách (zdali se nepřehřívá) a použijeme mnohem výkonnější chlazení. Těšít se můžete na výsledky s odemčeným BIOSem s výrazně posunutými limity a změnou napětí (dolů i nahoru).

Reklama

Spotřeba a Undervolt

Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480
i Zdroj: PCTuning.cz

Spotřeba Radeonu RX 480 je hodně diskutované téma, je totiž vysoká. Je zcela jedno, zdali bere více z PCI-E slotu nebo 6-pinu, ať tak či onak, je na kartu v této třídě vysoká. Spotřeba na úrovni GTX 1080, která má téměř dvojnásobný výkon je alarmující, kdy energetická efektivita zcela ustupuje do pozadí. Z tohoto směru je RX 480 krajně neefektivní. Podívejme se ale na měření spotřeby po přetaktování a pak také při snížení napětí...

Na základním nastavení je odběr Radeonu RX 480 kolem 230 W (celá sestava s Core i7-6700K na 4,8 GHz). Při navýšení napětí o 0,1V na hodnotu 1,25V už vystoupá příkon na zásuvce na 295 W, což je o 65 W více. S napětím 1,3V už spotřeba stoupá nad 325 W a po chvilce kartu shodí ochrana. Tento problém jsem už řešil v předchozí kapitole. O snižování napětí se také hodně mluví, v některých recenzích dosáhli recenzenti s nižším napětím úsporu na spotřeba i 30W. Bohužel asi šlo o starší drivery, ještě bez fixu problémů s odběrem. U současných ovladačů totiž snížení napětí nepřináší vůbec nic.

Zkoušel jsem minimální napětí, kde byly hry ještě stabilní a je to 1,09 V. Při nižších hodnotách už hry padaly a resetoval se občas ovladač. Jak ukazuje graf, rozdíl v příkonu karty na 1,15 V a 1,09 V je téměř nulový. Snížení napětí a tím i spotřeby dává smysl, ale v praxi se mi nijak neprojevilo, což mne mrzí, čekal jsem alespoň měřitelný pokles spotřeby.

Na dvou obrázcích nahoře vidíte průběh frekvence v testu Aliens Vs Predators. Horní je s napětím 1,15 V a dolní s 1,09 V. Chování karty je rozdílné, s nižším napětím byly frekvence vyšší – častěji nad červenou linkou, ovšem propady šly hlouběji než u vyššího napětí. V určitých chvílích tedy karta s nižším napětím má vyšší výkon, někdy ale naopak nižší. V průměru se to vykompenzuje. Protože výsledek obou měření je identický ...

V obou případech je průměrné fps 84,6. Je tedy zcela jedno, jestli je napětí nižší nebo vyšší. Výkon ve hrách je stejný, stejně tak i spotřeba. S nižším napětím spíše riskujete nestabilitu, proto bych asi kartu raději nechal na defaultním nastavení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama