Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480

Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480 | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 7. 2016 03:00 109

Seznam kapitol

1. Referenční Radeon RX 480 2. Stabilita taktů karty 3. Stabilita taktů – 12 her 4. Teorie taktování – WattMan
5. Taktování v praxi 6. Odemčený BIOS a VRM Tool 7. Spotřeba a Undervolt 8. Závěr a doporučení

V dnešním článku vám představíme taktování čipu Polaris 10 na kartě Sapphire Radeon RX 480. Prozkoumáme chování karty v reálných hrách (zdali se nepřehřívá) a použijeme mnohem výkonnější chlazení. Těšít se můžete na výsledky s odemčeným BIOSem s výrazně posunutými limity a změnou napětí (dolů i nahoru).

Reklama

Závěr a doporučení

Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnešní článek měl zodpovědět několik důležitých otázek kolem Radeonu RX 480, zejména tedy v referenční verzi. Reference má smysl pro několik možných kupců. Pro ty, kteří si ji koupí jako levné řešení, protože všechny nereference budou řádně dražší, osadí pak referenci alternativním chlazením nebo stávajícím vodním blokem. Jak jsme si řekli v úvodu, referenční karta není brzděná napájecí kaskádou ani šestipinem. Ten dokáže do karty dodat až 200 W, spolu s PCI-E i víc než 300 W, což nikdo z vás nevyužije.

Proti referenci v podstatě hovoří pouze jediná věc, hlučnost chladiče. Pokud chcete tichý Radeon RX 480, musíte si počkat na alternativní řešení. Zárukou tichého chodu je jistě MSI, u dalších výrobců je to zatím nejisté. Asus RX 480 Strix je prý dle prvních testů hlučný, a u Sapphire je to také velmi pravděpodobné – ze zkušeností s jejich levnými chladiči z minulosti. Jinak proti referenci nemám jedinou výtku, má přesně to, co karta v této cenové relaci má mít.

První věc, které jsme se věnovali, je stabilita taktů ve hrách. Ve dvanácti titulech jsem naměřil frekvence od 1160 až do 1237 MHz. V žádné hře neběží Radeon RX 480 na své Boost frekvenci 1266 MHz. Rozkmit taktů ale není nijak zásadní, v žádné hře také nespadla frekvence na základní hodnotu. Pokud navíc posunete TDP limit na alespoň +20 nebo +30, bude karta držet maximální takt vždy. Zde Radeon RX 480 také uspěl bez problémů. Chová se v podstatě stejně jako GeForce na bázi Maxwellu a Kepleru. Také nástroj WattMan je slušný a použitelný. Spolehlivý ale zatím není, doporučuji spíše alternativní způsoby taktování.

V tuto chvíli nefunguje MSI Afterburner, a z dalších dostupných nástrojů je k mání pouze Asus GPU Tweak II, který je ale skvělý a plně nahradí Afterburner. Umožňuje ukládat profily, taktovat a měnit napětí karty. Tím se dostávám k taktování. Technologická hranice čipu Polaris 10 je kolem taktu 1400 MHz a napětí pod 1,3 V. Výše už jádro neškáluje s napětím, naopak vzrůstají problémy s kartou. Zde nepomůže ani alternativní chladič, silnější napájení. Jedině lepší jádro a třeba vodní chlazení. Bez navýšení napětí je strop někde kolem 1350 MHz, vše další už potřebuje minimálně 1,25 V a více. I ta nejlepší jádra chlazená vodou budou s taktem nad 1450 MHz jen stěží zápasit. Přetaktování tedy není nijak vysoké, spíše slabší.

Já jsem dosáhl s napětím 1,26 V stabilní frekvence 1415 MHz (paměti 8800 MHz), což představuje nárůst výkonu proti kartě vybalené z krabice 15,5 procent. Jel jsem ale na „krev“. Limit TDP byl posunut o 50 %, kartu jsem chladil průmyslovým ventilátorem a se speciálním BIOSem jsem zvýšil napětí na zmíněných 1,26 V. Chtěl jsem ale ukázat maximum, co RX 480 dokáže. Ty nejvýkonnější Radeony RX 480 budou tedy nabízet výkon 10-15 % nad referenci. Zdali to bude na OC verze GTX 1060 výhledově stačit, je otázka, kterou zodpoví až čas.

Poslední téma bylo podvoltování karty, které v některých případech prý vedlo ke snížení spotřeby a mírnému navýšení výkonu. Většina těchto testů je ale hned z první vlny recenzí se starým driverem, jenž neřešil problém s PCI-E odběrem. Také šlo o karty přímo do AMD, tedy samply. Já mám kartu z distribuční sítě a používám zcela poslední driver. Má karta má stejnou spotřebu při napětí 1,09 V i 1,15 V. Také výkon je nachlup stejný. Snižování napětí u mě nemělo žádný efekt. Naopak zvyšování navyšovalo spotřebu doslova brutálně (viz měření).

Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480
i Zdroj: PCTuning.cz

Podrobný průvodce taktováním Radeonu RX 480
i Zdroj: PCTuning.cz

Za poskytnutí karty do testu děkujeme společnosti Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama