pokracovani-megasouboje-srovnavaci-test-sedmi-aktivnich-chladicu-cpu
PCTuning Článek

Pokračování megasouboje: Srovnávací test sedmi aktivních chladičů CPU

Bronislav Kujál
Bronislav Kujál
17. 1. 2006 00:00 38 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Aerocool GT-1000 3. Akasa Evo 120 4. Akasa Evo 33 5. Scythe Katana
6. Scythe Shogun 7. Zalman CNPS9500 LED 8. Artic Cooling Freezer 64 Pro 9. Srovnávací grafy a výsledky testu

Poslední 90nm technologie použitá při výrobě procesorů, nám přinesla možnost koupit si procesory s taktem kolem 3GHz, ale také i v mnoha případech nebývalé možnosti v přetaktování procesorů. Faktorů ovlivňujících výší frekvence procesoru je hned několik, ale mezi ty stálé aktuální a důležité patří dostatečné chlazení. Proto jsme vybrali do testu několik vzhledově i výkonově zajímavých chladičů, v cenovém rozsahu od 900 - 2100,- Kč.

Reklama
Reklama

Tři pánové řídící společnost Aerocool, jsou pověstní svou hravostí o čem i vypovídá pestrost a nápaditost jejich produktů. Mimo okatých skříní s barevnými displeji, najdete v nabídce několik chladičů. V loni se v této nabídce objevil hodně zajímavý chladič. Snadno Vás svým vzhledem nadchne, protože vypadá jako zlatý šperk. Jestli Vám proběhla hlavou myšlenka na téma extrémní váha a cena, nemusíte mít obavy. Chladič je vyrobený z mědi a pouze je pozlacený, škoda jen že se nikde neuvádí kolik karátů povlak má.

 

Aerocool GT-1000

Technologie chlazeníHeatpipe (3x měděné pozlacené trubičky o průměru 6mm)
Kód modeluGT-1000
Rozměry 102 x 75 x 136 mm
Materiál žeber Pozlacená měď (36x)
Materiál základny Pozlacená měď
ChlazeníAktivní ( 92 x 92 x 25mm větráček, kluzné ložisko)
Výkon větráčku37.00 CFM
Hlučnost větráčku20.62 dBA
Otáčky větráčku1800 ot./min.
Váha850g
Podporované sockety

INTEL P4 LGA775
INTEL P4 478
AMD Athlon 64 / AMD Athlon 64 FX (s. 754, 939)
 AMD Athlon XP (s. A) AMD Sempron (s. A, 754)

Chladič Aerocool GT-1000 je zabalený v efektní krabičce, která už svou barvou napovídá, že tu půjde o drahý kov. Design krabičky je v duchu společnosti a jako tradičně dostatečně informuje o tom, co obsahuje. Na zadní straně krabičky jsou uvedené specifikace a na které sockety lze GT-1000 použít. V krabičce je v plastové pěně uložený zvlášť chladič a větráček. Chladič je pečlivě zabalený v igelitu tak, aby nedošlo k jedinému škrábanci na jeho pozlaceném povrchu.

Celá krabička obsahuje pečlivě zabalený chladič s větráčkem. Dále všechny potřebné montážní spony, včetně všech šroubů. Součástí balení je teplovodivá pasta Aero-700 a podrobný návod formou nafoceného postupu pro každý socket speciálně.

Chladič střední velikosti má rozměry 102mm šířku a hloubku 75mm a to včetně větráčku. Základem chladiče je pozlacená měděná základna, kterou prochází tři 6mm pozlacené měděné heatpipe trubičky. Trubičky jsou natvarovány do písmene "U". Každá z těchto trubiček má délku 296mm. Tyto trubičky jsou ve spodní části zapuštěné v měděné dvojité základně. Spolu s měděnou základnou má chladič výšku 136mm, takže by se měl bez problémů vejít i do užších skříní s šířkou 200mm. Na heatpipe trubičky je nasazeno 36 kusů žeber z velmi tenké 0,3mm silné mědi, které mají rozměr 91,5x50mm.

Podobně jako u všech chladičů s heatpipe technologií za ukončením rádiusu trubiček, je na svislé heatpipe trubičky je nasazeno 36 kusů žeber z velmi tenké 0,3mm pozlacené mědi, které mají rozměr 91,5x50mm.trubičky nalisované pozlacené měděné žebra a to přesně 36 žeber. Nad posledním žebrem je hliníkové ucho s efektním leštěným logem

Tyto hliníkové díly mají černou barvu a v kombinaci se zlatou dělají z chladiče dost atraktivní záležitost. Hliníkové boky jsou nasazené na žebrech a mimo absorbování tepla slouží jako základna pro montáž větráčku, který lze namontovat na obě strany.

Větráček lze namontovat na obě strany a předvrtané díry v hliníku umožňují montáž 80mm a nebo 92mm větráčku. V balení se dodává jeden 92mm větráček, ten se na hliníkové pasivy připevní dlouhými vruty. Dodaný větráček je rovněž z produkce Aerocoolu a jeho výkon je 37,0 CFM při 1800ot./min. Je osazený kluzným ložiskem a jeho hlučnost je velice slušných 20,62 dBA, při výše uvedených otáčkách. V praxi po zavření bočnice větráček o sobě nedává vědět.

K měděné základně je namontovaný pomocný měděný chladič, který zároveň slouží i jako jištění montážních spon. Spony využívají prostoru mezi jeho svislými žebry, jak k fixaci, tak k opření po dotažení. Celý chladič včetně větráčku váží 850g, což bohužel překračuje váhové normy pro všechny chipsety.

Základna je kvalitně opracovaná a perfektně rovná a po rozbalení chladiče na ní přilepená ochranná samolepka proti poškrábání. V základně jsou zapuštěné hlavičky vrutů. Tyto vruty slouží k demontáži vrchního pomocného chladiče. Zapuštění je mimo styčnou plochu s procesorem.

Zpracování chladiče jak dobrým zvykem u produktů Aerocoolu, je na velmi vysoké úrovni.

Montáž chladiče je rozdílně náročná. Maximální nenáročnost je u montáže pro socket A a 478. V tomto případě stačí pouze připevnit k základně potřebné přípravky a chladič lze ihned namontovat bez demontáže základní desky. Pro socket LGA775 a 754,939,940 je nutná demontáž základní desky. V praxi to pro AMD 64 znamená pouhé odstranění původního chladiče a nasazení spony a přichycení šrouby s využitím původních závitů v spodním díle plastového rámečku patice. Vzhledem k tomu, že v balení není spodní díl, tak majitelé základních desek s připevněným původním rámečkem plastovými nýty budou řešit problém, do čeho našroubovat montážní šrouby. Týká se to hlavně desek produkce Gigabyte a Jetway, které nemají ve spodní podložce závit. U montáže socketu LGA775 je potřeba kompletní výměna rámečku za přibalený montážní přípravek Aerocoolu. Podrobně nafocený návod montáže na podporované sockety najdete na stránkách výrobce zde.

U GT-1000 je možné větráček podle potřeby namontovat na obě protilehlé strany hliníkového pasivu a tím do jisté míry zvyšuje variabilitu chladiče. Omezením ovšem je nemožnost natočení chladiče o 45°. Na základní desku ABIT AN8 je ideální umístit chladič tak, aby větráček byl mezi chladičem a grafickou kartou. Toto uspořádání je ideální obzvláště v případě, že grafická karta je osazená pasivním chladičem, který má snahu chladič zespodu zásobovat teplým vzduchem. Zároveň se tímto uspořádáním odvádí teplý vzduch z chladiče směrem nahoru, kde se o něj postará větráček zdroje.

Díky své konstrukci měl chladič dostatek prostoru a na desku se v pohodě vešel, bez toho aby byl z nějakou částí základní desky v kontaktu. Snad jen při nasazení paměti do nejbližšího slotu u patice, je potřeba trošku zvýšené obratnosti.

 

Výška kompletu je 143mm, tím tu nejsou žádná omezení pro případnou koupi tohoto chladiče a lze bez problémů použít tento chladič i do užší skříně.

Chladič GT-1000 si vedl během testu průměrně, dosažené teploty nejsou nijak špatné, ale také nijak neoslní. Ve srovnání s konkurencí, to ovšem nestačilo ani na pomyslnou bramborovou medaili.

Teploty čipsetu a mosfetu odpovídají naměřeným hodnotám CPU. Rozdíly mezi Boxem a GT-1000 jsou minimální a tím padá důvod pořídit tento chladič místo použití chladiče.

Mírně lepší dosažené teploty grafické karty má za následek hlavně umístění chladiče s větráčkem, který je vodorovně na grafickou kartou. Znovu platí podobné hodnocení jako to, co je napsáno výše.

Aerocool GT-1000
výhodynevýhody
luxusní vzhledvysoká váha
jednoduchá montáž 
kvalitní zpracování 
nízká hlučnost větráčku 
podpora všech socketů 

Aerocool GT-1000 měl svým extra vzhledem našlápnuto na vítěze testu, ovšem dosažené teploty jsou průměrné a jen o něco málo lepší než je tomu u boxovaného chladiče. Jak jde vidět, tak pozlacená měď proti konkurenci k lepším výkonům příliš nepomohla. A tak pro jeho nákup bude větším argumentem spíše jeho vzhled a tichý větráček než výkon. Nelze hodnotit GT-1000 jako špatné, ale pokud za své peníze očekáváte něco víc, zůstane pro GT jen blýskavou vzpomínkou. Nevýhodou chladiče je vysoká váha 850g. Aerocool GT-1000 pořídíte za cenu *1255,- s DPH, kdy získáte univerzální chladič podporující všechny moderní sockety.

Aerocool GT-1000 hodnocení: 65/100 bodů
váha chladiče (zatížení patice)hlučnostkvalita provedeníuniverzálnost použití náročnost montáže
37887
výbavu a příslušenství chladičerozměry a nároky na prostor dosažené teploty v klidudosažené teploty v zátěžidosažené teploty ostatního HW
87655
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning