pokracovani-megasouboje-srovnavaci-test-sedmi-aktivnich-chladicu-cpu
PCTuning Článek

Pokračování megasouboje: Srovnávací test sedmi aktivních chladičů CPU

Bronislav Kujál
Bronislav Kujál
17. 1. 2006 00:00 38 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Aerocool GT-1000 3. Akasa Evo 120 4. Akasa Evo 33 5. Scythe Katana
6. Scythe Shogun 7. Zalman CNPS9500 LED 8. Artic Cooling Freezer 64 Pro 9. Srovnávací grafy a výsledky testu

Poslední 90nm technologie použitá při výrobě procesorů, nám přinesla možnost koupit si procesory s taktem kolem 3GHz, ale také i v mnoha případech nebývalé možnosti v přetaktování procesorů. Faktorů ovlivňujících výší frekvence procesoru je hned několik, ale mezi ty stálé aktuální a důležité patří dostatečné chlazení. Proto jsme vybrali do testu několik vzhledově i výkonově zajímavých chladičů, v cenovém rozsahu od 900 - 2100,- Kč.

Reklama
Reklama

Taiwanskoanglická společnost Akasa založená v roce 1997 si za poměrně krátkou dobu, rychle vybudovala pověst dodavatele kvalitních produktů. Pestrost jejich nabídky je podobná jako u Aerocoolu. Z jejich nabídky byly do testu vybrány hned dva modely chladičů. První chladič s neobvyklou konstrukcí, který si popíšeme je rozměrově větší Evo 120.

 

Akasa Evo 120

Technologie chlazeníHeatpipe (3x měděné trubičky o průměru 8mm)
Kód modeluAK-920
Rozměry 122 x 114 x 160 mm
Materiál žeberHliník (50x)
Materiál základnyMěď
ChlazeníAktivní ( 120 x 120x 25mm větráček, dvojité kuličkové ložisko)
Výkon větráčku32.2 - 67.5 CFM
Hlučnost větráčku18.0 - 29.8 dBA
Otáčky větráčku1000 - 2000 ot./min. (regulace)
Váha530g
Podporované sockety

INTEL P4 LGA775
 INTEL P4 478 AMD Athlon 64 / AMD Athlon 64 FX (s. 754, 939,940)

Evo 120 je balené v krabičce s rohovým okénkem, přes které je vidět větší část chladiče. Zadní strana a bok krabičky je vyhrazena technickým specifikacím a podrobném nákresu použité technologie chlazení. Krabička obsahuje plastové ucho pro jednodušší přenášení.

Krabička obsahuje mimo chladiče veškeré montážní přípravky a šrouby, určené pro podporované sockety. Samozřejmostí balení chladiče je i teplovodivá pasta a podrobný návod montáže. V balení najdete jako další příslušenství regulaci otáček větráčku včetně veškeré potřebné kabeláže. Pro regulaci otáček Akasa použila běžný potenciometr, kterým je možné regulovat napájení 12V přímo ze zdroje a nebo ho lze využít jako mezičlánek konektoru na základní desce a chladiče. Regulátor potenciometru je určený pro montáž do zadních slotů skříně. Součástí regulace je i napájecí kabel s molex konektorem, využít lze i klasický třípinový konektor.

Poměrně rozměrný chladič se skládá z měděné základny do které jsou zapuštěné tři extra široké 8mm měděné heatpipes trubičky. Měděné trubičky se základny pokračují pozvolna v 90° nahoru a z bočního pohledu připomínají svým tvarem písmeno "J".

Základna je velmi masivní kus mědi, už jen z důvodu, že se v ní musí vměstnat tři velké trubičky. Nahoře je základna z obou stran ozdobena logem Akasa a zespodu jsou vidět na boku namontované plechové přípravky pro přichycení chladiče.

Široké heatpipes trubičky jsou nahoře osazené radiátorem, který obsahuje 50 jemných hliníkových žeber.

Žebra jsou nahoře a na bocích zpevněná černým okrasným rámečkem s nápisem Evo120, který zároveň slouží i jako držák pro velký 12 cm větráček.

Základna je kvalitně opracovaná a perfektně rovná s mírnými stopami po obrábění pro lepší rozprostření teplovodivé pasty. Na bocích základny jsou pomocné montážní přípravky.

Větráček je umístěný do středu chladiče a nelze s ním nijak manipulovat. Chladič je osazený 80mm větráčkem ze série Amber Fan z produkce Akasa. Jeho výkon je od 32,2 CFM při 1000ot./min., až do 67,5 CFM při 2000ot./min. Je osazený dvojitým kuličkovým ložiskem a jeho hlučnost je velice slušných 18 dBA při minimálních otáčkách. Maximální otáčky zvednou výkon větráčku, ale zvednou i hlučnost na 29,8dBA, která je bohužel v reálném provozu hodně nepříjemná a hlasitá.

Díky použitému 12cm větráčku je chladič větších rozměrů a zcela určitě není vhodný do užších skříní. Jeho rozměry 122 x 114 x 160mm nepatří k nejmenším a odpovídají použití velkého větráčku.

Na druhou stranu je přes velké rozměry Evo120 s vahou 530g vcelku lehký chladič. A to hlavně díky tomu, že jsou trubičky 8mm silné a slouží zároveň i jako opora a držák radiátoru a větráčku. Což je i nutné řešení vzhledem k tomu, že žebra jsou umístěné mimo střed chladiče a heatpipe trubičky nesou celou váhu. Zpracování chladiče je na vynikající úrovni a to včetně veškerého dodaného příslušenství.

Jedinou kritiku si zaslouží nedostatečné balení chladiče, protože původní Evo120 k nám dorazilo poškozené a bylo nutné ho vyměnit. Silné měděné heatpipes jsou totiž dost měkké a náchylné na ohnutí, pokud se během dopravy s krabicí nešetrně zachází snadno dojte k poškození. Měkkost trubiček lze ovšem v praxi využít pro mírné nahýbaní chladiče podle potřeby.

Montáž chladiče je vcelku náročnější. Pro každý socket je potřeba namontovat k základně určený přípravek. Pro sockety Intelu 478 a LGA775 je nutné demontovat za základní desky původní rámeček. Místo něj se použije spodní kovový profil s několika otvory pro šrouby. Montážní držák kompletuje z několika částí šroubů a matek, které připevní kříž k základní desce.

 Pro socket 754,939,940 je znovu nutná demontáž základní desky. Po odstranění vrchního rámečku patice, přichytíte chladič šrouby s pružinami do závitů původního spodního dílu. Vzhledem k tomu, že v balení není spodní díl, tak majitelé základních desek s připevněným původním rámečkem plastovými nýty budou řešit problém, do čeho našroubovat montážní šrouby. Týká se to hlavně desek produkce Gigabyte a Jetway, které nemají ve spodní podložce závit. U montáže socketu LGA775 je potřeba kompletní výměna rámečku za přibalený montážní přípravek Aerocoolu. Podrobně nafocený návod montáže na podporované sockety najdete na stránkách výrobce zde.

Evo120 nemá mimo výšky moc velké nároky na prostor, problém se však vyskytuje u desek Gigabyte nForce 4, která je u patice osazená vyššími kondenzátory. Ty jsou v přímém kontaktu s heatpipy a pokud nechcete poškodit funkčnost základní desku, je nutné chladič ohnout dovnitř. V případě desky Abit nebyl s montáží žádný problém. Případní zájemci musí zvážit výšku kondenzátorů poblíž patice na své základní desce.

Variabilita umístění chladiče není doménou pro Evo120 a konstrukce chladiče umožňuje pouze montáž, kde je větráček kolmo ke zdroji. Díky většímu rozměru se chladič ocitl velmi blízko zadnímu čelu skříně. Slušný výkon větráčku tak může suplovat zadní větráček skříně, který se stará o odsun teplého vzduchu ze skříně.

Výška chladiče po montáži je 168mm a je určený pouze pro širší skříně nad 200mm. Chladič svým kolmým umístěním neomezuje prostor ve skříni a manipulace s kabeláží a výměna pamětí je bez problémů.

Akasa Evo120 při maximálních otáčkách podává velmi slušné výkony, ty jsou ovšem vykoupené vyšší hlučností. Při minimálních otáčkách není výkon až tak přesvědčivý a Evo120 se mírně ztrácí při přetaktování procesoru. Úzký chladič je potřeba chladit velmi aktivně a v případě snížených otáček, nemá rezervu a jeho výkon je na úrovni boxovaného chladiče.

Teploty čipsetu a mosfetu jsou stejně jako naměřené teploty CPU rozporuplné, vzhledem k natočení chladiče s větráčkem se aktivně chladily mosfety, čipset z této polohy umístění mnoho nezískal.

Dosažené teploty grafické karty během benchmarku jsou na úrovni boxovaného chladiče, rozdíl je pouze v minimálních otáčkách větráčku Evo120, kdy cirkulace vzduchu ve skříni není ideální a naměřené teploty jsou horší než u boxovaného chladiče.

Akasa Evo 120
výhodynevýhody
zajímavá konstrukcesložitější montáž
kvalitní zpracováníhlučnost větráčku při max.otáčkách
regulace otáček větráčkuvýška chladiče
 

Akasa Evo120 je hodně zajímavým chladičem, který hodně má papírově mnoho výhod, bohužel se nezdařilo všechny tyto výhody účinně spojit. Ta hlavní výhodu ve výkonném větráčku. Přes zajímavý nápad je slabinou nedostatečně velký tepelný výměník. Ten má dostatečné množství žeber, ale jsou úzká a pokud má Evo120 dosahovat dobrých výsledných teplot, potřebuje výměník chladit nejvyššími otáčkami větráčku, což je bohužel vykoupené vyšší hlučností. Regulace umožňuje snížit hlučnost, pokud procesor příliš mnoho nezatěžujete. Použití chladiče je ideální do sestav, kde není nejdůležitější požadavek na nízkou hlučnost. . Akasa Evo120 pořídíte za vyšší cenu *1468,- s DPH, kdy získáte univerzální chladič podporující všechny moderní sockety.

Akase Evo 120 hodnocení: 64/100 bodů
váha chladiče (zatížení patice)hlučnostkvalita provedeníuniverzálnost použití náročnost montáže
75875
výbavu a příslušenství chladičerozměry a nároky na prostor dosažené teploty v klidudosažené teploty v zátěžidosažené teploty ostatního HW
106655
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning