pokracovani-megasouboje-srovnavaci-test-sedmi-aktivnich-chladicu-cpu
PCTuning Článek

Pokračování megasouboje: Srovnávací test sedmi aktivních chladičů CPU

Bronislav Kujál
Bronislav Kujál
17. 1. 2006 00:00 38 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Aerocool GT-1000 3. Akasa Evo 120 4. Akasa Evo 33 5. Scythe Katana
6. Scythe Shogun 7. Zalman CNPS9500 LED 8. Artic Cooling Freezer 64 Pro 9. Srovnávací grafy a výsledky testu

Poslední 90nm technologie použitá při výrobě procesorů, nám přinesla možnost koupit si procesory s taktem kolem 3GHz, ale také i v mnoha případech nebývalé možnosti v přetaktování procesorů. Faktorů ovlivňujících výší frekvence procesoru je hned několik, ale mezi ty stálé aktuální a důležité patří dostatečné chlazení. Proto jsme vybrali do testu několik vzhledově i výkonově zajímavých chladičů, v cenovém rozsahu od 900 - 2100,- Kč.

Reklama
Reklama

Jako bonus pro čtenáře byl zařazený chladič společnosti Arctic Cooling. Tato společnost je na českém trhu velmi známá a většina produktů se může pochlubit velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Jejich nabídka je velmi bohatá, ale čtenáři PC Tuningu sami vybrali do recenze model Frezer 64 Pro, který je určený pouze pro procesory AMD Athlon 64 a to včetně procesorů dual core.

 

Artic Cooling Freezer 64 Pro

Technologie chlazeníHeatpipe (3x měděné trubičky o průměru 6mm)
Kód modeluFreezer 64 Pro
Rozměry 107 x 97 x 127 mm
Materiál žeberHliník (42x)
Materiál základnyMěď
ChlazeníAktivní ( 92 x 92 x 25mm větráček, keramické ložisko)
Výkon větráčku40.0 CFM
Hlučnost větráčku 28.5 dBA
Otáčky větráčku2200 ot./min. (bez regulace)
Váha528g
Podporované sockety

 AMD Athlon 64 / AMD Athlon 64 FX (s. 754, 939) neomezeně AMD Opteron neomezeně, AMD Athloh 64 X2 do 5000+ (s. 939,940) AMD Sempron (s. 754) neomezeně

Freezer 64 Pro je zabalený v tajemné černé krabičce které obsahuje všechny důležité informace.

Vzhledem k tomu, že je Freezer určený pouze pro socket 754, 939 a 940 neobsahuje žádné příslušenství. Potřebnou sponou je již chladič osazený z výroby a stejný případ je u teplovodivé pasty, která je už nanesená na základně chladiče. K chladiči získáte pouze návod montáže a samolepku s logem výrobce.

Freezer 64 Pro se svými rozměry řadí mezi středně velké chladiče a rozměry odpovídají velikosti použitého větráčku.

Freezer 64 Pro používá osvědčenou heatpipe technologii chlazení. Tedy klasická měděná základna, kterou prochází tři heatpipe trubičky do tvaru písmene U. Na trubičky jsou nalisované hliníkové žebra. Jejich počet je 42 a mají obdélníkový tvar. Na straně bez větráčku se našlo místo elegantní zaoblení žeber. Na straně větráčku je hrana, kterou ovšem zakrývá plastový držák větráčku, který je zaklapnutý do rýhy na obou bocích žeber.

Spodní tři žebra jsou o něco dál od sebe a jsou delší. Tyto žebra jsou natočená směrem dolů, což umožňuje nasměrovat část proudu vzduchu na základní desku. Touto jednoduchou úpravou se chladí účinně i okolí chladiče.

Základna je celá vyrobená z mědi a je ze dvou částí, které překrývají heatpipy. Tyto části jsou k sobě napevno sletované.

Zpracování základny není na nejlepší úrovni, všude jsou stopy po opracování a navíc bych si dovolil tvrdit, že šlo o stopy po pilníku. Stopy po zaletovaní heatpipů jsou také nepřehlédnutelné.

Kontaktní plocha základny je rovná se stopami po obrábění, z výroby je již na kontaktní plochu nanesená teplovodivá pasta. Chladič je z výroby dodáván s ochranné fólií této plochy, která zabraňuje nechtěnému setření pasty.

Nahoře základny najdete plastovou krytku, která má dva tenké hroty. Do těch se nasadí plechová spona a tím se zajistí správné umístění chladiče na procesor. Hroty jsou však velmi tenké a je možné je zlomit při přesazení spony. Zadní část žeber je vyvedená do kónusu a přední část má kolmé vybrání pro umístění větráčku. Ten je připevněný pomocí plechových úchytů, které jsou napevno přišroubované k zmíněné pomocné destičce.

Spona je velmi podobná té, kterou znáte z boxovaného chladiče a stejný je i princip přítlaku a zajištění chladiče.

Chladič je z výroby osazený 92mm větráčkem vlastní výroby. Jeho výkon je velmi dobrých 40 CFM při 2200ot./min., což je vykoupeno vyšší hlučností 28,5 dBA. Je osazený kvalitním keramickým ložiskem, které účinně zvyšuje životnost větráčku. Přes oficiálně psanou hlučnost se jeví hlučnost větráčku mírně nižší.

Omezit hlučnost výrazně napomáhá originální uchycení větráčku. Ten je zasazený do měkkých silentbloků.

Bohužel celkové zpracování Freezeru je na horší úrovni a velmi kontrastuje s chladiči od Scythe či Zalmana atd. Ohnutá žebra, stopy po opracování, prostě chladič budí dojem, že ho někdo doma piloval na ponku v dílničce. To ovšem není rozhodující pro výkon chlazení, kde rozhoduje použitý materiál, potažmo konstrukce chladiče. A samozřejmě také použitý větráček, který nabízí Arctic Cooling jako jediný s keramickým ložiskem.

Freezer 64 Pro nenabízí možnost natočení chladiče a jeho umístění bude závislé od umístění patice výrobcem základní desky. V našem případě byl chladič umístěný, tak že foukal ohřátý vzduch z chladiče směrem otvorům zezadu skříně.

Montáž chladiče je velmi jednoduchá. Freezer 64 Pro podporuje pouze sockety 754, 939, 940 a pro tyto sockety je už vybavený kompletně z výroby sponou. To znamená pouze odstranit původní chladič a montáž Freezeru proběhne stejným způsobem jako u boxovaného chladiče, bez nutnosti demontáže základní desky.

Montážní postup je pro každý socket podrobně popsán v přibaleném návodě. Podrobně nafocený návod montáže na podporované sockety najdete na stránkách výrobce zde.

Výška chladiče po montáži je 140mm a lze ho použit do všech užších skříní s velkou rezervou. Chladič přes větší rozměry, nevyžaduje příliš mnoho prostoru a manipulace s kabeláží a s pamětmi je bez problémů.

AC Freezer 64 Pro obstál v testu velmi slušně, rozdíl proti boxovanému chladiči je výrazný. I po přetaktování Freezer nemá žádný problém s udržením nízké teploty.

Dosažené teploty čipsetu a mosfetu bohužel nejsou nejlepší. V případě čipsetu jsou na tom velmi podobně s boxovaným chladičem. U dosažených teplot mosfetu je patrné navýšení teplot, které je způsobené přímým proudem horkého vzduchu z chladiče.

Dosažené teploty grafické karty, jsou na podobné úrovni jako u boxovaného chladiče.

Arctic Cooling Freezer 64 Pro
výhodynevýhody
keramické ložisko větráčekukvalita zpracování
jednoduchá montážnepodporuje sockety Intelu
nízká cena 
solidní výkon chlazení  
přímá podpora dual core procesorů  

AC Freezer 64 Pro je svým způsobem zajímavým kouskem. U tohoto chladiče vše nasvědčuje tomu, že zde byl dán hlavní důraz na nízkou cenu, čemu odpovídá horší kvalita zpracování a použitý materiál. Další výrazné ovlivnění ceny je dáno tím, že podporuje pouze sockety 754,939,940 a tím se znovu snížila cena, protože v balení nic kromě chladiče nenajdete. Chladič ovšem chladí a bez větších problémů zvládá i přetaktovaný procesor a jako jediný nabízí větráček s keramickým ložiskem. AC Freezer koupíte za výhodnou cenu *560,- s DPH.

Arctic Cooling Freezer 64 Pro hodnocení: 61/100 bodů
váha chladiče (zatížení patice)hlučnostkvalita provedeníuniverzálnost použití náročnost montáže
763310
výbavu a příslušenství chladičerozměry a nároky na prostor dosažené teploty v klidudosažené teploty v zátěžidosažené teploty ostatního HW
37886
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning