Příliš intenzivní: Kde je vrchol herního zážitku?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Příliš intenzivní: Kde je vrchol herního zážitku?

Příliš intenzivní: Kde je vrchol herního zážitku? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

2. 12. 2016 03:00 22

Seznam kapitol

1. Součástí hororu 2. Abyste se nepodělali 3. Když už je to o zdraví 4. Každému podle jeho schopností? 5. Hraní jenom kondiční 6. Ať se nemusí jen koukat

Když se pouštíte do sportu, neměli byste to úplně přehánět. Když jste mladí, honí vás jako nadmutou kozu, ale s věkem musíte opatrně, například s během v mrazu se to nesmí přehánět. Nebyli byste první, kdo si místo kondičky uhnal infarkt. Je možné, že se herní zážitky stanou tak intenzivní, že budeme muset i na hry postupně trénovat?

Reklama

Cílem hry by mělo být to, že ji lidi chtějí hrát – a že ji hrají i ti, kteří by na ni asi normálně nedosáhli. A díky tomu, že si ji sami vyzkouší, pak budou moci pochopit špičkové výkony kybersportovců. Ničemu neporozumíte lépe, než tomu, co jste si sami vyzkoušeli. Pak to teprve můžete doopravdy ocenit.

Pokud nebude cesta, jak zpřístupnit hraní i lidem, kteří jsou příliš mladí / staří / hendikepovaní k hraní, budou nuceni hry sledovat pouze na letsplayích. Anebo pro ně vznikne speciální kategorie her (což samo o sobě nemusí být nutně špatně, ale svým způsobem je to izoluje a vydělí).

Nemluvím o tom, že by se hry měly kompletně vykastrovat. Že by měly hry kompletně změknout a proměnit se na mateřskou školku. Mluvím o tom, že by se vývojáři her měli zaměřit z designcentrického pohledu na humancentrický v tom smyslu, že by měli více sledovat to, co jejich hráč dělá a adaptovat se na něj.

Kdo ví, možná to je klíč k realističtější herní inteligenci a umělé inteligenci obecně. Možná klíč k opravdové umělé inteligenci není v tom, že se bude snažit překonávat ty nejschopnější z nás, ale chápat, jak vlastně lidé doopravdy fungují.

Vždyť přece i na Mikuláše nebo Halloween ti, kteří straší, se snaží utišit děti, které příliš vyděsili a zavolají záchranku těm, kteří u jejich produkce zkolabovali. A právě to je dělá lidmi – ne imitace děsivého vzoru, ale neustálá schopnost sledování a empatie vůči těm, které do své produkce vtahují. A právě tahle vlastnost je odlišuje od figurín, které mechanicky hrají svoje role. A možná právě tohle je něco, co může odlišit čistou, nelidskou umělou inteligenci od skutečně lidské umělé inteligence.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama