Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)
i Zdroj: Pctuning
Návody Článek Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

8. 4. 2014 03:00 47

Seznam kapitol

1. Úvod  2. Cíle  3. Návrh 4. Inovativní aspekty 5. Výroba desky a konstrukce stolu 6. O „dřevu“ 7. O zpracování a lakování dřeva 8. [Galerie] Výroba skříně 9. Stříhání a vrtání
10. O závitech (a jak je vyrobit) 11. Lakování kovů 12. Výběr nátěrových hmot 13. Bezpečnost až na prvním místě 14. [Galerie] Lakování dílů skříně a jejich montáž 15. [Galerie] Montáž konstrukce stolu 16. Závěr první části 17. Závěrečná galerie

Tuning počítače dotažený do absurdna – tak by se dal charakterizovat projekt UDesk. Řezání, vrtání, svařování, frézování, broušení nebo lakování, to je jen stručný výčet aktivit, které směřují k realizaci odvážného plánu. Nečeká vás jen strohý popis úprav, ale i rady a postupy, které se vám mohou hodit při vlastních modifikacích.

Reklama

Je to už několik let, co jsem poprvé narazil na počítač zabudovaný do stolu. Dotyčný modder měl vodou chlazený PC s grafickými kartami v multi GPU, trojicí monitorů a vše poměrně elegantně nasvícené a zakomponované do pracovního stolu se skleněnou deskou. Mělo to na mě celkem velký „wow“ efekt. Tehdy jsem však o něčem takovém mohl jen snít, neměl jsem schopnosti ani prostředky takový projekt zrealizovat, koneckonců jsem ani netušil, jak začít.

Situace se ale dramaticky změnila, s moddingem jsem se seznámil během posledních let podrobně. Pro začátek je důležité zmínit, že mé snahy byly vždy směrovány k funkční stránce, nikoli pouze vzhledové. Od toho se odvíjí i značná část tohoto projektu, a co bude rozebráno i dále v tomto článku. Pravidelní čtenáři si možná vzpomenou na představení projektu UCase – počítače s výkonnými komponentami (OC) a odhlučněním dovedeným ad absurdum.

Předchozí projekt UCase - exteriér.
i Zdroj: Pctuning
Předchozí projekt UCase - exteriér.

S nabytými schopnostmi jsem se tedy rozhodl pro realizaci počítače zabudovaného v pracovním stole. Vyvstává univerzální otázka: „Proč?“ A tady si hned dovolím uzemnit pochybovače jednoduchým vysvětlením - Modding baví lidi (i mě, a doufám, že i čtenáře PCTuningu). Samozřejmě, že kromě toho, že je modding zábavou, existují další pádné důvody. V první řadě to byla potřeba nového stolu, s tím, že takové řešení (především rozměry a materiály) nebylo na našem trhu dostupné anebo by stálo nehorázně moc. Dalším odůvodněním byla možnost mít počítač ve stole zabudovaný tak, aby plnil roli něčeho jako je tzv. benchtable.

UCase - organizace komponent.
i Zdroj: Pctuning
UCase - organizace komponent.

Aby čtenář měl z článku i nějaký konkrétní prospěch, tak jsem došel k rozhodnutí, že součástí budou i krátké návody věnující se jednotlivým aspektům moddingu. Získáte základní přehled například v obrábění dřeva a kovů, lakování nebo i systému různých závitů. To by vám mělo usnadnit případné vlastní pokusy o tuning svého počítače.

Protože samotný projekt je sám o sobě celkem rozsáhlý a ještě k tomu jsou přibaleny různé návody a tipy, tak bude rozdělen na dva díly. První se věnuje především konstrukčním aspektům, výrobě stolu, lakování dřeva a kovů atd. Druhý se věnuje více samotnému systému chlazení, osazení komponentami, odhlučnění.

Malá ochutnávka výsledku projektu UDesk.
i Zdroj: Pctuning
Malá ochutnávka výsledku projektu UDesk.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning