Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)
Článek Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.) | Kapitola 6

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

8. 4. 2014 03:00 47

Seznam kapitol

1. Úvod  2. Cíle  3. Návrh 4. Inovativní aspekty 5. Výroba desky a konstrukce stolu 6. O „dřevu“ 7. O zpracování a lakování dřeva 8. [Galerie] Výroba skříně 9. Stříhání a vrtání
10. O závitech (a jak je vyrobit) 11. Lakování kovů 12. Výběr nátěrových hmot 13. Bezpečnost až na prvním místě 14. [Galerie] Lakování dílů skříně a jejich montáž 15. [Galerie] Montáž konstrukce stolu 16. Závěr první části 17. Závěrečná galerie

Tuning počítače dotažený do absurdna – tak by se dal charakterizovat projekt UDesk. Řezání, vrtání, svařování, frézování, broušení nebo lakování, to je jen stručný výčet aktivit, které směřují k realizaci odvážného plánu. Nečeká vás jen strohý popis úprav, ale i rady a postupy, které se vám mohou hodit při vlastních modifikacích.

Reklama
Reklama

Slovo dřevo je v uvozovkách proto, že výběr materiálu na desku není zdaleka tak snadný. Dá se říct, že desku opravdu a pouze ze dřeva na stůl jen tak neseženete. Asi by to ani nebylo příliš dobré řešení, protože dřevěný masiv může v průběhu doby pracovat, například se kroutit nebo praskat, pravděpodobně obojí. Jsou však i jiné možnosti. Nejblíže masivu je z mého pohledu tzv. spárovka, což není nic jiného než větší či menší dřevěné špalíky slepené dohromady. Takovýto materiál už bude pracovat jen minimálně a současně je to „poctivé dřevo“. Cena desky je však poněkud vysoká, za žádaný rozměr v tvrdém dřevě (dub, buk) člověk zaplatí klidně i dva a půl tisíce. 

Spárovka.
Spárovka.

Ani spárovkou však výběr nekončí. Existuje také tzv. laťovka, což je obdoba spárovky, akorát jsou k sobě slepené dlouhé latě (například ze smrku) a na obě strany desky je přilepená několikamilimetrová vrstva kvalitnějšího dřeva (například buk). Tato vrstva je vyráběna z kmenů podobným způsobem, jak pracuje ořezávátko, takže na povrchu desky jsou vidět pěkná a pravidelná „léta“. Výhodou proti spárovce je uniformní povrch a o něco nižší cena.

Různé druhy laťovky.
Různé druhy laťovky.

Pokud chceme cenu stačit ještě níže, můžeme sáhnout po deskách, ze kterých je nábytek běžně vyráběn a to je známá dřevotříska nebo desky MDF a HDF. Vvšechny varianty jsou v podstatě z namletého dřeva slisovaného s lepidlem dohromady. U takových materiálů je pochopitelně nutné skrýt vnitřek desky pod nějaký povrch, obvykle to bývá lamino. Výhodou je cena, při řezání na míru je ale nutné desky olištovat (můžete doma nažehlovat hrany, nebo si nechat udělat lepší ABS ohranění). Když desku poškrábete, tak s tím už moc neuděláte, na rozdíl od spárovky případně laťovky se brousit nedá (alespoň tedy ty typy, se kterými jsem se mohl setkat).

Deska stolu - struktura povrchu laťovky je tvořena „léty“ bukového kmenu.
Deska stolu - struktura povrchu laťovky je tvořena „léty“ bukového kmenu.

Doma jsem narazil na celkem pěkné kousky laťovky s bukovým povrchem, tak jsem moc dlouho neváhal a použil tyto zásoby. Standardní rozměr 244 × 122 cm bylo potřeba upravit na cílovou velikost. To není u pravoúhlého tvaru žádný problém. Dalším krokem bylo vytvořit pravoúhlý otvor na skleněnou desku – to už je tvrdší oříšek.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning