Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)
Článek Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

8. 4. 2014 03:00 47

Seznam kapitol

1. Úvod  2. Cíle  3. Návrh 4. Inovativní aspekty 5. Výroba desky a konstrukce stolu 6. O „dřevu“ 7. O zpracování a lakování dřeva 8. [Galerie] Výroba skříně 9. Stříhání a vrtání
10. O závitech (a jak je vyrobit) 11. Lakování kovů 12. Výběr nátěrových hmot 13. Bezpečnost až na prvním místě 14. [Galerie] Lakování dílů skříně a jejich montáž 15. [Galerie] Montáž konstrukce stolu 16. Závěr první části 17. Závěrečná galerie

Tuning počítače dotažený do absurdna – tak by se dal charakterizovat projekt UDesk. Řezání, vrtání, svařování, frézování, broušení nebo lakování, to je jen stručný výčet aktivit, které směřují k realizaci odvážného plánu. Nečeká vás jen strohý popis úprav, ale i rady a postupy, které se vám mohou hodit při vlastních modifikacích.

Reklama
Reklama

Často je materiál potřeba spojit tak, aby jej zase bylo možné rozebrat. Svařovaní a nýtování tím pádem nepřichází v úvahu. Naopak možnost spojit díly pomocí šroubků je velmi elegantním řešením. Pokud nevíte, jak, nebo nemůžete udělat závit, tak je snadné vytvořit pouze otvor přes oba materiály a použít šroub s matkou. To není ale moc pohodlné a ani to nevypadá příliš dobře. Jak tedy udělat ten závit?

Trojice po sobě jdoucích závitníků s vratidlem.
Trojice po sobě jdoucích závitníků s vratidlem.

Úplně jednoduše! Stačí vyvrtat menší otvor než je šroub (o kolik se dozvíte např. na Wikipedii, u každé velikosti a typu závitu se to liší) a do něj závit vyřezat. K tomu slouží tzv. závitník. Existuje tolik závitníků, kolik je typů a velikostí závitů, neexistuje nic „univerzálního“. Dále je dobré znát dva typy závitníků a to základní a maticový. Základní slouží k vytváření závitu do děr v tlustém materiálu nebo děr, které nejdou skrz materiál, používá se v sadě tří po sobě aplikovaných závitníků, které postupně vyřezávají finální závit. Pro moddera je ale možná zajímavější maticový závitník, který udělá závit na jeden průchod, ale lze jej použít jen na tenčí materiály, což plech určitě je. Maticový závitník pro účely moddingu pořídíte za cca 50 Kč, kvalitnější z HSS oceli až za trojnásobek. Celé sady ale stojí často několik tisíc korun.

Maticové závitníky
Maticové závitníky

Možná se vám taky stane, že bude chtít udělat závit na nějakou kulatinu, nebo trubku. K tomu poslouží tzv. závitové očko. Na malé průměry se obvykle používá očko z jednoho kusu materiálu, které vytvoří závit v jednom průchodu. Pokud byste potřebovali závit na pořádnou trubku (například rozvod vody v domě a podobně), tak použijete řeznou hlavu, která umožňuje pomocí vysouvacích nožů závit řezat na víckrát.

Závitové očko
Závitové očko

Celou dobu mluvíme o závitech, ale zatím nebylo řečeno, jaké typy existují. Bohužel, systémy závitů jsou na tom podobně jako systémy měření délek. V Evropě se setkáte nejčastěji s metrickými závity s označením Mx (například M3 pro šroubky do desky, nebo do 5,25 mechanik). Dále se můžete setkat se závity UTS, což je produkt z Ameriky a závity UTS 6-32 najdete obvykle na HDD nebo na zdrojích, často tím šroubujete bočnice atd. No, abychom se nenudili, tak existují další závity, tzv. trubkové (jak název napovídá, tak ty se používají na trubky). S těmi se v obyčejném PC jen tak nesetkáte, ale pokud náhodu vlastníte vodníka, tak už možná tušíte, odkud vítr fouká. Závity na fitincích jsou právě ony trubkové, označují se Gx (u vodníka G1/4). Měří se v palcích, u nás se říká v „coulech“.

Sada závitníku a oček pro řezání trubkových závitů – dvojice G1/4 chybí, je na pracovišti. Pro představu o velikosti je tam Lumia 920.
Sada závitníku a oček pro řezání trubkových závitů – dvojice G1/4 chybí, je na pracovišti. Pro představu o velikosti je tam Lumia 920.

Samozřejmě existuje celá řada dalších závitů, ale s těmi se v počítači nejspíš nesetkáme. Říkáte si teď, co to je za šílenství, tři typy závitů a ještě v různých velikostech? Tak ještě přitlačíme – u závitů se rozlišuje i „jemné“ a „hrubé“ nebo pravé a levé varianty…

Tohle není nějaký fantasy palcát, ale závitořezná hlava, se kterou můžete udělat závit i na trubku průměru ruky.
Tohle není nějaký fantasy palcát, ale závitořezná hlava, se kterou můžete udělat závit i na trubku průměru ruky.

Závěr? Neplánujte si pořizovat nějakou kompletní sadu závitníků, stálo by to horu peněz a 99 % byste nepoužili. Doporučuji nakoupit jen ty dva/tři které budete potřebovat – pro moddera bych vybral maticové M3 a M4, pokud plánujete tunit vodníka tak i G1/4.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning