Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)
Článek Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

8. 4. 2014 03:00 47

Seznam kapitol

1. Úvod  2. Cíle  3. Návrh 4. Inovativní aspekty 5. Výroba desky a konstrukce stolu 6. O „dřevu“ 7. O zpracování a lakování dřeva 8. [Galerie] Výroba skříně 9. Stříhání a vrtání
10. O závitech (a jak je vyrobit) 11. Lakování kovů 12. Výběr nátěrových hmot 13. Bezpečnost až na prvním místě 14. [Galerie] Lakování dílů skříně a jejich montáž 15. [Galerie] Montáž konstrukce stolu 16. Závěr první části 17. Závěrečná galerie

Tuning počítače dotažený do absurdna – tak by se dal charakterizovat projekt UDesk. Řezání, vrtání, svařování, frézování, broušení nebo lakování, to je jen stručný výčet aktivit, které směřují k realizaci odvážného plánu. Nečeká vás jen strohý popis úprav, ale i rady a postupy, které se vám mohou hodit při vlastních modifikacích.

Reklama
Reklama

A čím tedy vlastně lakovat? Čím chcete! Respektive spíš to omezit na ty barvy, které jste schopni z pistole následně vyčistit. Na výběr máme z řady barev. Jednosložkových i dvousložkových. Někdo sáhne i po drahých autolacích a podobně. Zde si uvedeme běžně dostupné barvy. Pokud jste někdy něco natírali, tak vás určitě napadne syntetika. To je poměrně levná barva (150 Kč/1 kg). Její výhoda kromě ceny spočívá ve snadné aplikaci. Barva dobře kryje, dobře chytá i na nepříliš dobře očištěné povrchy a je běžně dostupná. Tím výhody víceméně končí. Z mého pohledu je naprosto tragická v době schnutí, i v letním pařáku to může trvat 24 hodin – to je 24 hodin, kdy na to šáhnete a uděláte otisk. I po 24 hodinách není vyhráno, vytvrdnutí trvá déle, takže nějaké sešroubování po jednom dni nehrozí. Barva se taky špatně brousí a nedá se prakticky leštit. Ředí se ředidlem S6000.

Další možnost je sáhnout po nitrocelulózové barvě. Ta je o něco dražší (250 Kč/1 kg) a je také značně jedovatá a nepříznivá pro životní prostředí. Její výhoda je v opravdu bleskovém zasychání. Dá se říct, že vám zasychá pod rukama, není problém tedy natřít jednu součást, nalakovat druhou a potom první obrátit a lakovat z druhé strany. Je to vykoupeno vyšší obtížností lakování, horší kryvostí a nutností opakovat více vrstev. Barvu je možné brousit i leštit. Používané ředidlo je C6000. Lakování nedokonale očištěných dílů není problém, barva, respektive ředidlo, si je prakticky samo odmastí.

Třetí varianta je akrylátová vodou ředitelná barva (existují i akrylátové acetonové barvy). Ta je stejně drahá jako syntetika. Má o něco horší vydatnost – z jednoho kilogramu nastříkáte méně plochy. Krytí je také o něco horší, pořád ale lepší než nitro. Samotná barva schne dobře v teple, pokud pomůžete prouděním vzduchu, tak za 30 minut můžete díl obrátit. Pokud je chladno nebo vlhko, tak se doba prodlužuje na několik hodin. Problém je v tom, že barva nechytá tak snadno a je velmi citlivá na jakékoli znečištění. Na hladkém povrchu se také nerozlévá dobře. Je tedy potřeba provést důkladné očištění a další přípravy.

Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)
Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)
Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Používané barvy pro nátěry dílů i konstrukce - S2003 základní, akrylátová krycí a nitrocelulózní krycí.

Vsuvka - čištění pistole

Na první pohled můžete mít obavu z obtížnosti toho úkonu, ale to je mylný pocit. Čištění je většinou hračka, akorát se nesmí opomenout. Celá akce probíhá tak, že se vypláchne nádobka s barvou vhodným ředidlem a čistým ředidlem se chvíli stříká, aby se barva dostala z trysky ven. A to je celé. Tedy ještě je vhodné očistit trysky z venku, pokud zde zůstala nějaká barva, případně i ze samotné pistole. Doplňující informace: dokud jsem pistoli nevlastnil, tak jsem měl pocit, že barva se dostane i do ústrojí se vzduchovým pohonem. Kdepak, míchání barvy se vzduchem probíhá za tryskou, venku z pistole - vzduchové trysky se zanesou jedině tak, že se do nich dostane něco z kompresoru.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning