Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)
Článek Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

8. 4. 2014 03:00 47

Seznam kapitol

1. Úvod  2. Cíle  3. Návrh 4. Inovativní aspekty 5. Výroba desky a konstrukce stolu 6. O „dřevu“ 7. O zpracování a lakování dřeva 8. [Galerie] Výroba skříně 9. Stříhání a vrtání
10. O závitech (a jak je vyrobit) 11. Lakování kovů 12. Výběr nátěrových hmot 13. Bezpečnost až na prvním místě 14. [Galerie] Lakování dílů skříně a jejich montáž 15. [Galerie] Montáž konstrukce stolu 16. Závěr první části 17. Závěrečná galerie

Tuning počítače dotažený do absurdna – tak by se dal charakterizovat projekt UDesk. Řezání, vrtání, svařování, frézování, broušení nebo lakování, to je jen stručný výčet aktivit, které směřují k realizaci odvážného plánu. Nečeká vás jen strohý popis úprav, ale i rady a postupy, které se vám mohou hodit při vlastních modifikacích.

Reklama
Reklama

Nepatřím mezi uživatele PC, kteří jej postaví (nebo koupí) a nesáhnou na něj jak je rok dlouhý; naopak, často testuji nové komponenty, obvykle grafické karty, občas šachuji s disky nebo ladím konfigurace větráků. Kapitola sama o sobě je vodní chlazení a manipulace s ním. Nedávno jsem četl článek, ve kterém autor zmiňoval jako nevýhodu náročné úpravy vodníka, které údajně trvají až půl dne. No to si dovedu představit, ale rozhodně takové vodníky neschvaluji. Správně má být postaven tak, že okruh vypustíte (samozřejmě nějaká voda v blocích zbude) během minuty a napustíte během pěti minut. Stačí k tomu relativně málo – například dva fillporty (napouštění vody a únik vzduchu) a jeden drainport (výpust), expanzní nádoba přímo napojená na vstup čerpadla a umístěná nad ním.

Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Možnost rychlé a pohodlné modifikace systému vyžaduje dobrý přístup ke komponentám. Ten není u počítače ve stole obvykle uživateli umožněn. Proto se konečně dostáváme k jádru věci – speciálnímu mechanismu, který důležité komponenty ze stolu vysune/vyklopí. Celkem dlouho jsem nad tímto problémem uvažoval a dokonce outsourcoval na řadu kamarádů a známých. Jednou z podmínek bylo „in situ“ chování mechanizmu (tzn. že nebude zasahovat mimo samotnou skříň) a nebude obsahovat posuvné části, jen otočné, kvůli tuhosti celého systému (přece jenom komponenty něco váží a posuvy, jako jsou na CNCčku, by byly „overkill“).

Netroufáte si na nějaké 3D modelování? Nevadí! Většinou bude stačit papír a tužka.
Netroufáte si na nějaké 3D modelování? Nevadí! Většinou bude stačit papír a tužka.

Nakonec se podařilo vymyslet vyklápěcí systém poměrně jednoduchý na výrobu, docela pomohlo Lego Technic na modelování. Protože samotné provedení bude z oceli a přesnost hraje významnou roli, tak nějaké pokusy s Legem nestačí. Došlo tedy na schematické modelování, popis problému pomocí rovnic (žádná věda, Pythagorova věta a pár parametrů). Ze soustavy rovnic jsem vyjádřil postupně požadované vzdálenosti os, pro jistotu ještě ověřil narýsováním a hurá na výrobu.

Projekt UDesk: tichý výkon – stůl se zabudovaným PC (I.)

Pro trénink si můžete zkusit vyřešit stejný problém, kterému jsem čelil já (vyjádřit pomocí ostatních parametrů - středoškolská matematika). V následujícím díle se dozvíte řešení.

Dalším významnou inovací je použití uzavřeného systému chlazení vzduchem s přenosem tepla realizovaným pouze pomocí rozvodů vody. Tento princip jsem představil již v projektu UCase. Myšlenka provozu většiny komponent včetně zdroje v izolovaném prostředí se ukázala skrze roční provoz nejen jako funkční, ale i jako velmi výhodná a bezproblémová záležitost. Jednou z předností takového řešení je dokonalá čistota komponent i po roce používání (žádný prach ani jiné nečistoty a komponenty vypadají jako právě vybalené z krabice).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning