Projekt VF8: Stavba skříně pro výkonný počítač po svém
PCTuning Článek

Projekt VF8: Stavba skříně pro výkonný počítač po svém

Filip Karel

Filip Karel

5. 10. 2015 03:00 44

Seznam kapitol

1. Proč vlastní skříň? 2. Výroba skříně 3. Použité komponenty 4. Kompletní vodní chlazení
5. Instalace komponent 6. Závěrečné fotografie 7. Kompletní specifikace a video

Projekt zabývající se stavbou vlastní skříně od začátku a z ničeho. Tentokrát jde o stavbu velké skříně formátu big tower, která bude celá uzpůsobena vodnímu chlazení a jeho veškerým potřebám. Nechybí kvalitní komponenty, špičkové vodní chlazení a netradiční vzhled se základní deskou otočenou konektory směrem dolů.

Reklama
Reklama
Projekt VF8: Stavba skříně pro výkonný počítač po svém

Úvodní informace

Vytvořit si vlastní skříň je super, ale proč, když je trh plný všemožných modelů? Důvod je celkem prostý, žádná neodpovídá všem mým představám a potřebám. A hlavně, chci něco také svého a casemodding je můj velký koníček.

Jako ve všech mých projektech i zde hraje hlavní roli výkon, který je potřeba kvalitně chladit. Proto jsem opět využil vodní chlazení, které bude obsahovat dva 480mm radiátory a dvě pumpy D5. Vodou chlazené bude vše, co jen jde, včetně pamětí RAM. U nich to určitě není nutnost, ale když už, tak už.

Jako hlavní materiál poslouží ocel, především 1,5 a 1 mm tlusté plechy, které budou tvořit celou skříň. Ta bude mít na délku 606, na šířku 236 a na výšku 548 milimetrů.

Projekt VF8: Stavba skříně pro výkonný počítač po svém

Celou skřín bych rozdělil na dva celky. První část je rám, který tvoří 1,5 mm ocelové plechy vypálené na laseru a ohnuté na ohraňovacím lisu. Proč laser a ohraňovací lis? Mám to za velmi výhodné ceny a hlavně je to dokonale přesné, takové přesnosti vlastní tvorbou prostě nedokážu docílit. Ovšem není to tak, že bych si skříň jen tak nakreslil a dal vypálit. Celý návrh a výkresy zaberou několik týdnů, než se vychytají všechny mouchy a vše je připraveno tak, aby to sedělo, jak má.

Projekt VF8: Stavba skříně pro výkonný počítač po svém

Na této skříni včetně návrhu pracuji víceméně od letošního jara. Několik týdnů zabralo jen prosté vymýšlení designu. Hlavně v této fázi jsem se rozhodl, že I/O panel základní desky bude směrem dolů a tedy ukrytý ve skříni.

Poté bylo potřeba rozmyslet tkapacitu chlazení a možnosti skříně, aby se vše pohodlně vešlo. S chladící kapacitou, tedy dvěma 480 radiátory, bylo i tak trochu spojeno to, že se nebude jednat o malou skříň. Ovšem tento počítač nemám v plánu skoro vůbec nikam přenášet, bude hezky stát vedle stolu.

Projekt VF8: Stavba skříně pro výkonný počítač po svém

Už jsem nechtěl klasickou černou skříň, tak jsem se rozhodl, že zvenku bude skříň celá bílá a uvnitř černá. Dokonalý kontrast, který ve výsledku působí velice dobře - hlavně s pastelově červenou vodou, která tomu dodává šmrnc. Jednu chvíli jsem přemýšlel i o mlékově bílé vodě, ale už by to asi nebylo takové jako s červenou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning