První počítačový klub ze Silicon Valley
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek První počítačový klub ze Silicon Valley

První počítačový klub ze Silicon Valley

Pavel Tronner

Pavel Tronner

23. 4. 2015 03:00

Seznam kapitol

1. Homebrew Computer Club 2. Jak pošťouchnout vývoj? 3. Další garážový začátek... 4. ...který přerostl ve velkou drbárnu 5. Když už to přerůstá přes hlavu

Klubů zná historie počítačů více, ale jen jeden mohl být první. Ani počítačová revoluce se neobešla bez řadových nadšenců. Ano, vůdci a vizionáři jsou zapotřebí, ale neméně důležití jsou ti bezejmenní, kteří se se skromnou anonymitou tvoří dějiny. Dnes tak běžné pojmy jako Hacker či Public Domain se zrodily právě díky nim a díky Homebrew Computer Club, který jejich snažení zastřešoval.

Reklama

Fred Moore a Gordon French, zakladatelé prvního počítačového klubu historie, vlastně neměli mnoho společného. Homebrew Computer Club se později proslavil jako líheň talentů. Mnoho známých osobností s ním v tom pravém čase mělo co do činění. Ovšem předtím, než tento klub vznikl, musel někdo přijít na onu myšlenku jej založit.

Fred Moore byl přesně tím, co si představíme pod pojmem aktivista. Některé možná nyní zamrazilo v zádech a v představách vidí poblázněné nadšence, lezoucí na vysoký komín i s transparentem. Není sice známo, že by Moore kdy vylezl na nějaký komín, ovšem nadšencem rozhodně byl. Patřil ke generaci květinových dětí, generaci vzdoru, která měla pocit, že svět se ubírá špatným směrem a stačí jej jen popostrčit, aby se tento trpký fakt změnil.

Jenže šedesátá léta už byla minulostí a Moore musel v té své představě o svobodě světa být poněkud aktuálnější. Už nestačilo jen brát drogy a provolávat hesla proti Vietnamu. Válka byla minulostí, drogové opojení taktéž. Naproti tomu si vnímavý Moore povšiml jiného fenoménu. Počítačů.

Počítače i normálním lidem

Moore se stal členem organizace PCC, což znamenalo „People's Computer Company“. PCC vydávala svůj věstník a organizovala pronájem minipočítačů studentům a dalším zájemcům. Představa „Lidové počítačové společnosti“ nám s naší komunistickou minulostí připadá asi poněkud úsměvná, ale v první polovici sedmdesátých let se jednalo o vážně míněnou záležitost, jak přivést nejnovější elektrotechniku do rukou obyčejných lidí.

Když časopis Popular Electronics představil zcela nový počítač za téměř lidovou cenu, Moore pochopil, že nastává nová doba. Věřil, že počítače nabídnou lidem tu stále toužebně očekávanou a marně hledanou naprostou volnost. S nově avizovaným Altairem se tato možnost jevila jako konečně reálná.

Altair 8800 na obálce Popular Electronics z ledna 1975, Copyright © 1974 Poptronix, Inc (via swtpc.com)
i Zdroj: PCTuning.cz
Altair 8800 na obálce Popular Electronics z ledna 1975, Copyright © 1974 Poptronix, Inc (via swtpc.com)

Moore přemýšlel, čím by tak mohl přispět. Sám jako pravý aktivista ničemu příliš nerozuměl a stavba počítačů patřila v tomto ohledu k jeho velmi slabým stránkám. Pravděpodobně by i páječku držel za špatný konec. Ne, elektrotechnika mu nic neříkala, ale to nevadilo. On byl přeci organizátor. Vizionář. No nesmějte se – někdo to dělat musí!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama