Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX

Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX | Kapitola 9

Adam Vágner

Adam Vágner

28. 6. 2019 03:00 50

Seznam kapitol

1. Ray tracing jako nikdy dříve 2. Quake II a (testované) mody 3. Je to dostatečně jasné? 4. Srovnání modů – použité nastavení 5. Srovnání modů ve dvou scénách 6. Dejte si pauzu (pro maximální kvalitu ray tracingu)
7. Úhel pohledu 8. Co a jak se renderuje 9. Jak to zprovoznit, konzole a cheaty 10. Sky Type 11. Nastavení grafiky

Nvidia před nedávnem vydala vlastní modifikaci letitého Quake II s podporou technologie RTX. Původní renderer nahradila vlastním, který obraz vykresluje s pomocí ray tracingu. A jde zatím o nejkomplexnější implementaci této technologie, na níž lze demonstrovat, co bude ray tracing znamenat pro kvalitu obrazu.

Reklama

Po spuštění instalace Quake II RTX, ať už stažené přes steam anebo přímo z webu Nvidie, vyberete, zda chcete instalovat sharewarovou verzi nebo mod pro plnou verzi (instaluje se do samostatného adresáře).

Po spuštění Quake II RTX najdete přepínání mezi klasickou verzí a renderingem s path tracingem v nastavení videa. Rendering přes RTX je standardně zapnutý.

Vtipná poznámka pro multiplayer: Když se uživatel bez RTX připojí k serveru pro RTX, hra spadne v případě, že hráč s RTX použije flare gun.

Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX
i Zdroj: PCTuning.cz

Na tomto místě vypíchneme příkazy, které vám usnadní zkoumání nastavení. Jde o cheaty, které se zadávají přímo do konzole, a i když podvádět při hraní nepotřebujeme, že, málokdo touží po tom, aby jej nějaký panák umlátil, zatímco se snaží zjistit, kde v koutečku přibyly nějaké stíny.

Nejde otevřít?

Konzoli spustíte na klávesnici přes tildu (~), kdyby ještě někdo nevěděl, klávesa v levém horním rohu pod Esc.

Tady musím pro české a slovenské čtenáře udělat vtipnou vsuvku – do konzole jsem se nemohl za boha dostat. Zatímco v původním Quake II vyskakovala bez problémů, v Quake II RTX a některých dalších modech ani ťuk. Chvili jsem zkoumal, jak se do ní dostat a divil se, jak to může být rozbité, když je to pro hraní si s ray tracingem dost podstatná věc. Náhodou na mě ale někde vyběhla a já jsem posléze zjistil, že to, co mačkám, už modovaná verze nebere jako tildu, ale jako středník, který je na místě dané klávesy na lokalizované české klávesnici.

Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud máte pod Windows podobný problém, asi vám nezbude nic jiného než do desítek doinstalovat klávesnici, která tildu na některé z kláves má (škrábání pravou rukou za levým uchem přes klávesovou zkratkus Alt-Gr hra nebere).

Klávesnice, která má tildu, je třeba česká programátorská, anebo anglická. V desítkách ji přidáte přes Nastavení>Čas a jazyk>Oblast a jazyk, tam klepnete na Čeština a objeví se tajné tlačítko možnosti, kde můžete příslušnou klávesnici přidat. Tedy aspoň tak je tomu ve verzi 1903, v novějších už to může vypadat zase jinak a být zase někde jinde.

Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX
i Zdroj: PCTuning.cz

Další možnost je namapovat ji na některou z kláves přes makro.

Do konzole pak můžete zadávat následující příkazy:

  • god = God mode (nesmrtelnost)
  • notarget = nepřátelé vás neuvidí
  • nomonsters 1, následované příkazem /newgame = žádní nepřátelé

Items

/give body armor = 1 Body Armor

/dmflags 8192 = neomezená munice

/give chaingun = přidá do výbavy Chaingun

/give machinegun = přidá do výbavy Machine gun (v nesmrtelném překladu strojovou pušku)

/give rocket launcher = přidá do výbavy Rocket Launcher

/give railgun = přidá do výbavy Rail Gun

/give all = všechny zbraně, munice, předměty, klíče

Výběr scény

Pokud budete chtít hledat nějaké zajímavé scény, můžete buď poctivě hrát, anebo použít příkaz noclip, který zapne procházení zdí a „létací“ režim spolus notarget, díky kterému vás nepřátelé neuvidí. A pak už můžete rychle procestovat všechny mapy, na libovolnou mapu se dostanete příkazem: gamemap <název mapy> např. gamemap space

Seznam všech map (a dalších cheatů) najdete třeba na https://www.gamespot.com/quake-ii/cheats/

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama