Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX
Článek Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX

Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX

Adam Vágner

Adam Vágner

28. 6. 2019 03:00 50

Seznam kapitol

1. Ray tracing jako nikdy dříve 2. Quake II a (testované) mody 3. Je to dostatečně jasné? 4. Srovnání modů – použité nastavení 5. Srovnání modů ve dvou scénách 6. Dejte si pauzu (pro maximální kvalitu ray tracingu)
7. Úhel pohledu 8. Co a jak se renderuje 9. Jak to zprovoznit, konzole a cheaty 10. Sky Type 11. Nastavení grafiky

Nvidia před nedávnem vydala vlastní modifikaci letitého Quake II s podporou technologie RTX. Původní renderer nahradila vlastním, který obraz vykresluje s pomocí ray tracingu. A jde zatím o nejkomplexnější implementaci této technologie, na níž lze demonstrovat, co bude ray tracing znamenat pro kvalitu obrazu.

Reklama
Reklama

Po spuštění instalace Quake II RTX, ať už stažené přes steam anebo přímo z webu Nvidie, vyberete, zda chcete instalovat sharewarovou verzi nebo mod pro plnou verzi (instaluje se do samostatného adresáře).

Po spuštění Quake II RTX najdete přepínání mezi klasickou verzí a renderingem s path tracingem v nastavení videa. Rendering přes RTX je standardně zapnutý.

Vtipná poznámka pro multiplayer: Když se uživatel bez RTX připojí k serveru pro RTX, hra spadne v případě, že hráč s RTX použije flare gun.

Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX

Na tomto místě vypíchneme příkazy, které vám usnadní zkoumání nastavení. Jde o cheaty, které se zadávají přímo do konzole, a i když podvádět při hraní nepotřebujeme, že, málokdo touží po tom, aby jej nějaký panák umlátil, zatímco se snaží zjistit, kde v koutečku přibyly nějaké stíny.

Nejde otevřít?

Konzoli spustíte na klávesnici přes tildu (~), kdyby ještě někdo nevěděl, klávesa v levém horním rohu pod Esc.

Tady musím pro české a slovenské čtenáře udělat vtipnou vsuvku – do konzole jsem se nemohl za boha dostat. Zatímco v původním Quake II vyskakovala bez problémů, v Quake II RTX a některých dalších modech ani ťuk. Chvili jsem zkoumal, jak se do ní dostat a divil se, jak to může být rozbité, když je to pro hraní si s ray tracingem dost podstatná věc. Náhodou na mě ale někde vyběhla a já jsem posléze zjistil, že to, co mačkám, už modovaná verze nebere jako tildu, ale jako středník, který je na místě dané klávesy na lokalizované české klávesnici.

Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX

Pokud máte pod Windows podobný problém, asi vám nezbude nic jiného než do desítek doinstalovat klávesnici, která tildu na některé z kláves má (škrábání pravou rukou za levým uchem přes klávesovou zkratkus Alt-Gr hra nebere).

Klávesnice, která má tildu, je třeba česká programátorská, anebo anglická. V desítkách ji přidáte přes Nastavení>Čas a jazyk>Oblast a jazyk, tam klepnete na Čeština a objeví se tajné tlačítko možnosti, kde můžete příslušnou klávesnici přidat. Tedy aspoň tak je tomu ve verzi 1903, v novějších už to může vypadat zase jinak a být zase někde jinde.

Quake II RTX: jak funguje ray tracing na GeForce RTX

Další možnost je namapovat ji na některou z kláves přes makro.

Do konzole pak můžete zadávat následující příkazy:

  • god = God mode (nesmrtelnost)
  • notarget = nepřátelé vás neuvidí
  • nomonsters 1, následované příkazem /newgame = žádní nepřátelé

Items

/give body armor = 1 Body Armor

/dmflags 8192 = neomezená munice

/give chaingun = přidá do výbavy Chaingun

/give machinegun = přidá do výbavy Machine gun (v nesmrtelném překladu strojovou pušku)

/give rocket launcher = přidá do výbavy Rocket Launcher

/give railgun = přidá do výbavy Rail Gun

/give all = všechny zbraně, munice, předměty, klíče

Výběr scény

Pokud budete chtít hledat nějaké zajímavé scény, můžete buď poctivě hrát, anebo použít příkaz noclip, který zapne procházení zdí a „létací“ režim spolus notarget, díky kterému vás nepřátelé neuvidí. A pak už můžete rychle procestovat všechny mapy, na libovolnou mapu se dostanete příkazem: gamemap <název mapy> např. gamemap space

Seznam všech map (a dalších cheatů) najdete třeba na https://www.gamespot.com/quake-ii/cheats/

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning