Recenze Be quiet! Straight Power 10 700 W CM
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Recenze Be quiet! Straight Power 10 700 W CM

Recenze Be quiet! Straight Power 10 700 W CM | Kapitola 12

Pavel Boček

Pavel Boček

10. 8. 2016 10:00 21

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje
7. Další vybavení 8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Metodika hodnocení 12. Hodnocení, závěr, poděkování

Řada Straight Power je v high-endové nabídce Be quiet! druhou za Dark Power Pro, z níž už jsme testovali nejmladší 550W model. Zde se podíváme na 700W E10 CM, který vychází z řady Fortron Aurum, avšak s modifikacemi za účelem dosažení lepší regulace napětí. Bude z něj kandidát na váš příští zdroj?

Reklama

Hodnocení, závěr

Be quiet! Straight Power 10 700 W CM (E10-CM-700W) zvládl dodat výkon v kombinované zátěži i v crossloadingu a zasloužil si tak hodnocení. Tato platforma je skutečně vylepšením oproti standardním FSP Aurum. Regulace napětí je podstatně lepší, zvlnění je také pěkné. Výdrž při výpadku napájení je také slušná, poskytována je pětiletá záruka a zdroj je i semi-modulární. Jednou výhodou oproti konkurenci je délka kabeláže, dokonce má i několik opravdu silnějších vodičů v ní, na druhé straně žádné zlacení. I SATA konektory vypadají, že je zlatili hlavně z rychlíku.

Bohužel, v tento moment je už konkurence mnohem dál. Corsair nabízí model RM750x, který poskytuje o 50 W navíc, za nižší cenu a to dokonce i na domácím trhu Be quiet!, v Německu! S dvojnásobnou zárukou už není možné se tvářit, že to je pouze marketing. Jakýkoli pozáruční servis prostě nevyváží dvojnásobnou záruku za nižší cenu. Dále si také nemyslím, že tato řada E10 CM může někdy pokořit RMx v hlučnosti. Be quiet! se soustředil na tichý ventilátor a různá vylepšení, která ovšem nejspíš ukrojila hlavně pořádný kus rozpočtu na výrobu zdroje. Nicméně ventilátor v RM750x se točí až o 300 otáček za minutu pomaleji, což prostě žádná taková vylepšení nedotáhnou. Takový 135mm ventilátor bude na 1500+ ot./min. vždy hlučný a je jedno, co s ním uděláte.

Dle mého názoru se tak Be quiet! snaží zdroj vylepšovat na špatném místě. Místo toho mají raději vylepšit chlazení (větší pasivní chladiče, přenos tepla na šasi zdroje) a na základě toho snížit rychlost ventilátoru. Toto je jednoduchý, ale ve výsledku účinný způsob. Je sice hezké, že ventilátor v E10-CM-700W je neslyšný dokonce i při více jak 700 ot./min., ale když se pak roztočí na patnáct stovek, tak je stejně slyšet. A zdroj nakonec stejně není zas tak chladný. S tím je spojen pro mě další dost zásadní problém - šuntovní kondenzátory. Ty je obzvláště špatné kombinovat právě s vysokými teplotami. Už mi to sice trochu přijde jako kopání do mrtvého koně, ale musím to zmínit.

Celkově mi totiž přijde jako faux-pas, když zdroj od Be quiet!, společnosti, která si staví na tichých produktech, ve výsledku není tichý, není ani chladný, má strašné kondenzátory a to vše za takovou cenu. Nad tím vším ještě - jako obvykle od FSP - visí pochybně fungující nebo vůbec nefunkční ochrany proti přetížení a podpětí. Takže tedy high-endový zdroj, kde nefungují dvě zásadní ochrany. O čem tedy tento zdroj vlastně je? V tento moment s E10-CM-700W nakonec může soupeřit i Zalman ZM750-EBT. Ten sice neprošel na hold-up time, regulace napětí není tak dobrá a přetížení je ještě o něco málo horší hrůza, než u BQ!. Na druhé straně v ostatních oblastech dosahuje srovnatelných výsledků a má rovněž pětiletou záruku. A hlavně, po mé recenzi to tady začali prodávat za hubičku, v tento moment je o 30 % levnější než E10, což znamená, že už spadá dle mých kritérií dokonce do mainstreamu. Za tu cenu už to vypadá trochu lépe, než tehdy při recenzi, ne?

A pokud byste chtěli opravdu investovat cenu úrovně E10-CM-700W, tak berte RM750x nebo EVGA G2 750 W dnes a denně. Aktuální situace na trhu vypadá zhruba tak, že tyto dvě řady soupeří mezi sebou, pak dlouho nic, a pak jsou všechny zdroje ostatních značek. Tento zdroj není špatný, to neříkám, nicméně zmiňované dva jsou lepší v podstatě ve všem počínaje cenou, zárukou, kvalitou součástek/výroby, regulaci napětí i zvlnění a konče hlučností (se semi-pasivním chodem). Možná v roce 2014 nebyla situace E10 CM tak hrozná, na druhé straně nejspíš tenkrát stály ještě víc, než dnes. Moje dlouhodobé dojmy z Be quiet! jsou takové, že jejich high-endové zdroje jsou z hlediska jejich celkové kvality a výkonu předražené. A tento model mne nijak nepřesvědčil o opaku. Kdyby byl o 20 % levnější, stále by se vešel mezi levné a horší zdroje jako Zalman EBT, a pak špičkové modely jako Corsair RMx/EVGA G2. Nicméně když se prodává dráž, než oba dva, s horšími výsledky a poloviční zárukou, kdo jiný, než fandové značky, by to koupil?

Hodnocení zdroje Be quiet! Straight Power 10 700 W CM (E10-CM-700W) v segmentu high-end je tedy následující:
  • použité součástky: -18 b. (− za OPP, − za UVP, − za kondenzátory, − za tenčí vodiče a chybějící zlacení, + za funkční OTP, + za předimenzování sekundární strany)
  • kvalita provedení: 8 b. (− za kuličky pájky a bordýlek)
  • regulace napětí: 11 b. (+ za kombinovanou zátěž, − za crossloading)
  • zvlnění: 11 b. (+ za kombinovanou zátěž, − za crossloading)
  • účinnost: 9 b. (- za nižší účinnost)
  • výdrž při mikrovýpadku napájení: 11 b. (+ za kratší výdrž)
  • ostatní: 7 b. (+ za modulární kabeláž, + za výbavu navíc, + za delší záruku)

Recenze Be quiet! Straight Power 10 700 W CM
i Zdroj: PCTuning.cz

V high-endu tedy zdroj dostává hodnocení 41. Za předpokladu, že cena je 3500 korun, pak poměr hodnota/cena by byl 100×41/3500 = 1,17. Vidíme tedy, že je aktuálně zhruba v polovině hodnocení, nicméně poměrně k ceně je na tom výrazně hůř. Jak jsem již zmínil, zdroj samotný není špatný, ale ta cena je prostě mimo.

Zdroj Hodnocení (high-end)
Corsair RM550x 85,5
Corsair HX750i 81
Be quiet! Dark Power Pro P11 550 W 54
Super Flower Leadex Platinum 750 W 54
Cooler Master V Semi Modular 550 W 53
Be quiet! Straight Power 10 70 W CM 41
Antec Earthwatts Platinum 550 W 22,5
SilentiumPC Supremo M1 Gold 550 W 10
Silverstone Strider Essential Gold 600 W 4

                                     
Be quiet! Straight Power 10 700 W CM (E10-CM-700W)
KLADY
Recenze Be quiet! Straight Power 10 700 W CM
i Zdroj: PCTuning.cz
Recenze Be quiet! Straight Power 10 700 W CM
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
tichý v nízké až střední zátěžíOPP nefunkční
semi-modulární kabelážUVP nefunkční
funkční OTP a OCPhlučný při vysoké zátěži
dobrá regulace napětíuvnitř horký
slušné zvlněníhrozné kondenzátory
dlouhý čas výdrže při výpadku napájenídrahý
rozumná účinnostnezlacené konektory
slušná kvalita výroby 
dlouhé a oflexované kabely 
Orientační cena s DPH: 3500 Kč

Poděkování

Za poskytnutí zdroje Be quiet! Straight Power 10 CM 700 W (E10-CM-700W) děkuji společnosti Be quiet!.

Článek je překladem originálu, který v angličtině vyšel na Hardware Insights.

Příspěvek na rozvoj

Podpořte recenzování zdrojů! Nové přístroje, vybavení (stále je kam výrazně zlepšovat), zakoupení nedostupných zdrojů apod. - můžete se sami podílet na novém a zajímavějším obsahu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama