Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec
Článek Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

Pavel Boček

Pavel Boček

9. 3. 2016 03:00 35

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje 7. Další vybavení
8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Metodika hodnocení 12. Hodnocení, závěr, poděkování 13. Důležitý dodatek

Zdroje řady GVM od Zamanu nedávno dvakrát neuspěly, ale ZM750-EBT s certifikací 80 PLUS Gold má se synchronní platformou Sirtec Astro s DC-DC měniči, kterou již z dřívějška známe, konečně šanci uspět. Výrobce k tomu přidává modulární kabeláž, 135mm ventilátor a nově i sedmiletou záruku.

Reklama
Reklama

Úvodní představení

Zalman ZM750-EBT je třetím zdrojem od této společnosti, který máme v testu. Poměrně nedávno jsme se podívali na dva modely z řady GVM (ZM500-GVM, ZM600-GVM). Ty byly založeny na mainstreamové platformě od Sirtecu a nevedlo se jim právě dobře, tentokrát by však věci mohly jít mnohem lépe. Řada EBT totiž stojí na vylepšené platformě Astro, kterou již známe z dřívějška (Silverstone a SilentiumPC). Oba předchozí zdroje se činily dobře, zejména s ohledem na fakt, že tato platforma má synchronní usměrnění a DC-DC měniče.

Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

ZM750-EBT je certifikován 80 PLUS Gold (při 115 V) a vybaven semi-modulární kabeláží (napevno je Main ATX, ATX 12 V a nějaké PCIe). Podobně jako je tomu u jiných řad, i zde je modrá barva specifická pro tuto 750W verzi. Zpočátku byla mezinárodní záruka pouze 5 let, nedávno byla zvýšena na 7 let (a 10 v Koreji). U nás se dá pořídit za cenu začínající na 3300 korunách.

Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

Jediná +12V větev v ZM750-EBT je schopna dodat až 62,5 A, což samo o sobě dává 750 W, tedy plný výkon zdroje. Větve +3,3 a +5 V dodají 22 A každá (nebo 120 W kombinovaně), toto je pouze lehce přes minimum doporučené hodnoty dle ATX (v tomto ohledu již lehce zastarávající). Ačkoli dnešní běžný počítač se nepřiblíží ani k těm 20 A při velké zátěži, nicméně přidat ničemu neublíží. Zbývající větve jsou na tom zhruba stejně jako jiné zdroje, tj. 3 A na stand-by a 0,3 A na −12 V.

Balení a příslušenství

Balení je stejné, jako u zdrojů GVM – plastikový sáček, dva kusy pěny a kabely s dalším příslušenství vedle toho po straně, v oddělení vytvořeném ze skládaného kartonu. I celkové provedení krabice je velmi podobné. Tentokrát však Zaman nečiní žádná prohlášení v ohledu k osazeným kondenzátorům.

Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

Zadní strana však již zmiňuje „105°C solid state capacitors“, to tedy znamená, že ZM750-EBT by měl mít alespoň nějaké polymery, což určitě omrkneme. Jinak jsou tam pouze informace, které už známe – LLC synchronní platforma, jedna +12V větev, spousta konektorů pro PCIe (očividně, pro 750 W) a to nejvíce zajímavé, alespoň z mého hlediska – plná sada ochran. Mimo ty klasické vyjmenovává i OCP a OTP, konečně…

Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

Co se týče doplňků, máme zde napájecí kabel, všechny modulární kabely, čtyři šroubky, manuál a čtyři stahovací pásky. Rozhodně nic extra navíc, ale půlbod za ty pásky by se najít mohl…

Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning