Recenze Navee N65: nový král městských koloběžek | Kapitola 2
Seznam kapitol
Přichází léto, prázdniny a tradiční hardwarové a herní sucho. Málokterá firma si uvedení zajímavých produktových novinek časuje na dobu prázdnin a dovolených. A tak se v mezičase podíváme i na nějaký méně tradiční hardware, který třeba taky časem půjde potunit. Možná nalákáme nějaké hardcore nolifery k výletu ven, na sluníčko. Když nebude nutné tolik chodit po vlastních…
Necelé čtyři dny od potvrzení mé adresy zástupci čínského eshopu Tomtop.com zazvonil u dveří kurýr GLS. Koloběžka, která přijela z polského skladu, byla pečlivě zabalená. Krabice zahrnovala promyšlený systém plastových výklopných dílů, které po vycvaknutí umožní jednoduché vysvobození modelu Navee N65, bez nutnosti použití síly.
Při zvedání horní části krabice zůstala koloběžka ležet na zemi. Prosté a elegantní řešení.
Aby pozitivních dojmů při rozbalování nebylo málo, koloběžka mile překvapila i po sundání igelitu a ochranných kusů polystyrenu. Rukama mi prošlo několik modelů populárních výrobců typu Laotie, X-Tron, Boyueda, které by šly shrnout klasickým „DO-DO“ aneb „dodělej doma“. Šrouby mívají většinou nedotažené, už od vybalení se z nich při používání ozývají podivné pazvuky, a proto je nutné všechno dotáhnout, promazat a pak si ještě držet palce, aby neměl člověk smůlu na špatnou pracovní směnu v továrně.
U Navee N65 jsem se toho tolik neobával, jelikož je tento výrobce vlastněn značkou Xiaomi vyrábějící bestsellery, které sice nepřekypují výkonem a obřím dojezdem, reálně si však vlastníci nestěžují na nekvalitní zpracování. Je zde vidět velká inspirace u známějšího brandu, všechno lícuje, nic neskřípe, a i ten hliníkový rám dává člověku pocit, že by se pod takovým drobkem, jako jsem já, nemusel model N65 hned při první jízdě rozpadnout.
Zespodu je pak baterie chráněna přinýtovaným plechovým krytem.
V balení najdete kromě koloběžky samozřejmě i nabíječku, které trvá nabití z nuly do sta procent necelých sedm hodin. Plné nabití zjistíte buď na displeji, v aplikaci nebo na adaptéru, kde se červená dioda změní v zelenou. Konektor pro zapojení najdete v přední části decku a proti vniknutí vody je chráněn dvojitým gumovým těsněním.
Dále je v balení klíč a imbus na dotažení, nutno však podotknout, že jsem nenašel jediný nedotažený šroub. Taky je tu samozřejmě návod, češtinu ale neobsahuje, takže se budete muset spokojit s anglickým či německým jazykem.
Svými rozměry 119 × 51 × 122 cm všechny ty „Šaomky“ převyšuje, jak velikostí samotné koloběžky, tak i decku. To je pro mě sice dobře, jelikož na ní větší člověk nevypadá komicky, ale ztrácí tím poměrně dost na mobilitě. Moje 55kilová manželka jí sice jedno patro do bytu vynese, ale s necelými čtyřiadvaceti kilogramy se už u toho trochu zapotíte. Třeba takový populární model Xiaomi Mi Essential je přesně o polovinu lehčí.
Výrobci však větší rozměry i váhu odpustíte, jelikož ve srovnání s Mi Essential nabídne více než dvojnásobný reálný dojezd i výkon, vyšší maximální rychlost, mnohem lepší brzdu a větší pohodlí pro jezdce díky desetipalcovým bezdušovým kolečkům. Na druhou stranu je ale o zhruba polovinu dražší.