repro-ozaki-hm010-m1-svezi-vitr-z-tchajwanu
Hardware Článek Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu

Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu | Kapitola 3

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

3. 9. 2003 00:00 63

Seznam kapitol

1. Repraki of firmy Ozaki 2. Subwoofer basuje odspoda, a to doslova :-) 3. Připojování, poslech a závěr

Na některé tiskové zprávy a novinky reaguji občas takto: "mohl bych produkt xxx otestovat pro čtenáře PCtuningu?". V případě reproduktorů OZAKI nenastal žádný problém - "M1 si můžete vyzvednout na naši Ostravské pobočce". Bílá krabice o rozměrech 50x30x30cm působila nezáludně. Ufff to je tíha, uvnitř jsou asi cihly... horní víko s rukojetí se nebezpečně prohýbalo, obsah vážil nejméně 15kg! Přímo na ulici jsem se rozhodl situaci raději prověřit, známe ten typ humoru (Kwolek táhne náklad cihel - ha, ha!). Koukám že pokud nejsou cihly v subwooferu tak už asi... nikde.

Reklama
Reklama

Přípojné body (a nátrubek bassreflexu) jsou na zadní straně subwooferu.

Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu

Vstupy jsou tří: analogový 5.1 (kompatibilita s AC3 je tedy na této úrovni, na plošném spoji jsem viděl místo pro dekodér) + dva stereo: TV a AUX. Vstupy se přepínají posuvnám přepínačem - přepínač není rozhodně tedy "po ruce" :-(

Kabelů je dost (pro zadní repro dosahují délky 10m!), špatně by je připojil pouze naprostý lamer.

Displej a ovládání

Displej na subwooferu je grafický a vypadá to moooc pěkně - asi jako na některých dražších autorádiích.

Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu

Přesto že hlavní část vypadá jako spektrální analýzer, sloupce se pohybuji podle stále stejné křivky (to už by zde mohly být raději stereo indikátory).

Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu

Ovládání je digitální. Postupujme zleva: tlačítkem sytém zapnete, ztlumíte (mute), zvolíte příslušnou funkci a poslední dvojici tlačítek nastavíte odpovídající hodnotu (dB). Mohlo by to vypadat nepohodlně, kdyby k dispozici nebylo dálkové ovládání.

Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu

Lze ovládat tyto funkce: zapnutí, mute, hlasitost, subwoofer (+/-), váha (+/-) - přední repro, center, zadní repro. K dispozici je i třípasmový ekvalizér výšky - střední kmitočty - basy (+/-). Jak komu, ale části uživatelů bude nejspíše dost chybět přepínání vstupů, ostatní se spokojí s jedním "hlavním" zdrojem zvuku a pro změnu si občas sáhnou za subwoofer.

Ovládání je pohodlné, citlivost se drží v průměru - stačí mířit do směru, kde se nachází subwoofer.

Zvuk

Ufff, říkáte si, ten Kwolek to ale natahuje. No nic, přejděme k poslední a nejdůležitější kapitole. Co z ní chcete slyšet jako první, to dobré nebo to špatné? No dobrá, začneme tím horším - sytém poněkud, sice velmi slabě, ale šumí. Jedná se o stálý, velmi tichý konstantní šum (zdroj bych tipoval na elektronické korekce), který v případě, že máte zapnutý i velmi tichý počítač, se snadno ztratí. Možná bych se o tom ani nezmiňoval - všimnete si toho v pasážích mezi písničkami, navíc jen v případě, že k systému připojíte stolní CD přehrávač který je prakticky bezhlučný (a navíc má poněkud nižší úroveň výstupního signálu než PC).

Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu

Teď už budou jen samá pozitiva podle síťového grafu (první dítě, auto, dovolená v Jugoslávii...), vše funguje jak má, nic necvrliká ani nebručí. No snad jediná poznámka - OZAKI je na běžný stůl k běžnému monitoru trochu škoda - jednak jsou satelity poněkud velké, jednak dokážou vyvinout nečekaný akustický TLAK! No, popravdě řečeno když se v souvislosti s M1 mluví o domácím kinu (řada OZAKI HOMME), můžete to vzít doslova. Sestava hravě zvládne ozvučit i velmi velký obývák - nevadí když každý reproduktor dáte do jiného rohu (malé sestavy často ve velké místnosti zvukově "roztrhnete" - kdy je zvuk přijatelný jen do 1.5m od satelitu), sestava stále zní velmi dobře. Navíc větší "drajv" zvuku M1 jen prospívá - je to dáno poněkud většími satelity. S povděkem kvitují že sytém není vybaven různými 3D enhancery atd. - také levný dekodér by mi nejspíše vadil.

Možné očekáváte, že teď začnu barvitě popisovat zvuk referenčních CD. Bohužel, některé zůstaly v práci, navíc tato sestava do znění nahrávek nevnáší tolik "svého" jak to činí jiné, povětšinou menší sestavy. Větší reproduktor v satelitech má průměr 7.6cm - díky němu je zvukové navázání satelitů na subwoofer bez poklesu ve středech. Vokály již tolik nevystupují na povrch a hudba je neutrálnější.

Zkoušel jsem i DVD s DTS a Dolby Digital AC-3 (DVD HEAT, doporučují scény ze střelbou) vše softwarově dekódováno PowerDVD. Líbilo se mi dunění a zvukové kopání subwooferu - (spodní pásmo je u filmu dost jiné než u hudby) - horní pásma bývají méně problématická, lokalizace "letících" zvuků je výborná. Prostě paráda! Zkoušel jsem i 3D hry - jediný problém jsem měl z příliš velkým zvukovým prostorem (reproduktory jsem nechal tam, kde byly satelity domácího kina), musel jsem přejít na televizi. Rázem vše dostalo zcela jiný šmrnc - np. Vietcong jsem si opravdu vychutnal znova (dnes jen MP): jednak zjistíte že vám zvuk dost pomáhá, jednak si více vychutnáte bombardování nebo u blízko vybuchlý granát.

Jo, mimochodem, se zvukem integrovaného kodeku už jsem se definitivně rozloučil :-) ve prospěch zvukové karty Terratec (test záhy).

Co dodat...

3400Kč (bez 22% DPH) není málo - avšak ani málo neposkytuje audiosestava 5.1 OZAKI M1. Namítnete, že jsou lepší - jistě - stačí se však podívat na visačku u konkurence a bude vám jasné, že budete muset v peněžence "dolovat" mnohem hlouběji. Mám dojem, že za rozumné kvantum peněz se s testovaným modelem udělá opravdu hoodně muziky.

Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu

Jelikož Silver Award PCtuningu udělujeme za dobrý poměr cena a výkonu je na místě tento titul i zde:

Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu
Repro: OZAKI HM010 M1, svěží vítr z Tchajwanu


září 2003
OZAKI MH010 M1
kvalitní provedení, vysoký výkon, dobrý zvuk - vhodné do větších místností

Za zapůjčení děkujeme firmě ABACUS Computer

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning