Roccat Suora FX: mechanická s RGB LED a bez rámečku
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Roccat Suora FX: mechanická s RGB LED a bez rámečku

Roccat Suora FX: mechanická s RGB LED a bez rámečku | Kapitola 7

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

22. 2. 2017 03:00 11

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Design a provedení 4. Mechanické spínače a testování
5. Software 6. Podsvícení 7. Závěr

Jaké klávesnice v poslední době nejvíc letí? Mechanickou už má kde kdo, s jednobarevným podsvícením už taky nezaujmete. Pokud má klávesnice rámeček, tak také nejdete úplně s dobou. Roccat Suora FX se cpe do popředí kombinací mechanických spínačů, RGB podsvícení a bezrámečkového designu. Je to jen póza?

Reklama

Roccat Suora FX na první pohled zaujme. Kombinuje totiž hned několik zajímavých prvků. Má univerzální hnědé mechanické spínače, individuální RGB podsvícení a odhodila i rámeček. To jsou věci, které se dozvíte od výrobce, prodejce z obalu a konec konců i pohledem. To ale není všechno, Suora FX může oslovit dalšími vlastnostmi, které nemají všichni konkurenti. Řekne si ale o spíše vyšší cenu: 3600 Kč.

3600 včetně daně není přece tak zlé na RGB mechaniku? No, když vezmeme v potaz, že není osazena prověřenými Cherry MX, ale alternativními spínači TTC, tak je to už na hraně. Tyto spínače nejsou rozhodně špatné, jejich chování je velmi podobné tomu u Cherry MX, liší se v podstatě jen nuancemi. Je zde ale jistá pochybnost o udávané životnosti 50 milionů stisků – jednoduše TTC neznáme tak dobře jako Cherry.

Co je ale plus Suora FX, je plné NKRO. Klávesnici jsme otestovali pomocí AquasKeyTestu a opravdu jde o reálné NKRO. Z hlediska designu zde není co vytknout. Klávesnice si na nic nehraje, prostě vypadá dobře. S tím je spojený i vhodně zvolený font, který je výrazný a dobře čitelný. Potenciálním nedostatkem je tenká povrchová úprava kláves.

Roccat Suora FX: mechanická s RGB LED a bez rámečku
i Zdroj: PCTuning.cz

Provedení těla Suora FX je na jedničku. Hlavní vrchní kus je z kovu a dává klávesnici nadstandardní tuhost a odolnost vůči prohýbání. Současně je dobře vyřešen vývod kabelu i kabel samotný. Vše se navíc podařilo vměstnat do poměrně tenkého profilu – alespoň co se týče mechanických klávesnic. Co naopak u těla klávesnice zamrzí, je absence jakýchkoli portů (hubu). I jeden USB 3.0 by byl vítaným bonusem. Provedení bez rámečku pak sice vypadá cool, možná přidá i odolnost vůči polití a zjednoduší čištění, ale současně přináší taky jeden neduh. Klávesy na stopkách mechanických spínačů drží jen zlehka, takže je jednoduché nechtěně strhnout klávesy.

Roccat Suora FX: mechanická s RGB LED a bez rámečku
i Zdroj: PCTuning.cz

Nakonec i zmínka k softwaru. Roccat využívá ekosystému svých produktů a staví nad ním softwarové integrované řešení – Roccat Swarm. Jedna aplikace pak spravuje všechna vaše zařízení. A je přehledná a dobře použitelná, o tom žádná. Ale současně není asi úplně vyladěná, protože při updatu software došlo ke kritické chybě, která vyžadovala přeinstalování celé aplikace a restart počítače.

Roccat Suora FX je dobře vybavená klávesnice s řadou plusů, ale také několika minusy a hlavně pár otazníky, které se zejména vztahují ke zvolené značce spínačů. Být tam Cherry MX, tak za cenu 3600 Kč bych ji neváhal doporučit – v TTC prostě nemám takovou důvěru.

Roccat Suora FX: mechanická s RGB LED a bez rámečku
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama