Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho

Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 7. 2020 03:00 29

Seznam kapitol

1. Výhodné nákupy 2. Nechci slevu zadarmo! 3. Jak tedy vlastně nakupovat? 4. I levné věci mají ale smysl

I když se většina lidí ráda dívá na nejlepší a nejnovější, nakonec ze zcela rozumných důvodů často sáhne po „dostatečně dobrém“ produktu. Je to zcela logické: Peníze. Jen málokdo je vůbec neřeší, většina z nás musí dělat kompromisy. A ten kompromis se může zatraceně nevyplatit!

Reklama

Výhodné nákupy

Taky mě baví dívat se na ty nejlepšejší sestavy a komponenty – ale nakonec naskočí rozum a zahrnu do úvahového procesu cenu. Pánem všeho peníz jest – a my víme, že nás výrobci tahají do lesa iracionálních voleb označených jako „prémiové“. Strategií, jak nás nalákat do utrácení peněz je mnoho: Od blikajících programovatelných LEDek, přes odemčené overclockerské komponenty, doplňková DLC ke hrám až po designovou strategii výrobců, která dá všem najevo, jestli jste si pořídili výběrový a nákladný telefon a nebo máte nějaký výběhový budget.

Ale o tom mluvit nechci. Chci mluvit o oněch nákupech, které vypadají racionálně, jsou zcela rozumné a soudné – ale potom jich litujete, protože zjistíte, že rozumný kompromis ve finále znamená... kompromis. A ten vás štve, protože „docela dobrá funkčnost“ znamená prostě a jednoduše to, že narazíte na limity zařízení a pak vás to bude už jenom rozčilovat.

V minulosti jsem koupil spoustu věcí jen proto, abych je vyzkoušel a následně zjistil... že se nedají úplně používat. Tak předně – koupil jsem ranou a docela dobrou epapírovou čtečku, která měla tu nepěknou vlastnost, že některé wordovské dokumenty způsobovaly její zhroucení a hooooooodně pomalý reboot. Takže jsem s tím chvíli bojoval, počkal na update firmware, ten nic nevyřešil a nakonec ten stroj zanikl při mých pokusech o výrobu ebooků, kdy jsem ho jedním z nich doslova vybrickoval.

No – možná se mu jen totálně podělala baterka, možná jsem ho nezničil, ale to by byla zatracená smůla. S baterkami mám ostatně také výborné zkušenosti: Nejdřív jsem si koupil iPhone z druhé ruky a když jsem po dvou letech objevil pojem „brownout“ (reset vynucený tím, že stará baterka není schopná podávat dostatečný proud), šel jsem ji nechat vyměnit. Tak samozřejmě – volil jsem podle ceny a dopadlo to podle toho: Nová baterka začala vykazovat stejný problém už po tři čtvrtě roce, což bylo o tři měsíce za hranou záruky na baterku. Tenhle pokus levně vyřešit problém s levným nákupem taky úplně nevyšel.

Dobře, zkusil jsem na to jít jinak: Pořídil jsem si levnou externí baterku v podobě pouzdra, takového toho batůžku pro telefon. A ta skutečně problémy vyřešila, stačilo ji zapnout tlačítkem a telefon se nehroutil. Protože to byla levná externí baterka, musela se zapnout manuálně, takže když jsem ji zapomenul aktivovat, občas se to zhroutilo. No jo, no – levný nákup, prostě musím přijmout kompromis.

Uplynul další rok spojený s užíváním té věci, která začala trochu vypadat jako válečný invalida – a to čím dál tím víc, protože se záda telefonu začala prolamovat. Nechápal jsem proč – do okamžiku, než jsem změřil externí baterku a zjistil, že levný externí battery pack obsahoval nějaký úplně mizerný lithiumpolymerový článek, který se začal nafukovat a jako hydraulický lis zdeformoval nejdřív obal baterky a pak prolomil i záda telefonu.

Dobře, dost. Pochopil jsem, že oživování nemá smysl, že přišel čas na nový. Oživování starých věcí se dokáže dlouhodobě opravdu prodražit, takže místo použitého telefonu jsem šel do nového, který vydržel pět let. Když to spočtu kolem a kolem, tak to finančně nevyšlo lépe, ale alespoň jsem to nemusel průběžně oživovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama