Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho
PCTuning Článek

Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 7. 2020 03:00 29

Seznam kapitol

1. Výhodné nákupy 2. Nechci slevu zadarmo! 3. Jak tedy vlastně nakupovat? 4. I levné věci mají ale smysl

I když se většina lidí ráda dívá na nejlepší a nejnovější, nakonec ze zcela rozumných důvodů často sáhne po „dostatečně dobrém“ produktu. Je to zcela logické: Peníze. Jen málokdo je vůbec neřeší, většina z nás musí dělat kompromisy. A ten kompromis se může zatraceně nevyplatit!

Reklama
Reklama

Jak tedy vlastně nakupovat?

Zní to sice divně, ale když o tom přemýšlím, vidím svoje volby jako racionální. Zaslepené možná, bez úvah o tom, co se stane v budoucnosti – ale proboha, tohle je přece elektronika, jakápak budoucnost? Člověk si opečovává pár vybraných kousků, ostatní má hlavně splnit jeho potřebu. Chci hrát teď, nepřemýšlím o generaci dál a nebo o dvě, protože to znamená jednak utratit víc – a pak vsadit na hype train, že taková a nebo maková technologie v budoucnosti převládne.

To si pamatuji u mnoha grafických karet, kde ten a nebo onen tvrdil, že právě tahle karta bude i po letech představovat „špičku a jistou investici“. K čertu s tím, radši vyměním dnešní dost dobrou kartu po čase za novější dost dobrou. Lepší než sázet na nejistotu. Před lety jsem vysolil prachy za GeForce FX – a věru to byla mizerná volba! Pomalá, hlučná a horká mrcha to byla. Dnes si můžete i na Wikipedii přečíst, proč to byla špatná volba – ale já naskočil na hype train o tom, že právě FX architektura znamená budoucnost.

Někdy mám pocit, že vesmír opravuje sám sebe – několik mizerných věcí jsem jednoduše ztratil. Kdysi jsem si pořídil krokoměr, ale zatímco jsem na výletě opustil vlak, ta věc s ním pokračovala dál směrem k Michalovcům. Dobře, řekl jsem si a pořídil si krokoměr s hodinkami. To nebyly ještě smartwatch, objevilo se to zhruba rok před prvními Watch. A co čert nechtěl, ta potvora se taky ztratila – a dodnes netuším, kde se to přesně stalo. Pochopil jsem to jako impuls pro to, abych si koupil Watch – a té volby na rozdíl od těch předchozích nelituji, mám je dodnes. Jsou staré, ale dostaly nový operační systém a slouží dodnes tak jak mají.

Takže... co bylo levné a vypadalo to, že „dostačuje“, je ztracené či nepoužívané. Watch, které ostatní označovali jako „zbytečnost“ (a že jsem takových názorů četl), jsou funkční a praktické dodnes. A tím se vracím zpět: Jsou levné volby opravdu dobré – a nebo je to jenom nákup elektrošrotu? Když si pořídíte mizerná bezdrátová sluchátka, budete je opravdu používat, nebo si jednoho dne dojdete pro lepší model a ta stará prostě někomu dáte a nebo je vyhodíte?

Když se na to dívám zpětně, vidím opakující se vzorec, kdy jsem si koupil levnou variantu jen proto, abych zjistil, že se nevyplatí a pokud tu věc chci opravdu používat, musím do dražší, ale dotaženější varianty.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning