Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho

Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 7. 2020 03:00 29

Seznam kapitol

1. Výhodné nákupy 2. Nechci slevu zadarmo! 3. Jak tedy vlastně nakupovat? 4. I levné věci mají ale smysl

I když se většina lidí ráda dívá na nejlepší a nejnovější, nakonec ze zcela rozumných důvodů často sáhne po „dostatečně dobrém“ produktu. Je to zcela logické: Peníze. Jen málokdo je vůbec neřeší, většina z nás musí dělat kompromisy. A ten kompromis se může zatraceně nevyplatit!

Reklama

Jak tedy vlastně nakupovat?

Zní to sice divně, ale když o tom přemýšlím, vidím svoje volby jako racionální. Zaslepené možná, bez úvah o tom, co se stane v budoucnosti – ale proboha, tohle je přece elektronika, jakápak budoucnost? Člověk si opečovává pár vybraných kousků, ostatní má hlavně splnit jeho potřebu. Chci hrát teď, nepřemýšlím o generaci dál a nebo o dvě, protože to znamená jednak utratit víc – a pak vsadit na hype train, že taková a nebo maková technologie v budoucnosti převládne.

To si pamatuji u mnoha grafických karet, kde ten a nebo onen tvrdil, že právě tahle karta bude i po letech představovat „špičku a jistou investici“. K čertu s tím, radši vyměním dnešní dost dobrou kartu po čase za novější dost dobrou. Lepší než sázet na nejistotu. Před lety jsem vysolil prachy za GeForce FX – a věru to byla mizerná volba! Pomalá, hlučná a horká mrcha to byla. Dnes si můžete i na Wikipedii přečíst, proč to byla špatná volba – ale já naskočil na hype train o tom, že právě FX architektura znamená budoucnost.

Někdy mám pocit, že vesmír opravuje sám sebe – několik mizerných věcí jsem jednoduše ztratil. Kdysi jsem si pořídil krokoměr, ale zatímco jsem na výletě opustil vlak, ta věc s ním pokračovala dál směrem k Michalovcům. Dobře, řekl jsem si a pořídil si krokoměr s hodinkami. To nebyly ještě smartwatch, objevilo se to zhruba rok před prvními Watch. A co čert nechtěl, ta potvora se taky ztratila – a dodnes netuším, kde se to přesně stalo. Pochopil jsem to jako impuls pro to, abych si koupil Watch – a té volby na rozdíl od těch předchozích nelituji, mám je dodnes. Jsou staré, ale dostaly nový operační systém a slouží dodnes tak jak mají.

Takže... co bylo levné a vypadalo to, že „dostačuje“, je ztracené či nepoužívané. Watch, které ostatní označovali jako „zbytečnost“ (a že jsem takových názorů četl), jsou funkční a praktické dodnes. A tím se vracím zpět: Jsou levné volby opravdu dobré – a nebo je to jenom nákup elektrošrotu? Když si pořídíte mizerná bezdrátová sluchátka, budete je opravdu používat, nebo si jednoho dne dojdete pro lepší model a ta stará prostě někomu dáte a nebo je vyhodíte?

Když se na to dívám zpětně, vidím opakující se vzorec, kdy jsem si koupil levnou variantu jen proto, abych zjistil, že se nevyplatí a pokud tu věc chci opravdu používat, musím do dražší, ale dotaženější varianty.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama