Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho
PCTuning Článek

Rybka: Jak mě levné nákupy přišly často překvapivě draho

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 7. 2020 03:00 29

Seznam kapitol

1. Výhodné nákupy 2. Nechci slevu zadarmo! 3. Jak tedy vlastně nakupovat? 4. I levné věci mají ale smysl

I když se většina lidí ráda dívá na nejlepší a nejnovější, nakonec ze zcela rozumných důvodů často sáhne po „dostatečně dobrém“ produktu. Je to zcela logické: Peníze. Jen málokdo je vůbec neřeší, většina z nás musí dělat kompromisy. A ten kompromis se může zatraceně nevyplatit!

Reklama
Reklama

Nechci slevu zadarmo!

Stále jsme jsme v éře epapírových čteček – a já se rozhodl pro novou. Sáhl jsem po Kindle od Amazonu – a protože jsem chtěl ušetřit, vybral jsem si model bez podsvícení a s reklamami. A hádejte co? Protože čtečka neměla podsvícení, tak se na ní v šeru nedalo číst – a byl jsem dost překvapený, kde všude je ve městě docela šero. No tak alespoň déle vydrží, ne? No – ukázalo se, že ta věc načítá reklamy neustále, i když leží na polici, takže ji musíte dobíjet pravidelně. Což jsem si jednou neohlídal, nechal baterku hluboce vybít a hádejte co se stalo.

Dobře, výhodný nákup ve finále nebyl moc výhodný – a tak jsem se rozhodl, že si pořídím tablet. V té době se objevovaly zajímavé levné tablety, dokonce s bohatým příslušenstvím. Protože jsem hodlal šetřit, rozhodl jsem se, že si nebudu pořizovat ochranný obal, nejsem přece prase, ne? No – abych to zkrátil, když jsem se po prvním dni vrátil domů, zjistil jsem, že koexistence tabletu bez obalu není v batohu s jinými věcmi možná – displej byl prolomen. Výtečně! Skvělá koupě – jeden den to vydrželo, jeden den! A to ten tablet nebyl z nejlevnějších.

Zaťal jsem zuby a rozhodl jsem ušetřit ještě více. Koupil jsem si jeden z těch úplně nejlevnějších – když se rozbije, alespoň mi to nebude vadit. Tento tablet překvapivě přežil mnoho let – a to hlavně proto, že se nedal moc používat, takže jsem ho nepoužíval. Obrazovka byla příšerná, pozorovací úhly tragické – ale budiž, dá se to napolohovat tak, aby to bylo OK.

Skutečný problém byl ve velmi slabém sluchátkovém výstupu. Tablet s bídou šeptal – a musel jsem ho doplnit repráky, aby se to dalo vůbec použít. Jenomže ani tak to moc nehrálo, rozhodně se nedalo rozumět dialogu ani z druhé strany místnosti – a sluchátka moc neřešila. Protože byl tablet opravdu levný, neměl Bluetooth, takže bezdrátová sluchátka to neřešila. Takže co?

No ano: Pořídil jsem mu externí sluchátkový zesilovač. Ten už nebyl úplně levný a navíc měl svoji zásobu problémů, jako například vlastní baterku, o kterou jste museli pečovat. Chtělo to vlastní napájení a line in kabel navíc. Výtečně: Z jednoduchého a čistého setupu vzniklo něco jako šrotiště. Zabalit to a rozbalit zabralo spoustu času... takže jsem to vlastně přenášet přestal.

A tak jsem se zamyšleně díval na ten chuchvalec a řekl si: Sakryš, tady se něco opakuje. Pokud jsem to přenášet nechtěl – nebylo lepší pořídit prostě výkonnější repráčky a vykašlat se na ten zesilovač? Proč jsem to vlastně kupoval, když mi to k ničemu není? 

Celé to začalo připomínat vzorec: Koupím něco, o čem si myslím, že to je výhodné. Pak zjistím, co všechno na tom nefunguje a dojde mi, že to nemůžu používat tak, jak jsem si vymyslel. Pak se to snažím napravit dalšími investicemi, kterými z toho udělám něco jen o málo více funkčního – a pak je to k ničemu a navíc se to nedá ani rozumně prodat, protože lidi kupují z druhé ruky spíš něco značkového než levného.

To se netýká jenom gadgetů. Kolem roku 2000 jsem si mohl koupit tiskárnu buď v plné verzi a nebo tak zvaný winprinter, tedy GDI tiskárnu, která neměla vlastní inteligenci a tisk za ni řešily Windows. Něco jako „šílená jehla“ BT-100, ale v laserovém vydání. Řekl jsem si tehdy: K čertu, netisknu moc, ušetřím několik tisíc a budu mít víc peněz na toner!

Což o to, ta úvaha byla ve své době správná. To, co mě nenapadlo, bylo to, že výrobce prostě přestal updatovat drivery, takže poslední Windows, které onu tiskárnu podporují, jsou Windows XP – a to ještě vyžaduje tak trochu hack, protože onen driver byl určen jen pro Windows 2000. Takže... ano, tisk na té věci je tak komplikovaný, že jsem ji přestal používat. Kdybych neušetřil oněch pár tisíc, mohl jsem mít normální verzi, která by s USB adaptérem fungovala dodnes. Dívám se na tu potvoru: Mechanicky je v pořádku, postavená byla solidně... jenom ta úspora na řídící logice se mi zatraceně nevyplatila.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning