Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání

Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

19. 7. 2018 03:00 16

Seznam kapitol

1. Úvod 2. SNES Classic Mini (Evropská verze) 3. SNES a herní výbava 4. Sega Mega Drive Classic
5. Mega hry 6. Obtížnost? OBTÍŽNOST! 7. Nostalgický závěr

Známé konzole ze zlaté éry útočí vahou Měsíce na naše nostalgické obvody. A jde jim to, proto v článku najdete spoustu vzpomínek a patetického blábolení o těch časech minulých. Přitom se ale dovíte, co znovuoživení těchto konzolí přineslo, v čem se liší a hlavně, jestli je pořád zábava pařit staré, ale osvědčené hity.

Reklama

Úvod

Jestli už jste mechem obrostlí kmeti jako já (třicet a víc), patrně se slzou v oku vzpomínáte na časy těch úžasných devadesátek, kdy se rozjížděla éra PC na plné kule, objevil se první Playstation, první akcelerátor 3DFX a další milníky. Ale ještě o pár let předtím byly v kurzu konzole od Segy a Nintenda, jako byl Mega Drive (pro trh Severní Ameriky se používal název Genesis), SNES, NES, nebo Sega Master System.

V té době i zapomenuté Atari nebo Panasonic vypotili své mašiny Jaguar a 3DO. Nicméně Segy a Nintenda byly o něco dostupnější. Sám jsem vlastnil NES a záviděl kamarádovi Mega Drive, který byl narozdíl od NESu šestnáctibitový a měl výkonější hardware. Což znamená mnohem lépe vypadající a zvučící hry.

Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání
i Zdroj: PCTuning.cz

A nyní, po těch dekádách přišel čas ulevit prastaré a zakořeněné závisti a na vlastní pracky si vyzkoušet pařbu na dvou nejlepších konzolích té doby, SNESu a Mega Drive. Nedělejme si iluze, že by snad firmy Sega a Nintendo chtěly potěšit nás staré mazáky. Hlavně chtějí potěšit své už tak napchané šrajtofle a využít právě té nostalgie, která se krčí někde v koutku každého jedince. Někdo vzpomíná na časy Pionýru a rudých šátků (a Rudého práva) a někdo zase na staré gamesnické nářadí. Možnost koupit si kapesní vydání ikonických konzolí je jistě příjemnější, než si motat kolem krku rudou smyčku a k tomu vyvěšovat prapor. Pokud se tak rozhodnete, bude váš naditý štrozok chudší o 1399 Kč v případě Segy a o 1999 Kč, jestli si vyberete Nintendo.

Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání
i Zdroj: PCTuning.cz

Takže dostaly se mi do pracek moderní verze konzolí Sega Mega Drive (MD) a Super Nintendo Entertainment System (SNES). V následujících kapitolách jednotlivě konzole rozeberu a dám pár příkladů nejlepších her. Menší dilema může být, jak je hodnotit. Je jasné, že prezentace nemůže v dnešní době obstát, to je jako srovnávat Velorex a nový Mustang. Nicméně i tohle přirovnání má v sobě kus pravdy, protože i ten zaprděný plátěný (a děravý) Velorex má nezaměnitelné charisma a charakter, stejně jako staré osvědčené 2D pařby. Přikláněl bych se tedy k samostatné kategorii hodnocení, je to zkrátka klasika a tak je nutné to brát. Taková Forza Horizon 3 a Super Mario Kart mají společné jen to, že se tam jezdí, ale věřím tomu, že tavba Super Mario Kart ve dvou lidech u jedné TV bude kolikrát zábavnější právě proto, že protivník dřepí vedle vás. Můžete mu jízdu sabotovat, strkat do něj, vypojit ovladač, nebo ho skopnout z gauče. Sám mám v paměti řežby v Mortal Kombat 2 u kamaráda, kde se sešlo několik sígrů a postupně jsme si za děsného řevu rozbíjeli tlamy, trhali páteře a drtili lebky.

Srovnávačka původních dědečků

Dodatek - v kapitolách o konzolích sice píšu o rozbalování a popisu krabic, ale fotil jsem jen samotné konzole a gamepady, protože škatule byly zkrášlené alzáckými nálepkami a kromě toho, fotit HDMI nebo mikro USB kabel mi přišlo trochu zbytečné. Vězte, že krabice vypadají přesně tak jako na obrázcích výše.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama